Ekonomisto Andrejaus Movčano nuomone, V. Putinas gali specialiai nedaryti užkardų dabar vykstančiai emigracijai, taip sumažindamas potencialių vietos konkurentų skaičių. „Atvirkščiai, visa informacinė politika, kurią vykdo valdžia, orientuota į emigracijos skatinimą,“ - teigia A. Movčanas.
Per 2014-ųjų sausį-rugpjūtį iš Rusijos Federacijos emigravo 203659 žmonės. Palyginus, per tą patį 2013-ųjų periodą iš šalies emigravo 120756 žmonės.
Per visus 2013 metus iš Rusijos išvyko 186382 žmonės – didžiausias skaičius nuo 1999 metų (kai šalį paliko 214963 žmonės).
Kada laukti bedarbystės?
Masinių atleidimų šalyje kol kas nenusimato, tačiau bendrovės jau atsargiau priiminėja naujus darbuotojus. Kol kas skirtumas tarp išvykstančių ir atvykstančių į šalį (pagrinde – iš kitų NVS valstybių) yra pastarųjų naudai. Tačiau atvykstančių į Rusiją žmonių skaičiaus augimo tempai yra mažesni, negu išvykstančiųjų. Tuo pačiu sausio-rugpjūčio mėnesių laikotarpiu į Rusiją atvyko 361384 žmonės, o 2013-ais – 315350.
„Gazeta.ru“ teigimu, galima pradėti kalbėti apie naują emigracijos į Vakarus bangą. Šį kartą tarp išvykstančiųjų daugiausiai yra verslininkų. „Bloomberg“ vardina pačius įtakingiausius, kuriems jau teko palikti šalį: socialinio tinklo „vKontakte“ įkūrėjas Pavelas Durovas „pridavė darbus ir išvyko“, jo paties teigimu, nenorėdamas spec. tarnyboms pateikti ukrainiečių asmeninių duomenų; mobiliųjų žaidimų kūrėjai „Game Insight LLC“ perkėlė savo įmonę į Lietuvą; Pavelas Muntianas, vienas iš „Toonbox“ animacijos studijos įkūrėjų, perkėlė bendrovę į Kiprą, o buvusi „lenta.ru“ vyr. redaktorė Galina Timčenko naują naujienų portalą „meduza.io“ registravo Latvijoje. „Rusija – viena iš mūsų pagrindinių rinkų, tačiau artimiausius kelis metus, matyt, ši rinka mums bus uždaryta,“ – teigia P. Muntianas. – „Rusams mūsų animacija atrodo nepakankamai rusiška. O mes nenorime būti rusais, mes norime būti internacionalais. Kam save riboti?“
„Gazeta.ru“ kalbinti ekspertai tvirtina: „proto nutekėjimas“ iš šalies stiprėja.
Dvi tendencijos
Nereiktų apsigauti – nors darbuotojų migracija Rusijoje yra teigiama, taip yra tik dėl darbo jėgos atvykimo iš NVS šalių,“ – teigia socialinės politikos ekspertas Andrejus Korotajevas. – „Tai yra labai svarbu, nes Rusijos gyventojų skaičius auga faktiškai tik dėl šio rodiklio“. Tačiau jeigu kalbėti apie aukštos kvailifikacijos darbuotojų migraciją, tai situacija yra visiškai kitokia. „Taip vadinamųjų „baltųjų apykaklių“ ištekėjimas yra akivaizdus. Pastebimas intesyvumas, galimai susijęs su paskelbtomis sankcijomis,“ – konstatuoja A. Korotajevas.
„Žmonės, kurie nori kapitalizuoti savo smegenis, veržiasi palikti šalį. Todėl, kad „rezervate“ užsiimti mokslu, tyrimais, vykdyti rimtus projektus yra itin sunku, nes nėra galimybės tinkamai keisti informacija ir technologijomis. Be to, daugelio profesionalų ir verslininkų šiandieninis išvykimas – tai ambicijų klausimas. Jeigu mokslininkas netenka galimybės dalyvauti tarptautiniuose projektuose, o verslininko – galimybės teikti savo produkciją į išorės rinkas, jie galvoja apie išvykimą. Kas yra Rusijos rinka? Tai vos 146 mln. žmonių, sudėtinga logistika ir nedraugiška biurokratinė terpė. Aišku, jeigu smegenys leidžia kurti produktą, kuris yra paklausus rinkoje, jie nori, kad ta rinka būtų kuo didesnė,“ – komentuoja „CareerDriver.ru“ vadovas Romanas Ivanovas.
Tačiau yra ir kita, Rusijai ne tokia jau negatyvi tendencija.
„Kai kurios užsienio bendrovės pradėjo masiškai atleidinėti rusų specialistus užsienyje. Visų pirma tai pastebima naftos pramonės ir mašinų gamybos sferose, kur yra taikomos Vakarų sankcijos. Tai, beje, galima priimti kaip ženklą, kad sankcijos įvestos ilgam ir rimtai. Jeigu bendrovė netenka rinkos dalies, ji pradeda atleidinėti žmones, kurie aptarnavo tą rinką aptarnaujančius žmones, – inžinierius, specialistus, pardavėjus. Šie žmonės grįš į Rusiją. Tai jau prasidėjo,“ – teigia R. Ivanovas. Jis patikslino, kad yra asmeniškai pažįstamas su kelių Europos bendrovių personalo vadovais, kurie išformuoja rusų specialistų komandas.
Šie grįžę specialistai turėtų kiek pagerinti migracinę statistiką. „Abi tendencijos yra geopolitinės situacijos pasekmė,“ – pažymi R. Ivanovas.