Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad institucijos interneto tinklalapyje vmi.lt jau yra skelbiamos vidutinės automobilių rinkos kainos, kurias mokesčių mokėtojai galės naudoti apskaičiuodami pajamų natūra apmokestinimą, t. y., kai darbuotojas asmeninėms reikmėms naudos įmonės automobilį.
VMI pažymi, kad ši informacija yra rekomendacinio pobūdžio ir nėra privaloma.
VMI primena, kad nuo sausio 1 d. įsigalioja Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo nuostatos, pagal kurias pajamomis, gautomis natūra, yra pripažįstama gyventojo gauta nauda, kai tarnybinis automobilis naudojamas ir asmeniniais tikslais.
„VMI interneto tinklalapyje skelbiamomis vidutines automobilių rinkos kainomis mokesčių mokėtojai galės vadovautis nustatant tikrąją rinkos kainą. Kadangi teisės aktai numato, kad apskaičiuotoji tikroji turto rinkos kaina turi būti ekonomiškai pagrįsta, t.y. atitikti tokių pačių tuo pat metu perkamų ir parduodamų daiktų vidutinę rinkos kainą, dėl kurios susitartų nepriklausomi asmenys, ši informacija palengvins įvertinimo procesą“, - sako VMI prie FM Teisės departamento direktoriaus pavaduotoja Alina Gaudutytė.
Teisės aktai numato galimybę pajamų natūra davėjui ir gavėjui abipusiu sutarimu pasirinkti gautos naudos įvertinimo būdą: gautą naudą vertinti automobilio nuomos tikrąja rinkos kaina (tuomet apskaičiuojant pajamas natūra, turi būti įvertinama turto naudojimo asmeniniams tikslams apimtis) arba automobilio tikrosios rinkos kainos procentine dalimi – 0, 75 proc. (tuomet nereikia nustatyti, kiek faktiškai gyventojas naudojasi automobiliu asmeniniams tikslams, taikomas nustatytas fiksuotas dydis).
VMI atkreipia dėmesį, kad taikant bet kurį iš nustatytų vertinimo būdų, nustatytas naudos apskaičiavimo dydis apima automobilio eksploatavimo išlaidas, plovimą, remontą, draudimą ir pan., išskyrus asmeniniams poreikiams naudojamus degalus.
„Teisės aktų nuostatos taikomos tik tuo atveju, jei gyventojui yra suteikta teisė naudotis automobiliu ne tik darbo, bet ir asmeniniais tikslais“, - aiškina A. Gaudutytė.