Rengdama burtus 32 komandoms Rusijos valdžios tvirtovėje Kremliuje pasaulio futbolą valdanti FIFA negalės paneigti, kad sportas ir politika nesipina – būtent Rusijoje jie visada eina šalia.
Prieš savo pirmąjį pasaulio futbolo čempionatą Rusija kankinasi dopingo skandalų verpete, tarptautiniams tyrėjams baksnojant pirštu, jog 2014 metų olimpinėse žaidynėse Sočyje rusai klastojo mėginius su vyriausybės žinia.
FIFA prezidentui Gianni Infantino, kuris pats bando pakelti FIFA įvaizdį po jos pareigūnų kyšių skandalų, teks dalytis scena penktadienį su Vitalijumi Mutko – Rusijos vicepremjeru, kuris įtariamas veikimu dopingo programos schemoje.
V.Mutko ir kiti Rusijos politikai neigia tai ir ginasi nuo kitų problemų – nerimo dėl chuliganizmo, rasizmo, darbininkų mirčių statant pasaulio pirmenybių stadionus., sunkumų dėl rėmėjų, kurių gretos nėra gausios šaliai laukiant pirmosios futbolo šventės šalyje.
Burtai duos ženklą futbolo sirgaliams, kad jie gali pradėti planuoti kelionę po Rusiją ir vienuolika jos miestų, kuriose vyks rungtynės: nuo Kaliningrado prie Baltijos jūros iki Jekaterinburgo prie Uralo kalnų, skiriančių Europą ir Aziją.
Vokietija pasitinka burtus kaip čempionė, laimėjusi titulą 2014 m. Brazilijoje, o Islandija ir Panama dalyvaus burtų ceremonijoje pirmą sykį.
Dvi šalys į pasaulio čempionatą grįžta po ilgos pertraukos; Peru nežaidė nuo 1982 metų, Egiptas – nuo 1990 metų. Tačiau neliko vietos keturis kartus pasaulio čempionei Italijai, dusyk Pietų Amerikos čempionei Čilei, o JAV rinktinė praleis pasaulio pirmenybes pirmą kartą nuo 1986 metų.
Kaip vyks burtai? Burtų ceremonija Kremliaus rūmuose prasidės penktadienį 17 val. Lietuvos laiku ir tęsis valandą. 32 komandos yra suskirstytos į keturis krepšelius ir bus padalytos į aštuonias grupes. Yra taisyklė, kad tik Europa galės turėti dvi komandas toje pačioje grupėje.
Burtų ceremoniją ves buvęs Anglijos rinktinės puolėjas Gary Linekeris, kuris anksčiau yra kritikavęs FIFA dėl korupcijos skandalų ir kėlęs klausimų dėl Rusijos teisėtumo renkant ją pasaulio čempionato šeimininke.
G.Linekerio asistentai bus aštuonių pasaulio pirmenybes laimėjusių šalių atstovai: Diego Maradona (Argentina), Gordonas Banksas (Anglija), Laurent'as Blancas (Prancūzija), Cafu (Brazilija), Fabio Cannavaro (Italija), Diego Forlanas (Urugvajus), Miroslavas Klose (Vokietija), Carlesas Puyolis (Ispanija), o šeimininkams atstovaus Nikita Simonianas – buvęs SSSR puolėjas, treneris ir futbolo valdininkas.
Rusijos sporto žurnalistė Marija Komandnaja padės vesti renginį G.Linekeriui.
Kaip paskirstyti krepšeliai?
FIFA šįkart kitaip paskirstė komandas į krepšelius, atsižvelgdama į reitingo pozicijas. Anksčiau prieš kitus čempionatus tik pirmajame krepšelyje būdavo aukščiausio reitingo komandos, o kiti trys būdavo sudaryti pagal geografinį principą.
1 krepšelis: Rusija (65), Vokietija (1), Brazilija (2), Portugalija (3), Argentina (4), Belgija (5), Lenkija (6), Prancūzija (7).
2 krepšelis: Ispanija (8), Peru (10), Šveicarija (11), Anglija (12), Kolumbija (13), Meksika (16), Urugvajus (17), Kroatija (18).
3 krepšelis: Danija (19), Islandija (21), Kosta Rika (22), Švedija (25), Tunisas (28), Egiptas (30), Senegalas (32), Iranas (34).
4 krepšelis: Serbija (38), Nigerija (41), Australija (43), Japonija (44), Marokas (48), Panama (49), Pietų Korėja (62), Saudo Arabija (63).
Kada vyks pasaulio čempionatas?
Rusijos futbolininkai pasaulio čempionato atidarymo rungtynes žais 2018 metų birželio 14 dieną. Pasaulio pirmenybių finalas bus surengtas liepos 15 dieną.
Abejos šios rungtynės įvyks Lužnikų stadione Maskvoje. Mačai taip pat bus žaidžiami Sankt Peterburge, Kazanėje, Nižnij Novgorode, Saranske, Kaliningrade, Volgograde, Jekaterinburge, Samaroje, Sočyje ir Rostove prie Dono.