Ką daro politinės partijos? Ogi žaidžia šeimą. Štai socdemai prisiėmė šeimos maitintojo vaidmenį: rūpinasi tauta, kelia atlyginimus, žada išmokas. Libukai kaip širdinga motina guodžia visus nuskriaustuosius spaudos pranešimais. Yra ir pikta uošvienė - tai konservatoriai, kurie socdemiškam žentui vis randa ką prikišti. Šeimyna turi ir paauglį vaikį - tai liberalcentristai, kurie kartais tėvą pasiunčia toli - į Gardiną.
Politinė šeima
“Mes uždegsime žiburius kaimiečių akyse”, - pasakė J. Kraujelis. O pakuros tiems žiburiams - 160 milijonų litų. Su tokia suma galima jau ne tik žiburius, bet ir gaisrus įžiebti. Nors Kraujelio nereikėtų įtarti blogais kėslais, jis veikiau panašus į Biliūno laimės žiburio nešėją. Tik XIX amžiuje, norint laimės žiburį pasiekti, reikėjo į kalną įkopti, o dabar reikia būti žemdirbiu ir su šakėmis eiti blokuoti autostradų.
Ir tuomet ne tik Kraujelis milijonais degios žiburius akyse, bet ir socdemiška Vyriausybė. Praeitą savaitgalį LSDP taryba priėmė rezoliuciją, kurioje Vyriausybei nurodoma kitąmet užtikrinti, kad žemdirbiai gautų ne 40 proc., o 55 proc. Europos Sąjungos lygio tiesioginių išmokų. Į šį žaidimą bando įsitraukti ir libdemai, kadangi jie negali nieko skirti, tai rūpinasi dvasine žemdirbių sveikata - spaudos pranešimais bando juos sutaikyti su Vyriausybe. Koks idiliškas vaizdas - vieni rūpinasi praktiniais, kiti dvasiniais reikalais.
Libdukai seniai prisiėmė Motinos Teresės vaidmenį (http://www.omni.lt/?rask$9359_70693$z_121672): jei kas nors bus nuskriaustas, tai susirūpins ir paguos spaudos pranešimais. Aišku, Lietuvos vaikai ilgai negali būti našlaičiais - reikia rūpestingo tėvo. Štai ir sulaukė - tai socdemai, kurie ruošiasi visais tėviškai pasirūpinti: minimali alga bus keliama nuo 450 iki 500 litų, jau kelinta savaitė kalbama apie “socialiai orientuotą biudžetą”.
Ši meilės ir neapykantos susaistyta porelė turi ir vaikį paauglį - tai liberalcentristai. Toks jaunas, valiūkiškas, kartais pasiunčiantis tėvą pasivažinėti į Gardiną (E. Masiulis A. Brazauskui pasiūlė nuvažiuoti į Gardiną ir pasisemti mokesčių administravimo patirties). Nėr ko pykti - juk vaikai kartais tėvus pasiunčia kur nors toli. Tik tas vaikas kažkoks apspangęs: laimingas sėdi, nieko nedaro, kartais ką nors lepteli, tuo viskas ir pasibaigia.
Blogiausia, kad liberalcentristų politiniame gyvenime visiškai nematyti. Ir nereikia džiaugtis aukštais reitingais. Juk centristai taip pat turėjo aukštus reitingus, tačiau niekas už juos nebalsavo. Ar tai nebus didžiausias centristų indėlis į naująją partiją?
Liberalcentristų (kaip ir centristų) bėda, kalbant rinkodaros terminais, yra ta, kad jie nėra aiškiai pozicionuoti. Tos partijos, kurios surenka balsus per rinkimus, turi aiškias pozicijas žmonių sąmonėje. Socdemai - kaimo ir šiaip paprastų žmonių partija, konservatoriai - “prieš rusus”, libdukai - “nauja jėga” (todėl jie ir surinks daug balsų per Seimo rinkimus). O kas per daiktas yra liberalcentristai? To niekas nežino. Na, ir kai nežino, ką atsakyti atėjusiems tyrėjams iš sociologinių apklausų biurų, teigia, kad balsuos už juos. Bet juk taip nebus.O liberalcentristai to nesuvokia. Bet ko iš nesubrendusio paauglio norėti?
Jei yra tėvas, motina ir vaikas, turi būti irzloka uošvienė - tai konservatoriai, kurie žentą - socdemus - erzina tai su D-6, tai su K2. Bet jau toks uošvienių darbas - erzinti ir bandyti įvesti namuose savo tvarką. Aišku, socdemai G. Kirkilo asmenyje atsikerta: jau nuo vasaros opoziciją ir visų pirma konservatorius kaltina impotencija. Bet tai tik kalbos, nes visi supranta, kad konservatoriai “oro neužsako”. Tik anekdotus pasakoja.
Konservatoriai nervina tautą
Vieną tokį anekdotą šią savaitę jie ir išdėstė, atrasdami, kaip nuraminti sąžinę. “Kiekvieną lietuvį turėtų graužti sąžinė, jeigu jis perka benziną "LUKoil" degalinėje ir dar neturi dviejų vaikų", - pasakė V. Kubilius. Ir sunervino gerą gabalą tautos.
Taip, mūsų tauta mažėja. Statistikos departamentas pranešė, kad vien per šį pusmetį sumažėjo beveik 10 tūkstančių. Niekas nenori, kad lietuviai išnyktų. Daugelis šeimų norėtų vaikų, bet kaip juos išlaikyti? Apie išlaikymą pagalvoja ir tos poros, kurios nenori vaikų. Ir vos tik taip pagalvoja, pradeda nervintis, kad mūsų valstybėje ne viskas gerai, nes nėra pakankamai pinigų.
Tad visai nenuostabu, kad, anot sociologinės apklausos, rinkėjai konservatoriais labiausiai nusivylę, nes jie kaip niekas kitas moka nervinti tautą. Anksčiau tai darė (žiniasklaidos padedamas) V. Landsbergis, bet, pasirodo, konservatoriai ir be jo šį meną gerai įvaldę.
Reikia konservatoriams viešųjų ryšių specialisto, kuris patartų jiems nedaryti panašių “pijarinių” klaidų. Juk ir savo akciją dėl D-6 galėjo prasukti kitaip. Užuot bauginę rusišku “LUKoilu”, geriau būtų paklausę: norite vasarą nuvažiuoti prie jūros ar ne? Juk jei rusiško lokio išgaunama Baltijos nafta išsilies į gintarinius Lietuvos paplūdimius, tai tuomet važiuoti galėsit tik prie kokio privatizuoto ežero ir iš 50 metrų į jį pasižiūrėti, o po to sugrįžti namo. Dievaži, daugelis būtų susimąstę. Ir gal net pagalvoję, kad konservatoriai ne tokie beviltiški. O dabar jie pasiūlė boikotuoti “LUKoil” degalines.
Tiesa, jei paliksime ironiją, tuomet, šiaip ar taip, pasirodys, kad Konservatorių partija dabartiniame kontekste atrodo rimčiausiai ir valstybiškiausiai nusiteikusi. Gal todėl, kad neturi viešųjų ryšių specialisto?
Prezidentą aplankė susitaikymo dvasia
R. Paksas prieš važiuodamas pas Šventąjį Tėvą kaip katalikas (nors ir tikintis burtininkėms) tikriausiai nusprendė susitaikyti. Bet ne su savimi, o su savo nuožmiu priešininku A. Zuoku. O V. Grigaravičiui, kurį taip troško nuversti, net rašiklį padovanojo. Galėtų R. Paksas kiekvieną savaitę į Vatikaną važiuoti - gal mažiau intrigų ir pykčio Lietuvos politiniame gyvenime būtų?
Nors iš tiesų, šie pykčiai ir intrigos tam tikra prasme virtualios - apie jas sužinome iš žiniasklaidos. Bet juk ne visi skaito laikraščius ar žiūri politines laidas.
Čia labai įdomūs “Omni Laiko” užsakymu RAIT atliktos viešosios nuomonės apklausos (http://www.omni.lt/?rask$9359_84776$z_122685) rezultatai, kurie parodė, kad mažesnes mėnesio pajamas vienam šeimos nariui turintys žemesnio išsimokslinimo respondentai dažniau linkę manyti, kad prie išryškėjusių korupcijos skandalų labiausiai prisidėjo prezidento R. Pakso pozicija. R. Pakso vaidmenį linkę pabrėžti pensininkai. O žiniasklaidos indėlį, išsiaiškinant korupcijos skandalus, labiau akcentuoja dirbantys negu nedirbantys respondentai.
Ką šie duomenys rodo? Ogi tai, kad prezidento R. Pakso visagalyste labiau tiki tie, kurie - labai tikėtina - neskaito spaudos. Juk negi bedarbis ar mažai uždirbantis pirks laikraščius? Štai ir galime geriau suprasti lietuvišką fenomeną: spauda puolė R. Paksą kiek galėjo, o jo reitingai nekrito. Taigi kaip kris, jei jo gerbėjai šių istorijų neskaito. Va, ir visa paslaptis.
Atrodo, kad R. Pakso komanda pirmoji suprato, jog Lietuvoje, be skaitančiųjų, yra ir neskaitančiųjų. Pastarųjų kur kas daugiau. Tik įdomu, kaip juos palenkė į savo pusę? Kaip jiems apie save perdavė žinią? Susitikimais? Gandais? Tikėkimės, jog R. Paksas kada nors tai aprašys savo atsiminimuose.