Česnakas – daugiametė nereikli svogūninė daržovė, plačiai auginama soduose ir daržuose kaip prieskoninis augalas ir vaistas apsaugantis nuo visų ligų.
Česnakas veikia antibakteriškai, tinka nuo grybelinių ligų, reumato. Vartojamas nuo žarnyno parazitų, mažina kraujospūdį, lėtina širdies ritmą ir didina širdies susitraukimų amplitudę, plečia periferines ir vainikines kraujagysles, skatina šlapimo išsiskyrimą, taip pat didina virškinimo trakto sekreciją ir motorinę funkciją. Česnake esantys fitoncidai saugo nuo žarnyno ir kvėpavimo takų infekcijų, dezinfekuoja burnos ertmę, slopina navikinių ląstelių dauginimąsi
Česnako tepalu ir sultimis gydomos karpos, dedervinės, nuospaudos ir egzema, o tyrele — pleiskanos. Reikia sutarkuoti keletą skiltelių ir tepti pažeistą arba plinkančią galvos odą.
Pasigaminkite patys
Namie iš česnako galima pagaminti tyrelę, užpilą ir tepalą. Užpilui ruošti imama viena česnako galvutė, smulkiai supjaustoma ir užpilama 100 g degtinės, laikoma 7—8 paras tamsioje, šiltoje vietoje, geriama po pusę arbatinio šaukštelio tris kartus per dieną. Tepalui paruošti imamas sugrūstas česnakas ir santykiu 1:1 sumaišomas su kiauliniais taukais.
Keptas česnakas, sumaišytas su sviestu arba virtas piene, valo iš žaizdų pūlius, gydo uždegimus. Gerklės, burnos ir ryklės ligoms gydyti siūloma česnaką kramtyti, nes jis užmuša bakterijas. Česnako garais gydomos ausų ligos.