Restorane pabaigęs valgyti tu padedi peilį ir šakutę iš dešinės prie savo lėkštės - šakutę kairiau, o peilį dešiniau, ašmenimis link šakutės. Tai etiketo restorane pavyzdys. Pokerio pasaulyje taip pat galioja tam tikras etiketas.
Daug žaidėjų, ypač žaidžiančių dėl malonumo, nežino, kad pokerio pasaulyje yra tam tikri dalykai, kurių negalima daryti. Negali jų dėl to kaltinti ir tiesiog nekreipi dėmesio į tokių žaidėjų elgesį, kadangi tau paranku žaisti prieš naujokus. Iš profesionalų tu gali tikėtis, kad prie stalo jie vienas su kitu elgsis pagarbiai. Tačiau tai greičiau išimtis nei taisyklė. Dažnai žmonės tiesiog nesupranta, kad kai kurie veiksmai prie pokerio stalo yra žeminantys ir neverti pagarbos. Aš pradėsiu nuo pačių niekingiausių blogo pokerio etiketo pavyzdžių.
Stabdymas (The Slowroll)
Daugelis nežino, ką šis žodis reiškia ir maišo jį su žaidimo sulėtinimu (slowplaying). Žaidimo sulėtinimas tiesiog slepia tavo rankos jėgą, stengiantis įtraukti daugiau pinigų į banką.
Stabdymas reiškia, kad žaidžiant ranką tavo veiksmas paskutinis ir tu lauki prieš atsakydamas, nors laikai absoliučiai neįveikiamą kombinaciją. Kažkas sustumia viską, o tu laikai A♦ K♦, kai ant stalo guli Q♦ J♠ 10♣ 5♠ 8♦. Nėra būdų sutraukti daugiau pinigų į banką, tačiau vis tiek palauki prieš atsakydamas, nors ir žinai, kad neturi šansų pralaimėti.
Tai visiškai niekinga, nes tu suteiki oponentui viltį, kad jis turi laiminčią ranką. Kodėl, po velnių, tu taip elgiesi? Negali pralošti ir nieko nepasieki tempdamas laiką. Žmonės galvoja, kad tai pokerio psichologinio žaidimo dalis, tačiau tai vienas blogiausių dalykų, kurį gali padaryti. Tai niekaip tau nenaudinga ir taip elgdamasis tik prarasi kitų žaidėjų pagarbą.
Kita stabdymo forma – laukimas prieš parodant ranką kortų atvertime.
Įsivaizduok, kad po riverio atsakai į priešininko statymą turėdamas A♠ J♦, kai ant stalo guli A♦ J♠ 6♣ 5♥ 10♥ ir tavo oponentas atverčia A♣ 9♠. Tau nepatiko riveryje atsivertusi korta, todėl tik atsakei oponentui ir jis pirmas rodo savo ranką. Daug kartų mačiau, kaip žaidėjas turintis A♠ J♦ pasilenkia virš stalo ir darsyk pasižiūri į savo kortas linguodamas galvą. Tokią akimirką tarsi sakai oponentui, kad jis laimėjo šią ranką. Dažnai tokie žaidėjai apsimeta, kad numeta kortas ir tik pačią paskutinę akimirką atverčia jas su pašaipia šypsena.
Jei žinai, kad turi geriausią ranką, tiesiog parodyk kortas netempdamas laiko ir nesimėgauk užtempimu. Tai akivaizdus šikniaus požymis, kuris neturi jokios prasmės. Kuo aukštesniuose limituose tu žaidi, tuo svarbiau laikytis etiketo. Iš savo patirties, ypač iš Las Vegaso, žinau, kad po tokios akimirkos aš išsyk prarandu visą pagarbą šiam žaidėjui ir tiesiog mėtau savo žetonus jo kryptimi.
Džiūgavimas
Džiūgauti po laimėtos rankos reikia kukliai. Įsivaizduok save priešininko kailyje ir pagalvok, kaip jis jaučiasi pralaimėjęs. Jei tu pralaimi ranką ir tavo oponentas pašokęs sušunka „YEAH!“, pradeda džiaugsmu dalintis su savo draugais, tu būsi žiauriai įsiutęs. Nesuprask manęs neteisingai – nieko blogo džiaugtis laimėta ranka. Po pergalės svarbioje rankoje ir žetonų kiekio padvigubinimo turnyre tu tikrai gali džiūgauti. Tiesiog ištark sau „taip!" ir sugniaužk kumštį.
Jei tavo tūzai atsilaiko svarbioje rankoje ar kovoje dėl didelio banko, normalu jausti tam tikrą palengvėjimą, tačiau niekas nenori matyti vaikino užšokančio ant savo kėdės ir klykiančio iš džiaugsmo. Niekam daugiau kambaryje nerūpi, kad tu ką tik laimėjai ranką.
Ypač svarbu džiūgauti kukliai, jei laimėjai turėdamas prasčiausią ranką. Jei viską sustūmęs prieš flopą su K♠ K♣ laimi prieš A♠ A♣, nepradėk pašokęs šūkauti, kad tu geriausias. Aš pats nemėgstu atkreipti dėmesio į faktą, kad sustūmiau viską turėdamas blogą ranką ir man tiesiog pasisekė.
Taigi dėl pagarbos savo priešininkui, lik ramus. Atsiprašymas taip pat nepadeda, nes jūs abu puikiai žinote, kad tu visai nesigaili laimėjęs ranką. Dažnai geriausias sprendimas yra tiesiog mandagiai linktelti oponentui, taip parodant, kad supranti, kaip tau pasisekė. Dar vienas dalykas, ko tikrai neturi sakyti priešininkui – „Aš turėjau karalius, kaip dar galėjau elgtis?“. Tokie atsiprašymai ir teiginiai, kad jis neturėjo pasirinkimo, iš ką tik sėkmę pagavusio žaidėjo yra velniškai siutinantys. Ir tai priveda mus prie dar vieno blogo įpročio.
Reikėtų vengti kalbėjimo pasibaigus rankai. Kai kas labai įprasto, tačiau žiauriai nemandagaus yra rankos laimėtojo pasakymas: „še tau!“. Jei žaidi internete ir pasakai tai sau, tuomet tai niekam nekenkia. Tačiau žaidžiant kazino sakyti tokias frazes po laimėtų didelių bankų yra žiauriai nemandagu. Tarsi tavo priešininkas nesistengtų laimėti banko.
Kaip jau minėjau anksčiau, atsiprašinėjimas gali būti siutinantis. Jei tau pasisekė laimėti banką, kuriame buvai autsaideris, laikyk liežuvį už dantų ir džiaukis, kad laimėjai šią ranką. „Ką turėjau daryti? Juk turėjau tūzą!" arba “Tai kas? Praeitą kartą tau pasisekė“ yra tas pats, kaip sakyti „Tiesiog užsikišk!“. Tiesiog gerbk savo priešininką ir būk laimingas laimėjęs ranką.
Dar viena svarbi etiketo taisyklė – nekalbėk apie ranką, kurioje nedalyvauji. Nedalink pastabų apie tai, ką tu nusimetei ar apie tai, ką, tavo nuomone, kiti žaidėjai turi. Kiekvienas turi žaisti savo rankas pats ir žaidėjai, kovojantys dėl banko, turi būti vieninteliai, kurie apie tai kalba. Nesakyk nieko panašaus į „Oho, tu ką, setą pagavai, ar kaip?“ po žaidėjo atlikto statymų kėlimo. Galų gale tai visiškai ne tavo reikalas, jei labai nori pakomentuoti ranką, palauk kortų atvertimo. Net jei dalyvauji rankoje, tačiau žaidi prieš daugiau nei vieną priešininką yra nemandagu garsiai galvoti ar užduoti klausimus vienam iš oponentų.
Jei prie pokerio stalo nori būti gerbiamas, turėsi ir pats rodyti pagarbą kitiems žaidėjams. Stabdymas, tarsi kiti žaidėjai tau būtų tuščia vieta, tikrai paveiks tai, kaip žaidėjai elgsis su tavimi ateityje. Jei kas nors stabdo prieš mane, kitą kortų atvertimą pasistengsiu atversti neįveikiamą kombinaciją su šypsena veide žvelgdamas į jį ir provokuodamas. Toks asmuo nenusipelno pagarbos ir aš parodysiu jam, koks siutinantis jo elgesys yra.
Taigi, pasistenk žaisti gerbdamas savo priešininkus, įsijausdamas į jų rolę kai kuriose situacijose. Jei praloši ranką žaidėjui, kuriam tiko vos dvi kortos (2-outer), vaizdas, kurį mažiausiai norėsi matyti, bus jo pergalės šokis ant kėdės. Tad nesielk taip pats.