• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Manai, kad virtuali erdvė – tai nevaržoma saviraiškos laisvė? Ne visai taip. Kad ir kokiame forume, pokalbių svetainėje ar bloge beatsidurtum, egzistuoja tam tikros virtualaus etiketo taisyklės. Jos skirtos ne tam, kad apribotų tavo saviraišką, o tam, kad kitiems pašnekovams būtų patogiau ir lengviau suprasti tavo mintis.

REKLAMA
REKLAMA

1. Šiukšlinti draudžiama.

Kitaip tariant, neteršk erdvės bereikalingomis žinutėmis, frazėmis, laiškais. Forumuose tokiomis šiukšlėmis laikomos beprasmės žinutės, kuriose tėra šypsenėlė ar argumentais nepagrįsti pritarimo, neigimo žodeliai, bereikšmiai sakiniai ar nuklydimas į su tema nesusijusį ir kitiems lankytojams neaktualų dialogą su kitu nariu. Elektroniniame pašte šiukšlės – vadinamieji laiškai-grandinės, pavyzdžiui, su nuvalkiotomis Dalai Lamos, Nostradamo frazėmis, kurių patys garsieji išminčiai tikriausiai nei sakę, nei girdėję nėra. Persiųsti draugui smagų anekdotą – puiki mintis. Bet užkimšti jo pašto dėžutę laišku, kuris baigiasi fraze „persiųsk šį laišką dar 10-čiai žmonių“ – ne kas kita, kaip draugo užknisinėjimas. Nebent jis pasidavė moderniam hobiui ir ėmė kolekcionuoti tokio pobūdžio korespondenciją.

REKLAMA

2. Didelės raidės – ne didelėms mintims.

Didžiosios raidės virtualiuose pokalbiuose ir pasisakymuose reiškia paprasčiausią rėkimą. Skubiai reikia pagalbos? Tavo frazė GELBĖKIT! REIKIA ATSAKYMO! bus suprasta tinkamai – kad tau tikrai labai reikia skubaus atsakymo į tavo pateiktą klausimą. Tačiau jei didžiosiomis raidėmis pasakosi, kaip vakar siautei vakarėlyje, būsi tiesiog palaikyta neišmanėle naujoke.

REKLAMA
REKLAMA

3. Kuo daugiau žodžių – tuo mažiau skaitytojų.

Dauguma žmonių virtualioje erdvėje žinutes skaito tik probėgšmais. Todėl jei Sūrskio ir Mauzerio stiliumi į savo kalbą nuolat įterpinėsi jungtukus, dalelytes ir kitus tuštumą užpildančius žodelius, kaip antai „na o bet tačiau aš visgi manau...“ – vargu ar kas perskaitys tavo žinutę iki galo. Pasistenk rašyti glausčiau. Na, o jei bendrausi anglų kalba (arba su virtualaus bendravimo asais) – drąsiai naudokis internetinėje erdvėje jau spėjusiais prigyti akronimais:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

•    AFAIK As Far as I Know (Kiek man žinoma)

•    BRB Be Right Back (Tuojau grįšiu)

•    CWYL Chat With You Later (Paplepėsiu su tavim vėliau)

•    HAND Have A Nice Day (Geros dienos!)

•    HTH Hope This Helps (Tikiuosi tai padės)

•    IMHO In My Humble Opinion (Mano kuklia nuomone)

•    NP No Problem (Jokių problemų).

4. Neslėpk emocijų.

Ar pastebėjai, kad kasdienėje kalboje žodžiais išreiškiame tik menką dalį to, ką norėjome pasakyti. Visą kitą darbą atlieka gestai, mimika, balse atsispindinčios emocijos. Virtualioje erdvėje emocijos ir mimikos taip pat padeda aiškiau reikšti savo mintis. Tam naudojami specialios sutartinės ženklų kombinacijos. Štai keletas populiariausiųjų:

:-) Laimingas

:-( Liūdnas

:-e Nusivylęs

:-o Nustebęs

:-D Juokas

:-@ Rėkia

;-) Akies mirktelėjimas

:-| Abejingas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų