Sintetiniai vitaminai, kuriuos vartoja milijonai žmonių, daro jiems daugiau žalos, negu naudos, atskleidė naujausio tyrimo rezultatai, rašo D. Britanijos dienraštis „Times“.
Trys maisto papildai – vitaminai A, E ir beta karotinas – iš visko sprendžiant tik didina juos vartojančių žmonių mirtingumo koeficientą. Tuo tarpu vitaminas C ir selenas tokiu poveikiu nepasižymi.
Tyrimo rezultatai, paskelbti JAV žurnale „The Journal of the American Medical Association“, rodo, kad pinigai, išleisti vitaminų papildams, yra paprasčiausiai išmesti į balą. Remdamasis šio tyrimo išvadomis D. Britanijos širdies ligų fondas (British Heart Foundation) pareiškė, kad rekomenduojama nevartoti vitaminų papildų, o verčiau pasirūpinti sveika mityba.
Naujasis tyrimas rėmėsi metaanalize – procedūra, per kurią konsoliduojami daugelio ankstesnių tyrimų rezultatai. Ją atliko Kopenhagos universiteto ligoninės tyrėjų grupė, vadovaujama Gorano Bjelakoviciaus. Jie rėmėsi pirmaujančios tarptautinės tyrimų grupės “Cohrane Collaboration”, kuri specializuojasi analizuodama medicinoje naudojamų gydymo būdų efektyvumą, metodika.
Sintetinių vitaminų, kuriuos reguliariai vartoja apie 10 milijonų britų, šalininkai mano, kad jie atlieka antioksidantų vaidmenį. Antioksidantai, kaip buvo manyta, saugo nuo kenksmingo laisvųjų radikalų poveikio. Pavyzdžiui, deguonies laisvieji radikalai, veikdami cholesterino molekules, gali sukelti širdies ligas. Ši teorija atrodė visiškai pagrįsta, ir pirminiai tyrimo rezultatai tarsi ją patvirtino. Tačiau kai buvo atlikta kur kas tikslesnė analizė, jos išvados buvo visiškai priešingos. Kopenhagos grupė atliko 68 atsitiktinius kontrolinius patikrinimus, kuriuose iš viso dalyvavo 232 606 žmonės. Šių patikrinimų rezultatai buvo paskelbti 2005 m. spalį. Iš 68 patikrinimų 47 buvo didžiausio tikslumo lygio, likusiųjų rezultatai galėjo būti su mažesnėmis ar didesnėmis paklaidomis.
Nagrinėdami tik 47 tiksliausių bandymų, kuriuose dalyvavo 180 938 žmonės, rezultatus, mokslininkai nustatė, kad kompleksiniai vitaminai padidina mirtingumo koeficientą 5 proc. Kai vitaminai vartojami atskirai, beta karotinas mirtingumo koeficientą padidina 7 proc., vitaminas A – 16 proc., o vitaminas E – 4 proc. Vitamino C rezultatai buvo prieštaringi, tačiau kai jis buvo vartojamas atskirai arba kartu su kitais vitaminais atliekant labai tikslius bandymus, mirtingumo rodiklis padidėdavo 6 proc.
Vienintelis papildas, kurio rezultatai buvo teigiami, buvo selenas. Iš visko sprendžiant, jis sumažina mirtingumo koeficientą 10 proc., jei vartojamas atskirai arba su kitais papildais, tačiau rezultatas statistiškai nereikšmingas. Mokslininkai padarė tokią išvadą: “Mūsų atradimai prieštarauja stebėjimų rezultatams, patvirtinantiems, kad antioksidantai stiprina sveikatą.”
Pasak jų, tai būtų galima paaiškinti keliais būdais. Sutinkamai su vienu iš jų oksidacinis stresas greičiausiai yra ne širdies susirgimų priežastis, kaip priimta manyti, o pasekmė.
Be to, naikindami laisvuosius radikalus mes galime pažeisti svarbius gynybinius organizmo mechanizmus. Tačiau Kopenhagos mokslininkų grupė priduria, kad jie tyrinėjo tik sintetinių vitaminų poveikį, ir jų atradimų negalima sieti su vaisiais ir daržovėmis.
Maisto papildų gamintojų įsteigtos Sveikatos papildų informacijos tarnybos atstovė Ann Walker pažymėjo, kad šiame tyrime buvo derinami dviejų skirtingų žmonių grupių stebėjimo rezultatai – nesergančių aiškiai išreikštomis ligomis ir jau kamuojamų įvairių susirgimų, tarp jų ir širdies ligų. Jos žodžiais tariant, “šie skirtingų kategorijų tiriamųjų metaanalizės rezultatai yra beverčiai”.
Tuo tarpu D. Britanijos širdies ligų fonde dirbanti medikė Ellen Mason sakė, kad teiginys, jog maisto papildai – antioksidantai gali padėti išvengti širdies ligų, yra moksliškai pagrįstas, tačiau daugelis klinikinių bandymų negalėjo patikimai patvirtinti šio fakto, rašo “The Times”.