Medikai teigiamai vertina pažangaus ir pirmo Lietuvoje viso kūno magnetinio rezonanso (MRT) tyrimo pranašumus lyginant su kitomis diagnostikos priemonėmis, skirtomis stebėti onkologinių ligų vystymąsi. Radiologų ir kitų gydytojų specialistų teigimu, efektyvus viso kūno MRT tyrimas padeda sutaupyti laiko stebint vėžio plitimą kauluose bei kituose audiniuose.
Radiologės prof. Eglės Monastyreckienės teigimu, piktybiniai navikai dažniausiai plinta į plaučius, kepenis bei skeletą. Pastaruoju metu, prailgėjus sergančiųjų vėžiu išgyvenamumui, vis dažniau navikų metastazės nustatomos kauluose, tačiau jų diagnozavimas išlieka sudėtingas, o ligos eiga skausminga.
Profesorės teigimu, kaulų scintigrafijos bei kompiuterinės tomografijos jautrumas, nustatant metastazes kauluose, yra santykinai mažas, tačiau pastarieji tyrimo metodai vis dar plačiai naudojami klinikinėje praktikoje dėl mažos kainos ir gero paslaugos prieinamumo. Visgi remiantis klinikinėmis studijomis, ateityje juos turėtų pakeisti naujausi ir jautriausi tyrimai, vienas jų – viso kūno MRT.
„Viso kūno MRT tyrimas yra vienas efektyviausių pasaulyje šiuo metu naudojamų diagnostikos metodų, kuris padeda nustatyti ir ligą, ir jos plitimą. Viso kūno MRT tyrimas gali būti atliekamas ligos pradžioje. Jo rezultatai yra efektyvesni nei kompiuterinės tomografijos ar kaulų scintigrafijos tyrimų, nes padeda diagnozuoti vėžio metastazes ypač anksti, taip pat papildomai nešvitina paciento ir padeda sutaupyti jam brangų gydymo laiką“, – teigia E. Monastyreckienė.
Pasak gydytojo urologo Pauliaus Boso, viso kūno MRT lyginant su kitais tyrimo metodais yra vertingas tuo, kad vienu metu ištiria ir kaulus, ieškant metastazių, ir vidaus organus. Be to, atliekant viso kūno MRT papildomai nustatomos metastazės limfmazgiuose.
„Remiantis naujausiomis Europos urologų asociacijos nuostatomis, viso kūno MRT yra jautresnis nei rentgenografijos ar tam tikri radionuklidiniai tyrimai, nustatant prostatos vėžio išsisėjimą į kaulus aukštos rizikos pacientams. Jam prilygsta tik pozitronų emisijos tomografija, tačiau šis tyrimas yra gerokai brangesnis nei MRT bei sunkiau prieinamas. Taip pat, MRT tyrimas nešvitina paciento, nes jo metu nenaudojama radiacija“, - teigia P. Bosas.
Viso kūno MRT tyrimas – tai neinvazinė patikra, kurios metu matomi viso kūno ir organų vaizdai. Jis ypač naudingas tiriant pacientus, kuriems gali prireikti daugybės tolimesnių tyrimų. Skenavimo metu galima aptikti navikinius susirgimus, metastazes, uždegiminius židinius, limfmazgius, trauminius ar kitus pažeidimus. Viso kūno MRT patikimai nustato naviko plitimą į kaulus ar kaulų čiulpus, taip pat yra ypač naudingas vaikų ligų diagnostikai, nes nėra jonizuojančios spinduliuotės.