Policijos veteranai tarė, Kauno valdžia padarė – Laisvės alėjos pradžioje jau oficialiai atidengtas paminklas Lietuvos policijai. Į dangų stiebiasi granitinis obeliskas. Nors visuomenė ir anksčiau, ir dabar jo reikalingumą vertina dviprasmiškai:
„Aš už minimalistinį ir kuklų gyvenimą, nereikia pompastikos, nereikia patiems girtis.“
„Stovi, tegu būna, o statyt iš naujo nereikia jokio. Nu nežinau, dabar eglutė kalėdinė geriau atrodytų.“
„Obeliskas labai gražus, lietuviškas kryžius stovi, gražu.“
„Bet tai bus monumentas, skirtas tam tikriem žmonėm. Saugoti, padėti, ginti.“
„Tai gal bus tokia patirtis, kad statysim dabar mokytojams, dar kam nors. Kaunas bus obeliskų miestas.“
Žmonės sako, kad trūko diskusijų ir dėl paties paminklo, ir dėl jo vietos. Skeptikams atsakymą turi policijos generalinis komisaras.
„Jei ne šita iniciatyva, matyt, ši nuostabi Kauno vieta būtų ilgam tuščia likusi, o gal ne tuščia. O gal kas būtų sugalvoję pastatyti paminklą Lietuvos kosmonautams“, – sako policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.
Matijošaitis: „Kiekvienam neįtiksi“
O labiausiai šiuo 7 metrų, 77 centimetrų aukščio paminklu džiaugiasi buvę pareigūnai.
„Nuo 2016 m., kada mūsų gimė idėja, šiandieną išsipildė mūsų policijos pareigūnų, veteranų ir visuomenės lūkesčiai“, – atsako policijos veteranų asociacijos pirmininkas Vytautas Navickas.
„Kariam, mūsų valstybės sargam ir obeliskas buvo taip nuo seno numatyta, kad statyt“, – teigia skulptorius Arūnas Sakalauskas.
Būtent policijos veteranų iškelta idėja sulaukė išskirtinio Kauno valdžios dėmesio. Miesto meras, beje, taip pat kažkada buvęs pareigūnas – jis sovietmečiu dirbo milicijoje.
„Kiekvienam neįtiksi, didžioji dauguma miestiečių, ypač buvę ar esami policijos darbuotojai, laimingi ir patenkinti“, – tvirtina Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.
Mokėta iš miesto biudžeto
Iš miesto biudžeto šiam paminklui, pagal programą „Kauno akcentai“, valdžia atseikėjo penktadalį milijono – 215 tūkstančių eurų. Ši suma labiausiai ir šokiruoja gyventojus, kurie sako, kad tokius pinigus tikrai reikėjo prasmingiau panaudoti:
„Iš miesto biudžeto, čia jau yra nesiskaitymas ir pinigų mėtymas, yra svarbesnių dalykų, kur galime juos panaudoti.“
„Gal ir per brangu, o kaip atrodys – matysim.“
„Mes jau pripratom, kad už viską atiduodam savo pinigėlius.“
Patys policijos veteranai tikina irgi rinkę lėšas, bet kiek sukaupė, neatskleidžia. Nors galima numanyti, kad surinko maždaug dešimtadalį sumos.
„Veteranai žino kiek pervedė. – O tai žinot kiek pervedė? – Negaliu pasakyt. Ai, bendrai tai 240 tūkstančių turbūt yra“, – atsakinėja Lietuvos policijos veteranų asociacijos pirmininkas Vytautas Navickas.
Atidarytas ir komisariatas
Paminklui iš pradžių prieštaravo ir Kultūros paveldo departamento Kauno skyriaus specialistai, bet vėliau – nusileido. O kitapus gatvės taip pat oficialiai atidarytą po dvejus metus trukusios rekonstrukcijos Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato pastatą paveldosaugininkai griežtai prižiūrėjo.
„Griauti nereikėjo, nes negalima daug ko griauti, palėpėje atlikta daug darbų, stiprinimo, tvirtinimo, įrengtos naujos darbo vietos“, – sako MB „Virmalda“ direktorius Virginijus Rabačius.
„Jis yra pritaikytas dabartiniam, šiuolaikiniam policijos darbui, tuo pačiu išsaugotas kultūros paveldas“, – tvirtina Kauno policijos viršininkas Mindaugas Baršys.
Darbai atsiėjo 5 milijonus eurų. Nors darbo sąlygos čia dirbsiantiems pareigūnams pagerės, deja, pačių pareigūnų labai trūksta. Skaičiuojama, kad Kaune yra laisvi apie 16 procentų etatų.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.