Tačiau karių šeimų teisių gynėjai teigia, kad jie kvietimų negavo, taigi tikėtina, kad šiuo renginiu bus bandoma paslėpti realybę, jog Kremlius visiškai nepaiso savo Ukrainoje kovojančių karių.
Valentina Melnikova, karių šeimų teisių gynėja, pradėjusi šią veiklą dar 1989 m., interviu „The Guardian“ sakė, kad į ją nebuvo kreiptasi dėl susitikimo su V. Putinu.
„Žinoma, kad jie mūsų nekvietė, ir žinoma, kad mes nenorime ten eiti“, – tikino moteris.
Ji sakė, kad būtų visai kitaip, jeigu ji galėtų su Rusijos prezidentu susitikti asmeniškai kaip „Karių motinų komiteto“ atstovė. Pasak jos, komitetas jau yra gavęs tūkstančius nusiskundimų – daug daugiau nei per Rusijos karą Čečėnijoje.
Tačiau ji, kaip ir kiti aktyvistai, kurie nebuvo pakviesti dalyvauti susitikime, tiki, kad Kremlius kruopščiai atsirinko savo svečius, o galbūt netgi planuoja papildyti auditorijos gretas „savais“ dalyviais. Tokiu būdu V. Putino susitikimas su „visuomene“ iš esmės būtų surežisuotas.
„Mums nemalonu eiti kartu su mobilizuotų karių artimaisiais, kurie sutinka, kad jų vyrai ir sūnūs mirtų fronte. Mūsų interesai kiek kitokie ir mes susiduriame su kitokiomis problemomis“, – sako V. Melnikova.
Ji atsisakė detaliau papasakoti apie pavojų aktyvistams, kurie nepritaria Rusijos „specialiajai karinei operacijai“. Rusijoje nėra jokio didelio judėjimo prieš karą. Taip iš dalies nutiko dėl griežtų įstatymų, pagal kuriuos žmonės yra baudžiami net už menką pasipriešinimą internete arba dalyvavimą viešuose mitinguose.
Tačiau vienu svarbiausių kritikos šaltinių tapo mobilizuotų Rusijos karių šeimos. Daugybė rusų taip pat pasipiktino armijoje plačiai paplitusia korupcija, smurtu ir neteisėtais sulaikymais, o kai kurių karių šeimos paviešino vaizdo įrašus, kuriuose artimieji kreipiasi tiesiai į V. Putiną, prašydami įsikišti.
„Tai labai sunkus metas, – sakė V. Melnikova. – Anksčiau mes niekada negaudavome tūkstančių kreipimųsi per savaitę.“
Kiti aktyvistai tiesiogiai ragina V. Putiną „nebesislėpti“ nuo savo kritikų.
„Vladimirai Vladimirovičiau Putinai, ar jūs vyras, ar kas? – klausė Olga Cukanova, viena iš „Motinų ir žmonų tarybos“, paprašiusios vyriausybės nutraukti mobilizaciją ir grąžinti vyrus iš fronto, vadovių. – Ar jūs turite drąsos pažiūrėti mums į akis? Ne kruopščiai atrinktoms moterims ir motinoms jūsų kišenėje, bet tikroms moterims, kurios čia atkeliavo iš įvairių miestų, kad susitiktų su jumis.“
„Mes laukiame jūsų atsakymo! Ar ir vėl slėpsitės?“ – pridūrė O. Cukanova, kurios 20-metis sūnus buvo pašauktas ir pasipriešino būti išsiųstas į Ukrainą. O. Cukanova šiais žodžiais pasidalino vaizdo tinklaraštyje, kuris greitai susilaukė nepriklausomos Rusijos žiniasklaidos dėmesio.
«Владимир Владимирович, вы мужчина или кто?»
С таким вопросом к Путину обратилась активистка Ольга Цуканова из «Совета матерей и жен» мобилизованных.
По ее словам, она не может попасть на встречу с президентом, поскольку на нее зовут только «согласованных карманных матерей». pic.twitter.com/Q8IoYncL1BREKLAMA— ЭХО (@echofm_online) November 22, 2022
Trečiadienį ši organizacija surengė susitikimą su moterimis, kurios skundėsi kariuomenės veiksmais. Jos tvirtino, kad iki renginio pradžios jas sekiojo Rusijos saugumo tarnybų darbuotojai.
Renginio metu buvo iškeltos didelės pakviestų, bet kvietimą ignoravusių pareigūnų nuotraukos. Tarp jų buvo ir gynybos ministro Sergejaus Šoigu ir generalinio štabo viršininko Valerijaus Gerasimovo atvaizdai.
Marina Borisovna iš tolimųjų Rusijos Rytų vaizdo skambučio metu pasakojo, kad buvo mobilizuoti du jos sūnūs. Pasak jos, vienas iš jų turi du mažus vaikus. „Kas augins mano anūkes?... Prašau visų, nuo kurių tai priklauso, grąžinti mano sūnų namo, kad jis galėtų užauginti dvi mažas dukreles.“ Kitos moterys skundėsi, kad jų vyrai į kovą buvo išsiųsti be jokių apmokymų.
V. Putino susitikimas su karių šeimomis, kurį Kremlius šią savaitę patvirtino, yra matomas kaip bandymas apsaugoti Rusijos prezidento įvaizdį, pasirodžius kaltinimams, kad prezidentas nesupranta realybės, ir prasidėjus pajuokoms, kad jis gyvena „bunkeryje“.
„Mobilizacija dar niekada nekėlė tiek daug streso Rusijos visuomenei“, – tikino Denisas Volkovas, Maskvoje įsikūrusios nepriklausomos apklausų agentūros „Levada Center“ direktorius.
Remdamasis neseniai atliktomis apklausomis, jis pridūrė: „Smarkiai sumažėjo gerovės vertinimas. Tokio staigaus nuopuolio nebuvo per visą stebimą istoriją. O parama mobilizacijai apskritai buvo ir yra daug mažesnė nei specialiajai karinei operacijai.“
„Manau jie negalėtų to ignoruoti“, – pridūrė jis. V. Putino susitikimu su motinomis siekiama parodyti „kad V. Putinas apie tai žino, ir kad jam rūpi.“
V. Melnikova sakė, kad mobilizuotų karių motinų ir šeimų, viešai pareiškusių savo reikalavimus, audiencija V. Putinui galėtų sukelti gėdą.
Ji prisimena 2000 m. įvykusį susitikimą su mirusių Kursko branduolinio povandeninio laivo jūreivių artimaisiais, po kurio V. Putinas buvo išjuoktas.
„Tai buvo tikras skandalas. Ten buvo tikras susitikimas. Manau nuo tada jis nėra nė karto susitikęs su tikrais karių artimaisiais, – sakė V. Melnikova. – Jis nenori išgirsti tiesos. Ir jis negali susitvardyti.“
„Pasikeitė tik tai, kad kažkas prezidento administracijoje suprato, jog jiems reikia reaguoti į šiuos reikalavimus“, – tikino aktyvistė, pridurdama, kad administracija baiminasi, jog šie reikalavimai peraugs į pasipriešinimą.