„BENU“ vaistininkė Laura Mockutė sako, kad šis vitaminas laikomas sklandžios organizmo veiklos pagrindu, pasižyminčiu daugybe sveikatai naudingų savybių.
L. Mockutė sako, kad šis vitaminas lemia įvairių sistemų darbą: įskaitant endokrininę, nervų, širdies ir kraujagyslių, dalyvauja autoimuniniuose ir priešuždegiminiuose procesuose. Vitaminas D yra susijęs ir su imuninės sistemos stiprinimu, raumenų funkcijos gerinimu ir netgi gali apsaugoti nuo tam tikrų rūšių vėžio.
Kokie simptomai išduoda vitamino D trūkumą?
„Vitaminas D atlieka esminį vaidmenį organizmo gebėjime įsisavinti ir panaudoti pagrindinius mineralus, pavyzdžiui, kalcį ir fosforą, kurie būtini, norint kaulus bei dantis išlaikyti stiprius ir sveikus“, – teigia vaistininkė.
Paklausus, kokie ženklai išduoda vitamino D trūkumą, Laura Mockutė atsako, kad žmonės tampa jautresniais lėtiniam skausmui: atsiranda raumenų silpnumas, gali jaustis kaulų ir raumenų skausmai.
„Šio vitamino trūkumas taip pat gali lemti dirglumą, mieguistumą, nekokybišką miegą dėl ko žmogus gali jausti nuolatinį nuovargį, liūdesį, depresinę nuotaiką. Nuolatinis vitamino D stygius taip pat gali veikti lėtinių ligų atsiradimą bei jų paūmėjimus“, – komentuoja vaistininkė.
Kaip sumažinti D vitamino trūkumą?
Vaistininkė sako, kad šaltuoju laikotarpiu reiktų pasirūpinti šio vitamino trūkumu. Nors jo galima rasti tam tikruose maisto produktuose, pavyzdžiui, riebiose žuvyse, kiaušiniuose ir grybuose, vitamino D pasisavinimas su maistu yra gana ribotas ir sudaro tik apie 10 proc. viso suvartojamo kiekio.
„Gyvename tokioje geografinėje zonoje, kur su saule gauti pakankamą kiekį vitamino D yra labai sunku. Didžioji dalis šių spindulių pasisavinama per odą, veikiant ultravioletiniams beta (UVB) saulės spinduliams.
Atsižvelgiant į būtinybę saugotis nuo pernelyg didelio saulės spindulių kiekio ir siekiant išvengti odos vėžio, dažniausiai rekomenduojama vartoti vitamino D papildus. Jie yra laikomi patikimiausiu vitamino D šaltiniu, ypač tamsesniais metų mėnesiais arba gyvenant mažiau saulėtuose kraštuose“, – komentuoja Laura Mockutė.
Taip pat vaistininkė teigia, kad dėl geografinių ypatumų ir saulės stygiaus didžiajai daliai lietuvių rudens–žiemos laikotarpiu trūksta vitamino D, todėl jis vartojamas papildomai. Visgi itamino D galima ir perdozuoti, tačiau tai žymiai retesnė problema nei šio vitamino trūkumas.
„Norint nustatyti, kokią vitamino D dozę reikia vartoti, arba įsivertinti ar nėra šio vitamino pertekliaus, rekomenduojama atlikti kraujo tyrimą, tada atitinkamai gydytojas paskiria tinkamą dozę. Įprastai vitaminas D yra dozuojamas pagal amžių. Suaugusiesiems optimalu kasdien yra suvartoti 2000–4000 veikimo vienetų (VV), kūdikiams su gydytojo paskyrimu – po 400 (VV), nuo 2–3 metų vaikai gali išgerti po 1000 VV vitamino D dozę“, – sako vaistininkė.
Taip pat vaistininkė pabrėžia, kad nepaisant papildų naudos, svarbu laikytis subalansuotos ir įvairios mitybos.