Mažų miestelių ir kaimų nuovados ketina reorganizuotis. Žmonės baiminasi, kad jų tiesog nebeliks ir ištikus bėdai nieko neprisišauksi. Pareigūnai ramina: realiai dirbančių policininkų kaimo vietovėse greičiausiai net pagausės.
Policijos užsakyti sociologiniai tyrimai rodo, ko žmonės tikisi iš policijos. net 60 procentų Lietuvos gyventojų nori pareigūnus matyti. „Matyti“ tai reiškia, kad viešose vietose pamatę uniformuotus pareigūnus žmonės jaučiasi saugiau. Nors jau ne kartą kalbėta, kad didžiausi darbo krūviai tenka tiems, kurie anaiptol nevilki uniformų, o tiesiog tiria nusikaltimus, tačiau visuomenės sąmonės nepakeisi. Jei minioje matai policininkus, didesnė tikimybė, kad nusikaltimų nebus.
Durų neužkals
Pastaruoju metu mažuose miesteliuose ir kaimuose gyventojai su baime kalba apie artėjančią spalio pirmąją. Neva tuomet nebeliks nuovadų, nebebus kam dirbti, o žmonės nuo to tik nukentės. Generalinio komisaro pavaduotojas Saulius Skvernelis LŽ nuramino. „Žmonės galvoja, kad nuovadas panaikins. Užkals duris dviem lentomis ir policininkų nebebus. Tai visiškai nepagrįsta baimė“, - sakė S.Skvernelis. Pasak jo, mažiausiose šalies nuovadose bus naikinama viršininko pareigybė. Tačiau nuovadoms vadovaus vyriausieji tyrėjai. Tai yra nebeliks vien tik vadovaujančių viršininkų, o bus, kaip išsireiškė pavaduotojas, „dirbantys viršininkai“. Vyriausiasis tyrėjas realiai dirbs tirdamas bylas, tačiau jis privalės ir sustyguoti viso kolektyvo darbą. Atitinkamai bus pakeistos ir iškabos. Jose nebeliks žodžio „nuovada“, tebus parašyta koks tai policijos komisariatas. Tarkime, užrašas „Telšių policija“ kabos visuose mažuose šio rajono miesteliuose.
Racionalizuos darbą
„Žmonės kažkodėl nori turėti tokias nuovadas, kokios buvo prieš dešimt, penkiolika metų. Būtinai su budėtojų dalimi, kur sėdi miegantis budėtojas. Miegantis todėl, kad jis neturi ką veikti, jis negali sureaguoti į iškvietimą, negali palikti pastato. Tai švaistymasis žmonėmis“, - LŽ sakė S.Skvernelis. Norint turėti tokias nuovadas jose turi dirbti kokia 20 žmonių, iš kurių realų darbą atliktų vos trečdalis. Tai neracionalu. Tuo tarpu dirbant bent trims žmonėms tokių pajėgų kaimui visiškai užtenka. Tai parodė ir vadinamųjų apylinkių inspektorių praktika. S.Skvernelis neseniai buso susitikęs su kaimuose dirbančiais inspektoriais ir džiaugėsi, kad jie dirba puikiai. Dauguma gyventojų juos gerai pažįsta, žino, kad bet kada gali kreiptis ir pagalbos visuomet sulaukia.
„Savų“ patrulių nereikia
Dar viena iš naujovių turėtų gerokai supaprastinti policijos darbą. Nuo šiol apskritims vadovaus tik vienas viršininkas, kuris turi teisę pats skirstyti policijos pajėgas. Tai reiškia, kad tarkime Kauno apskrityje dirbantys patruliai gali būti siunčiami į tą apskrities vietą, kur jų labiausiai reikia. Jei yra būtinybė iš Kauno Miesto jie gali būti perkelti patruliuoti į kokį nors atokų kaimą. S.Skvernelis tame įžiūri dar vieną teigiamybę. „Policijos patruliai neturi būti „savi žmonės“. Atveža jie kokį chuliganą, o tas gali imti ir pasakyti: klausyk, nagi neseniai su tavimi butelį gėriau, tai negi tu mane imsi dabar ir uždarysi“, - juokėsi S.Skvernelis. Pasak jo, patruliai turėtų keistis. Tai ypač aktualu kaimo vietovėse, kur visi vienas kitą pažįsta. Kas kita apylinkių inspektoriai, kurie kiekvieną savo teritorijos gyventoją turi puikiai pažinoti.
Lina Vyšniauskienė