Tarptautinėms mokėjimo sistemoms "Visa" ir "MasterCard" gali tekti grąžinti plastikinių kortelių savininkams daugiau kaip 500 milijonų JAV dolerių. Kaip rašo "The Wall Street Journal", amerikiečiai nepatenkinti tuo, jog mokėjimo sistemos ir korteles išduodantys bankai nepateikia jiems pakankamai informacijos apie komisinius, imamus už konvertavimą, perkant prekes ar paslaugas užsienyje.
Informacinio biuletenio "Nilson Report" duomenimis, praėjusiais metais "Visa" ir "MasterCard" iš komisinių už konvertavimą pagal JAV išduotas korteles sudarė ne mažiau kaip 240 milijonų JAV dolerių. JAV šių sistemų korteles išduodantys bankai gavo 360 milijonų JAV dolerių.
Kortelės savininkui mokant kortele užsienyje, "Visa" ir "MasterCard" ima iš bankų-emitentų komisinius už pirkinio sumos konvertavimą, prie kurios pridedamas dar 1 procentas nuo pirkimo sumos. Bankai perduoda šias išlaidas kortelių savininkams, o nemaža bankų dalis dar prideda savo komisinius, taip didindami dažnai nieko neįtariančių kortelių savininkų išlaidas dar 2 procentais. Nepatenkinti dėl šių mokėjimų, kurie buvo išskaityti iš sąskaitų be jų žinios, kortelių savininkai iškėlė ieškinį "Visa International", "Visa USA" ir "MasterCard International". Praėjusią savaitę Kalifornijos valstijos teismas paskelbė preliminarų nuosprendį, kuris buvo palankus ieškovams. Galutinis sprendimas bus priimtas per kelias ateinančias savaites.
Teisėjas Ronaldas Sabro neuždraudė imti komisinių, iš kurių mokėjimus apdorojančios sistemos ir korteles išduodantys bankai uždirba šimtus milijonų JAV dolerių, taip pat nenustatė, jog komisiniai yra pernelyg dideli. Tačiau, jo nuomone, "Visa", "MasterCard" ir į šias sistemas įeinantys bankai nepakankamai informuoja klientus apie komisinius, taikomus konvertavimui, perkant prekes ir paslaugas užsienio valiuta. Šios nuomonės pagrindu gali būti priimtas nuosprendis, pagal kurį mokėjimo sistemoms teks grąžinti kortelių savininkams 1 proc. antkainį operacijoms, vykdytoms nuo 1996 metų. Be to, teismas gali pareikalauti, kad "Visa" ir "MasterCard" reikalautų iš jų korteles platinančių bankų tiksliai informuoti klientus apie komisinių taikymą.
"Mes manome, kad teisėjo sprendimas prieštarauja faktams ir įstatymui; tai beprecedentis, nelogiškas ir nuostabą keliantis sprendimas, ir mes abejojame, kad apeliacinis teismas jį palaikys", - pareiškė vyriausiasis "MasterCard" juriskonsultas Noy’us Nanftas (Nojus Nanftas). "Visa" pranešime pažymima, jog bendrovę "preliminarus teismo nuosprendis nuvylė ir korporacija ketina ginti savo poziciją visose teismo instancijose, siekiant gauti sau palankų sprendimą". Tuo tarpu ieškovų interesams atstovaujančios juridinės bendrovės "Milberg Weiss Bershad Hynes & Lerach" partneris Patrickas Cauflinas (Patrikas Kauflinas) teisėjo sprendimą pavadino "didžiąja vartotojų pergale". Bendrovės vertinimais, tuo atveju, jei byla bus laimėta, "Visa" ir "MasterCard" teks sumokėti 500 milijonų JAV dolerių arba daugiau.
Bendrovės šią sumą komentuoti atsisakė. Tačiau, jei bus patvirtintas joms nepalankus teismo nuosprendis, didžiąją dalį šios sumos teks sumokėti "Visa". "Visa Int" ir jos JAV padalinys "Visa USA" yra įregistruotos Kalifornijoje ir, informuotų šaltinių teigimu, teismo sprendimas galios "Visa" kortelės savininkams visoje JAV teritorijoje. "MasterCard" atveju išmokos tikriausiai bus skirtos tiktai Kalifornijos gyventojams. Dalį išlaidų apmokės į mokėjimo sistemas įeinantys bankai.
Paprastai bankai-emitentai informuoja klientus apie konvertavimui taikomus komisinius instrukcijose, pridedamose prie naujos kortelės. Tačiau sąskaitos išrašuose daugelis bankų nurodo komisinių užsienio valiuta sumą ir atitinkamą sumą JAV doleriais, nepabrėždami, kad prie šios sumos pridedami ir papildomi procentai. Vienintelė išimtis yra bankas "J.P.Morgan Chase", nurodantis tiek "Visa" ar "MasterCard" imamų komisinių dydį, tiek savo 2 proc. antkainį. "Mes manome, jog tai būtina daryti", - teigia banko atstovas.
Po 2 proc. taip pat prideda "Citibank" ir "Bank One", todėl bendras komisinių antkainis siekia 3 proc. MBNA ir daugelis regioninių bankų kortelių savininkams perduoda tiktai 1 proc., kurį ima mokėjimo sistemos kartu su komisiniais. Kortelių savininkai gali daugybę metų nesuvokti, už ką iš jų imami papildomi mokesčiai.
ELTA