• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuviškame internete klaidžioja gandai. Prieš referendumą į savo elektroninio pašto dėžutę tikriausiai gavote J. Erlicko kvietimą balsuoti už Europos Sąjungą? Ir jūs buvote apgauti - to teksto “gyvasis klasikas” niekuomet nerašė. Tikriausiai gavote ir Brazausko kalbą? Būkite ramūs - jos jis niekuomet nesakė.

REKLAMA
REKLAMA

Gandai patys savaime įdomūs, o gandai internete - dar ir naujas reiškinys. Tampantis nagrinėjimo objektu.

REKLAMA

Kaip Erlickas už Europos Sąjungą internete kvietė balsuoti

Iš karto pasakysiu, kad internete Juozas Erlickas pats nekvietė balsuoti už Europos Sąjungą. Už jį kvietė jam priskirtas, tačiau niekad neparašytas tekstas.

Tikriausiai kiekvienas lietuviškas tinklažmogis prieš referendumą dėl Lietuvos narystės Europos Sąjungoje gavo iš savo draugų laiškelį, kuriame pasitelkus erotinę kalbėseną buvo kviečiama balsuoti už Europos Sąjungą: Noras turėti ją vis didėja. Savo fantazijose tu atsiduodi aistrai ir visas aplinkinis pasaulis tarytum išnyksta... Regis, brūkštelėtum parkeriu ir užbrauktum viską, kas ligi šiol buvo blogai. Tavo pirmas kartas. Tu balsavai už Lietuvą Europoje. Ir apačioje parašytas autorius – J. Erlickas. Tokių laiškelių aš pats gavau gal kokią porą dešimčių.

REKLAMA
REKLAMA

Ką gi, šmaikštūs tekstai - o tokius ir rašo J. Erlickas - patinka tinklažmogiams - jais jie visuomet dosniai dalijasi su savo draugais. Tačiau tikroji istorija paaiškėjo kiek vėliau.

Praeito šeštadienio “Šiaurės Atėnuose” buvo išspausdintas prisipažinimas. “Viešųjų ryšių partnerių” (www.vrp.lt) darbuotojas ir rašytojas Tomas Staniulis viešai savo straipsnyje prisipažino, jog ne Erlickas, o jis sukūrė šį tekstą. Tik į interneto platumas jį paleido be Erlicko pavardės: ”Nuoširdžiai nustebau, kai šis tekstas po savaitės sugrįžo pas mane su prikabinta "gyvojo klasiko" pavarde” (http://www.culture.lt/satenai/?leid_id=654&kas=straipsnis&st_id=1836). Taigi išeina, kad kažkoks šmaikštuolis ėmė ir prikabino prie T. Staniulio sukurto teksto Erlicko pavardę - kad įdomiau, įtikinamiau ir svariau skambėtų raginimas už Europą. Taip Erlickas ir prisidėjo prie europropagandos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ši istorija įdomi tuo, jog ji beveik absoliučiai identiška nutikimui prieš šešetą metų Jungtinėse Amerikos Valstijose.

1997 metais amerikietė žurnalistė parašė sąmojingą straipsnį, kur ji vaizdavosi sakanti kalbą absolventams. Ją pagyrė redaktoriai, draugai. Viskas ir būtų taip pasibaigę, jei kažkas nebūtų sugalvojęs “metų apgavystės”. Nežinomas pokštininkas paleido į internetą šios žurnalistės skiltį, užrašęs, jog tai žinomo rašytojo Kurto Voneguto sveikinimo kalba Masačūsetso technologijos institute. Per keletą valandų šis elektroninis laiškas apskriejo milijoną elektroninių dėžučių visame pasaulyje. Žurnalistė buvo apkaltinta plagiatu, o Kurtas Vonegutas pasakė: “Kibererdvė yra vaiduokliška” (nors dabar niekas nėra tikras, ar tai tikrai jo žodžiai). Man telefonu Juozas Erlickas tepasakė, kad tokio teksto (t.y. “Pirmas kartas”) jis niekuomet neparašė (nors tikriausiai turėčiau būti tikslus ir rašyti, jog manau, kad man telefonu Juozas Erlickas pasakė - juk negaliu garantuoti, kad tikrai kito laido gale buvo jis; nors balsas buvo panašus).

REKLAMA

Taigi tiek JAV, tiek Lietuvoje buvo panaudotas tas pats mechanizmas: sukurtas šmaikštus tekstas, o kad jis aktyviau būtų siuntinėjamas, apačioje prirašoma žinomo literato pavardė. Ir tikrai niekas nesupaisys, kokiais tikslais taip daroma - norint išgarsėti, nekaltai pajuokauti ar paskatinti žmones priimti reikiamą sprendimą.

REKLAMA

Tačiau vieną sykį atrastas mechanizmas gali būt panaudotas daugelį kartų. Tad kritiškiau vertinkite internetinius žodžius, kurie yra priskiriami autoritetams. Labai dažnai ne jie būna jų autoriais.

Paslaptinga Brazausko kalba

Kitas pavyzdys paslaptingesnis ir todėl gerokai įdomesnis. Prieš kokią savaitę iš draugės gavau elektroninį laiškelį, kuriame buvo, kaip skelbiama, ištrauka iš Algirdo Brazausko kalbos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visi žinome, kad Algirdas Brazauskas puikiai moka kalbėti paprastomis frazėmis ir nieko nepasakyti. Čia šis jo sugebėjimas buvo suvestas iki absurdo. Iš viso buvo 333 žodžiai, tačiau visiškai neaiški prasmė. Na tiesiog, juokinga skaityti - kaip galima kalbėti, naudoti “protingus” žodžius ir nieko nepasakyti.

REKLAMA

Tiesa, atidžiau paskaičius, buvo galima suprasti, kad tokios kalbos Algirdas Brazauskas tikrai negalėjo pasakyti. Per daug jam nebūdingų konstrukcijų bei vartojamų žodžių. Tačiau jaukas buvo užmestas. Ir ne tik tam, kad ši tariama kalba keliautų iš vienos pašto dėžutės į kitą. Praeitą savaitę vienas žurnalas išspausdino šią kalbą, o dienraščio apžvalgininkė pacitavo savo komentare. Tuomet premjero nervai neišlaikė, ir Vyriausybės spaudos tarnyba išplatino trumpą paneigimą: “Pastaruoju metu internete, [...] cituojama kalba, kurios ministras pirmininkas Algirdas Brazauskas niekada nėra sakęs. Kadangi tai yra išgalvotas, ministro pirmininko nesakytas tekstas, prašome jo necituoti kaip Algirdo Brazausko kalbos”.

REKLAMA

Kas tai? Gal nekaltas kokio nors kūrybingo tinklažmogio pokštas? Gal. Bet prisiminkime, jog ši kalba pasirodė žemdirbių blokadų ir Brazausko pažadų (kuriuos davė, paskui atsiėmė) fone. Jos uždavinys - parodyti, kad Brazauskas nesugeba susitvarkyti su situacija - jis net rišliai kalbėti nemoka. Taip griaunamas jau ir taip šlyjantis Brazausko populiarumas. Natūraliai iškyla klausimas, ar tai nėra Brazausko politinių oponentų, tų, kuriems naudingiausia, kad Brazauskas pats išsidurtų su savo žemdirbiais, triukas? Juk Seimo rinkimai ant nosies.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Čia iš esmės buvo panaudota Rusijoje plačiai taikoma schema. Kokia nors kompromituojanti medžiaga paskelbiama internete. O tuomet įvairios žiniasklaidos priemonės apie ją ištrimituoja visiems piliečiams. Toks triukas nuima atsakomybę nuo tradicinės žiniasklaidos - ji tik perpasakoja, kas yra parašyta kitur (internete). O gerai užmaskavus pėdsakus, sunkoka būtų ir surasti tuos, kurie įdėjo kompromatą. Taip internetas tampa puikia gandų “skelbykla”.

REKLAMA

Taigi tokių triukų, manau, sulauksime ir daugiau. Jei yra galimybės, jos tikrai bus išnaudotos, - nebūkime naivūs! Politinėms kovoms panaudojamos visos priemonės. Taigi dabar politikams reikalinga saugotis gandų internete. Jie veiksmingi. Jei netikite - pažiūrėkite į Algirdo Brazausko reitingus. Jie jau nukrito ir, lažinuos, dar kris.

REKLAMA

***

Pateikiu savo straipsnyje minėtų internetinių gandų pavyzdžius (gandų kalba ir sintaksė netaisyta)

Tavo pirmas kartas

Tu jauti, kaip jis smagiai šyla tavo rankoje. Nusišypsai merginai, sėdinčiai prie staliuko, ir mosteli galva kviesdamas ją paskui save. Ji irgi tau nusišypso.

Už lango puiki pavasario pabaigos saulė – gegužė. Nors tau kur kas labiau patiktų, kad būtų šiek tiek tamsiau. Tu visuomet mėgai intymumą. Jame lengviau susikaupti ir partnerė atrodo kur kas patrauklesnė. Jos laisvės aromatas vilioja tave ir gundo taip, kaip dar niekad niekas negundė. Įmanytum ir išbučiuotum ją nuo galvos iki kojų taip, kad savo geismu užkrėstum ir ją...

REKLAMA
REKLAMA

Įeini į būdelę, užsklendi užuolaidėles ir galvoji, kad štai dabar likęs čia galėsi veikti, ką tiktai norėsi. Jei patiks, galėsi bučiuoti ir glamonėti, nepatiks – galėsi laukti, kol ji pati prie tavęs priartės ir padarys taip, kad taptum laimingiausiu žmogumi pasaulyje. Tu taip išsiilgęs laisvės ir galimybių elgtis taip, kaip nori. Noras turėti ją vis didėja. Savo fantazijose tu atsiduodi aistrai ir visas aplinkinis pasaulis tarytum išnyksta...

Regis, brūkštelėtum parkeriu ir užbrauktum viską, kas ligi šiol buvo blogai. Tavo pirmas kartas. Tu balsavai už Lietuvą Europoje.

(J.Erlickas)

Istrauka is Algirdo Brazausko kalbos

Norint adekvaciai vertinti susidariusia situacija reikia atsizvelgti i tai, kad ne viskas taip paprasta, kaip atrodo is pirmo zvilgsnio, ir neuzmirsti, kad gyvenimas yra ne tik sunkus, bet ir idomus, todel negrazu inksti, skustis, ieskoti kaltu ar panasiai, bet drisciau siulyti retrospektyviai ziurint is didesnio atstumo i visuma ir griztant prie musu temos prisiminti, kad esant ivairioms aplinkybems, kurios gali susidaryti, musu mastysena ir elgesys salygojamas susietu , kartais ir itin priestaringu, veiksniu, todel ir pabreziu, nenoredamas daryti skubotu ir nepagristu, ar kitaip, sakyciau, ne pilnai argumentuotu isvadu, rekomenduociau, kaip jau minet auksciau, suprasti ir isigilinti i suvokima is esmes ta prasme, kuri principe, svelniai tariant, pabresiu, svelniai tariant, ir, netgi pasakyciau, priesingai, yra taip sunkiai pastebima, kad sioj asaru pakalnej yra beveik galutinai pamirsta, kas priveda prie sitokiu dalyku, ka kiekvienas mato aplinkui ir be vargo gali nurodyti sitos "koalicijos" (kaip megsta sakyti maziau ispruse zmones vietoj krizes) priezastis bei sunkias pasekmes. Ir apie tai reikia kalbeti, negalima visiskai uzmirsti situ problemu, ir man labai keista, kai as girdziu visokiu pasakymu, kad, dristu pareiksti, net nejauku darosi del to, kas, pasikartosiu, ir salygoja musu sudetinga situacija...

Jei gavote panašių gandų, siųskite adresu [email protected]

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų