Veido žemėlapio sudarymas – tai procesas, kurio metu spuogelių ant veido priežastis nustatoma remiantis jų pozicija. Dažniausiai spuogelių atsiranda ant smakro ir palei žandikaulį, bet kodėl? Estetikos, grožio ir geros savijautos lektorė dr. Jonquille Chantrey paaiškino, dėl kokių priežasčių taip nutinka.
Nors daugelis žmonių įsitikinę, kad spuoguotas smakras nėra didelė bėda, kad tai susiję su hormonais ir greitai praeis, tai ne visai tiesa. Dr. J. Chantrey sako: „Nėra daug mokslinių įrodymų apie konkrečias aknės pozicijos priežastis. Dažniausiai bet kurioje vietoje atsirandanti aknė aiškinama hormonų pusiausvyros išsibalansavimu, genetiniais faktoriais, mitybos priežastimi, prasta žarnyno veikla, stresu ir netinkama išorine veido odos priežiūra.
Paprastai susideda keli iš šių faktorių, todėl labai rekomenduoju patarimo dėl aknės kreiptis į profesionalus, kurie turės omenyje visas šias priežastis ir atitinkamai patars pacientui.“
Bet ką tai reiškia, kai spuogelių atsiranda tik apatiniame veido trečdalyje – ant smakro ir žandikaulio?
Kodėl spuogeliai ant smakro vis atsinaujina?
Iš dalies tiesa, kad spuogelių ant smakro atsiranda dėl hormonų. Dr. J. Chantrey sako: „Hormonų pokyčiai gali stimuliuoti aknę, ir dėl jų dažnai išberia būtent smakrą. Paauglystės, perimenopauzės aknė, dėl policistinio kiaušidžių sindromo susiformuojanti aknė bei tam tikrais menstruacijų ciklo laikotarpiais pasirodantys spuogeliai yra normalūs dalykai.“
Tačiau gydytoja pabrėžia, kad nors hormoniniai bėrimai dažnai pasitaiko aplink smakrą ir žandikaulį, jų taip pat gali būti smilkiniuose, aplink veidą ir ant kaklo. Visai kaip hormoninė aknė pasireiškia ne tik ant smakro, taip pat ir spuogeliai ant smakro gali formuotis ne tik dėl hormonų, rašoma express.co.uk.
Pavyzdžiui, dr. J. Chantrey pastebi, kad jei smakrą vis beria pastaruosius porą metų, tai gali būti mechaninė aknė, sukelta kaukės dėvėjimo.
Ji sako: „Mechaninė aknė – tai fenomenas, kurį sukelia pastovi trintis tam tikroje vietoje, dėl kurios atsiranda aknė. Tai dažnai pastebiu tose vietose, kuriose pacientai dažnai laiko mobilųjį telefoną ant skruosto, bet taip pat daugiau tokios aknės atvejų atsiranda ant skruostų ir smakro dėl kaukės dėvėjimo.“
Rekomenduoja naudoti švarias ir iš natūralaus audinio pagamintas kaukes
Kovai su akne gydytoja rekomenduoja naudoti švarias ir iš natūralaus audinio pagamintas kaukes. Jei aknė visgi nepraeina, dr. J. Chantrey pataria stengtis vartoti mažiau pieno produktų ir cukraus, o taip pat imtis specialaus odos priežiūros režimo.
Ji paaiškino: „Priklausomai nuo padėties sunkumo ir aknės priežasties, į tokį gydymo bei apsauginį režimą turėtų įeiti: prausiklis, tonikas, šveitiklis, antioksidacinis serumas, apsauga nuo saulės ir vitamino A derivatai, pavyzdžiui, retinolis ar retinolio rūgštis. Tinkamas odos priežiūros protokolas gali pagerinti paciento odą ir palaikyti geros būklės stabilumą, net ir tuomet, kai įsijungia įvairūs trikdžiai, pavyzdžiui, hormonų pokyčiai, stresas ar prasta mityba.