Laikus, kai skalbimas rankomis virsdavo nemažu išbandymu, galime pamiršti – šiandien dirba skalbimo mašina, o mes tuo metu galime mėgautis puodeliu kavos. Nors skalbimas yra vienas lengviausių namų ruošos darbų, apie jį žinome ne viską – mitai apie skalbimo priemones vis dar gajūs. Išguikime juos ir džiaukimės akinamai švariais (kaip reklamoje) skalbiniais!
1 mitas. Geriau pirkti didesnę skalbimo miltelių pakuotę
Lietuvoje vis labiau populiarėja koncentruoti skalbimo milteliai. Jei anksčiau 20 skalbimų reikėdavo 3 kg miltelių, dabar pakanka 2 kg. Nauda trejopa: išlošia gamintojai, kurie sunaudoja mažiau chemikalų, vartotojas džiaugiasi lengvesne ir kompaktiškesne pakuote, ir svarbiausia – saugoma aplinka. Todėl išvada: kiekybė ne visuomet lemia kokybę.
2 mitas. Natūralios skalbimo priemonės neefektyvios
Dažnai šios priemonės išbraukiamos iš pirkinių sąrašo dėl brangumo, neefektyvumo ir gero kvapo stokos. Iš tiesų natūralios skalbimo priemonės nuvertinamos be reikalo – pavyzdžiui, ūkiškas muilas su tulžimi puikiai pašalina riebalų, kraujo, vaisių ir kitas dėmes. Be to, šie skalbikliai nealergiški, kadangi gaminami iš natūralių medžiagų, ir nekenkia aplinkai. Kam nepatinka jų natūralus kvapas, gali pasirinkti aromatizuotus. Štai "Ringuva" gamina skalbiamąjį muilą su kokosų aliejumi, citrinos aromatu.
3 mitas. Kuo didesnis skalbimo priemonės kiekis, tuo švaresni skalbiniai
Naudojant skalbimo priemones (skystas ar miltelius) svarbu atsižvelgti į gamintojų rekomendacijas dėl reikiamo priemonės kiekio skalbimui. Jei miltelių naudosite per daug, vanduo pernelyg putos, jei per mažai – drabužiai po skalbimo atrodys nešvarūs.
4 mitas. Rūbus geriau skalbti vėsiame vandenyje
Nors skalbdami šaltame vandenyje taupome energiją, tačiau skalbimo priemonės vis dėlto efektyviau veikia šiltame arba karštame vandenyje. Šaltame vandenyje rekomenduojama skalbti tik mažai suteptus rūbus.
5 mitas. Visi skalbimo milteliai vienodai
Kai reklamoje nuolat girdime apie įvairių miltelių efektyvumą dėl juose naudojamų naujos kartos sudedamųjų dalių, apsisuka galva, tačiau išsirinkti vis dėlto reikia. Magiška miltelių galia parūpo netgi vartotojus ginančiai organizacijai. Atlikusi tyrimus, ji pateikė išvadas – geriausiai kraujo, pieno ir prakaito dėmes šalina milteliai, kurių sudėtyje yra fermentų (enzimų). Tyrime efektyviausiomis skalbimo priemonėmis pripažinti "Tide" milteliai su balikliais ir "Tide", skirti skalbimui šaltame vandenyje.
6 mitas. Milteliai ir skystos priemonės skalbia taip pat
Dažnai pirkėjai domisi, kokios skalbimo priemonės efektyvesnės: milteliai ar skystos? Nors Skalbimo priemonių asociacija (SDA) ir teigia, jog skalbimo kokybė nepriklauso nuo pasirinktos priemonės pavidalo, vis dėlto dėmes, ypač maisto ir riebalų, prieš skalbimą patogiau pašalinti skystomis skalbimo priemonėmis.
7 mitas. Baltos žymės ant skalbinių lieka dėl skalbyklės kaltės
Iš tiesų tikrasis kaltininkas – skalbimo milteliai, kurių sudėtyje yra netirpių komponentų, vadinamų zeolitais, skirtų vandeniui minkštinti. Dėmes galima išvalyti šepečiu, tačiau po to skalbinius būtina perskalbti. Dėmių išvengsite, jei naudosite skystas skalbimo priemones, kuriose nėra zeolitų, arba pasirinkę kitą skalbimo