Rinkimų komisijų atstovai tikina, kad didžiųjų miestų savivaldybes per išankstinį balsavimą užplūdę rinkėjai rodo visuomenės pilietiškėjimą. Ketvirtadienį, nelaukdami tikrosios rinkimų dienos, pareikšti savo valią ateina gerokai daugiau rinkėjų nei trečiadienį.
Vilniaus miesto savivaldybėje, kur laikinai įkurdinta rinkimų vieta, vidurdienį, vos atidarius balsavimo salių duris, nusidriekė kelių šimtų žmonių eilės.
„Rinkėjai yra labai aktyvūs. Nesitikėta tokio skaičiaus žmonių. Vakar balsavo daugiau žmonių negu per dvi praėjusių Savivaldybių rinkimų dienas. Tai puikūs rodikliai. Visuomenė tampa pilietiškesnė“, – sakė Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininko pavaduotojas (VRK) Pavelas Kujalis.
Anot jo, vien trečiadienį balsavo beveik 2 tūkst.rinkėjų. Kad būtų išvengta susigrūdimų ir didelių eilių, ketvirtadienį sostinės savivaldybėje atskirti rinkėjų srautai. Dabar pirmajame savivaldybės aukšte priimami rinkėjai iš visos šalies, antrajame – tik iš Vilniaus miesto. Prie įėjimo į balsavimo sales žmonių srautus kontroliuoja pareigūnai. Žmonės raginami eiti balsuoti ir į Vilniaus rajono savivaldybės pastatą, kur laikinai taip pat įkurdinta rinkimų vieta.
Darbuotojų teigimu, balsuojančiųjų iš kitų miestų yra gerokai daugiau nei vilniečių.
Pasak Vilniaus-Trakų rinkimų apygardos komisijos pirmininkės Janinos Giruckos, trečiadienį žmonės buvo nukreipiami bendrai, ėjo, kur buvo mažesnės eilės, o ketvirtadienį situacija kur kas geresnė.
„Yra šeši stalai, dirbam po du žmones prie vieno. Vienu metu aptarnaujame 12 žmonių. Vienam žmogui užtrunkame apie 10 minučių. Šiandien eilė juda labiau, per valandą vienas darbuotojas aptarnauja apie dešimt žmonių“, – sakė J. Girucka.
Tarp eilėse bestoviniuojančių žmonių pasigirsta nuomonių, jog tiek daug žmonių sulaukta dėl to, kad nėra galimybės rinkėjams balsuoti paštuose, kai kurie stebėjosi, kodėl rinkimų vietos neįrengtos mikrorajonų seniūnijose.
Nepatenkintųjų argumentus, kad tokią tvarką reikia keisti, VRK atstovas P. Kujalis atremia ir patikina, kad VRK po rinkimų analizuos naują išankstinio balsavimo tvarką ir teiks Seimui siūlymus, kaip ją būtų galima pagerinti.
Nepriklausomų stebėtojų teigimu, kokių nors balsavimo pažeidimų kol kas neužfiksuota.
„Labai smagu, kad žmonės protauja, nelenda po du į kabinas ir neina su perukais. Viskas tvarkinga, gražu. Pažeidimų nėra, tik tarp senjorų pasitaiko konfliktinių situacijų, kuriems svarbu parėkti“, – sakė stebėtoja Neringa Karietaitė.
J. Girucka irgi patikino, kad didesnių problemų jiems neiškyla. „Tik daug kas ateina be rinkėjų pažymėjimų, kuriuos tenka spausdinti per internetą, ir tai užima šiek tiek laiko“.
Taip pat komisijos narė skundėsi, jog trūksta oro bei mažos patalpos.
Išankstiniame balsavime trečiadienį ir ketvirtadienį savivaldybėse nuo 12 iki 20 valandos balsuoti gali tie rinkėjai, kurie sekmadienį negalės atvykti balsuoti į rinkimų apylinkę. Jie privalo turėti rinkėjo pažymėjimą ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
Išankstinių rinkimų metu rinkėjai kabinose savo „balsus“ sudeda į vokus, kurie užklijuojami ir dedami į didesnis vokus. Rinkimų komisijos darbuotojai ant jų užklijuoja kinegraminius apsaugos ženklus. Tik tada „balsai“ patenka į permatomas plastiko dėžes. Iš jų jie keliaus į paštą ir bus pristatyti atitinkamoms rinkimų apygardoms.