• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar įmanoma, kad mikrobangų energijos, sklindančios iš veikiančios mikrobangų krosnelės, pakaktų netoliese esantiems mažos galios elektroniniams prietaisams, tokiems kaip termometras, svarstyklės, laikrodis, ir panašiems, maitinti?

REKLAMA
REKLAMA

Šį klausimą pamėgino išnagrinėti grupė tyrėjų iš Tokijo (Japonija) universiteto ir Džordžijos technologijos instituto (JAV), o rezultatus paskelbė straipsnyje „Energijos išgavimas iš mikrobangų krosnelės elektromagnetinių bangų nuotekio“ (Power Harvesting from Microwave Oven Electromagnetic Leakage).

REKLAMA

Eksperimentais jie įrodė, kad tai yra įmanoma – 5 centimetrų atstumu prie krosnelės durelių pastačius nedidelę dipolinę anteną su elektronine schema, sudaryta iš diodų lygintuvo, operacinio stiprintuvo ir leidžiančios kaupti energiją kondensatoriuje, pasirodė, kad elektromagnetinių bangų , praėjusių pro dureles, nežiūrint, kad jos turi apsauginį metalinį tinklelį, galia yra maždaug 1 milivatas. O per pora minučių kondensatoriuje pavyko sukaupti 10 milidžiaulių energijos.

REKLAMA
REKLAMA

To pilnai pakaktų mažos galios virtuvės prietaisams, o jei naudojami ypač mažai energijos sunaudojantys belaidžiai dūmų ar dujų jutikliai, pora minučių padirbus mikrobangei, jie galėtų veikti ir pora valandų.

Mikrobangų krosnelė naudoja prietaisą, vadinamą magnetronu, kuris buitinėse mikrobangų krosnelėse generuoja maždaug 12,5 cm bangos ilgio (2,4 gigahercų dažnio) elektromagnetines bangas, kurių galios, paprastai prietaiso viduje siekiančios kelis šimtus vatų, pakanka, kad imtų vibruoti vandens molekulės maiste ir jis įšiltų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tyrėjai pažymėjo, kad energijos efektyvumo reikalavimai nuolat griežtėja, ir elektronikos prietaisų, paprastai maitinamų keičiamais elementais arba pakraunamais akumuliatoriais, ir vartojančių tik iki keliasdešimt mikrovatų galios, skaičius nuolat didėja.

Eksperimento metu naudotas įtampos lygintuvas – krūvio kaupiklis. Dipolinė antena su krūvio kaupikliu, naudojama konvertuoti mikrobangų energiją į nuolatinės srovės elektros energiją yra vadinama rektena (angl. rectenna, pagal žodžius rectifier – lygintuvas ir antena).  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų