Tūkstančius sujaudinusi Vitaliaus ir Albino istorija dabar pasieks dar daugiau žmonių – humanistinės santuokos liudijimo perdavimas akcentuos ilgalaikės meilės bei lygybės svarbą.
Bus perduotas santuokos liudijimas
Spalio 22 d., 18 val., Vitaliaus ir Albino humanistinės santuokos liudijimas kartu su daugiau nei 21 000 parašų bus perduoti Lietuvos nacionaliniam muziejui.
Be to, bus parodytas trumpametražis filmas „Vitalius&Albinas. 52 metus trunkanti meilės istorija“, kurią įamžino kūrėjas Domas Peštenis.
Kaip rašoma renginio aprašyme socialiniuose tinkluose, filmo peržiūra – proga pamatyti ir išgirsti jų istoriją tiems, kurie negalėjo sudalyvauti istorinėje vestuvių ceremonijoje. Taip pat renginio metu vyks diskusijos apie LGBT+ istorijos išsaugojimą.
„Norėjau ateinančioms kartoms pasakoti apie tai, kokioje baisioje ir slogioje visuomenėje teko gyventi. Taip pat kad humanistinės santuokos liudijimas bei toks didelis žmonių palaikymas ateities kartoms kalbėtų apie brėkštantį šviesesnį rytą“, – sako Vitalius.
Žiedus sumainė neįprasta pora
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad balandžio 12-ąją Vilniuje žiedus sumainė neįprasta pora: 52 metus kartu nugyvenę Vitalius (70 m.) ir Albinas (85 m.).
Sujaudinti jų gyvenimo istorijos, šalies vestuvių paslaugų tiekėjai padovanojo vyrams humanistinę santuokos ceremoniją, į kurią jų ryšio paliudyti susirinko daugiau kaip 100 žinomų šalies žmonių, buvo rašoma pranešime spaudai.
„Mums jau per vėlu. Laikas negailestingas, mudu nejaunėjame ir nebeturime vilties pasinaudoti kada nors galbūt įtvirtintu partnerystės įstatymu. Šis, nors ir simbolinis, santykių įprasminimas mudviejų gyvenimo nepakeis. Mes liksime tokie, kokie buvę. Bet po ceremonijos jaučiamės sustiprėję, parodę, kad nieko nebebijom. Nebebijom būti savimi“, – sakė Vitalius.
Pasak vestuvių planuotojos Lauros Vagonės ir humanistines ceremonijas vykdančios nevyriausybinės organizacijos „Laimingas žmogus“ direktorės Urtės Žukauskaitės-Zabukės, nors porai jau per vėlu įteisintai partnerystei, jie bent jau gali gauti šalies žmonių pripažinimą.
„Įsivaizduokite tokią meilę, kai dviese galima būti tik pasislėpus nuo kitų žmonių akių. Kai norėdami susikabinti už rankų turite jas slėpti po neva užkritusiu šaliku. Kai tas jausmas įvardijamas kaip diagnozė, kurią reikia gydyti, o ištikus ligai pas gydytojus mylimąjį galima lydėti tik apsimetus jo sūnumi…
Mes visi pažįstame meilės jausmą, bet ne visi žinome, kokią neteisybę nuolat patiria tos pačios lyties poros ir kokioje baimėje teko gyventi Vitaliui ir Albinui. Norėjome ištaisyti šią neteisybę. Nors jiems per vėlu teisiškai pripažintai partnerystei, jie gali gauti mūsų pripažinimą. Todėl kviečiame šalies žmones tapti Vitaliaus ir Albino santuokos liudytojais ir pasirašyti ant liudijimo internete“, – kalbėjo L. Vagonė.
Vitalius ir Albinas sako, kad nėra atitrūkę nuo tikrovės svajotojai, siekiantys pakeisti politikų sprendimus.
Anot U. Žukauskaitės-Zabukės, Lietuvoje kasmet vyksta apie 500 humanistinės santuokos ceremonijų, o tarp jų keletas švenčių – ir tos pačios lyties poroms bei jų artimiesiems.
„Tačiau iš tų porų, kurioms esame organizavę tokias šventes, beveik visos dar ir įteisina santuoką svetur, ir, deja, beveik visos anksčiau ar vėliau išvyksta iš Lietuvos“, – pastebėjo humanistinės organizacijos vadovė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!