Vilniaus savivaldybėje 2002 metų savivaldybių rinkimuose daugiausiai balsų laimėjo liberalai kartu su energinguoju Artūru Zuoku priešakyje. Tačiau prezidentu tapus Rolandui Paksui virš šio aktyviausio Vilniaus statybininko pradėjo kauptis debesys - tik šiandien paaiškės, ar jis taps meru antrą kartą. Tačiau taip yra tik iš pirmo žvilgsnio. Artūras Zuokas jau laimėjo šią partiją.
Kodėl? Šioje istorijoje galimi du variantai - A. Zuokas perrenkamas Vilniaus meru arba neperrenkamas. Pirmasis variantas aiškus - jei išrinks A. Zuoką meru, tai reikš, kad jis laimėjo ir jokios intrigos nesustabdė logiško proceso.
Tačiau ir antruoju atveju A. Zuokas laimi. O pralaimi - Rolandas Paksas. Pasvarstykime.
Išrinkus R. Paksą prezidentu, prasidėjo simbolinė kova tarp jo ir Vilniaus mero. Buvo susiginčyta dėl lėktuvų per prezidento inauguracijos ceremoniją - gali jie skristi ar negali. Šią kovą laimėjo A. Zuokas - nors lėktuvai su sraigtasparniais ir skrido, tačiau ir A. Zuoko reitingai pakilo. Tuo kova tarp prezidento ir mero nesibaigė - Prezidentūra neparėmė A. Zuoko iniciatyvos uždrausti policininkams lindėti krūmuose. Taigi visai logiška, kad Prezidentūra (šiame kontekste nesvarstau gana svarbaus Algirdo Brazausko faktoriaus) panoro nuversti išsišokėlį. Juk, pasak liberalų, Prezidentūros ranka buvo jaučiama formuojant Anykščių savivaldybę (jai kaip žinia, vadovavo jauniausias meras liberalas). Tai kodėl jie negalėtų kištis ir į Vilniaus mero rinkimus? Juolab kad žiniasklaidoje pasirodė žinios, jog liberaldemokratai už didelius pinigus perka balsus savo kandidatui.
Bet tai pavojingas noras. Kas atsitiks, jei A. Zuokas nebus išrinktas Vilniaus meru? Šiaip ar taip, tarp vilniečių A. Zuokas yra itin populiarus. Jei mero neperrinktų - nusivylimas kiltų didžiulis. Ir tai dar ne viskas - neišrinktas A. Zuokas susikraus milžinišką ir pozityvų politinį kapitalą. Negana to - smarkiai sumažins R. Pakso populiarumą. Kodėl?
Pirmiausia rinkėjai tai supras kaip politinių intrigų rezultatą: “Mes jį išrinkome, o politinis elitas susimokė ir nuvertė, taip prieštaraudami mūsų valiai”. Tai būtų įtikinama, nes žiniasklaidoje jau pasirodė informacija apie už tūkstančius perkamus balsus. Be to, rinkėjų sąmonėje A. Zuokas įsirėžęs kaip R. Pakso priešininko įvaizdis. Šitaip bus labai lengva parodyti, kad būtent prezidentas buvo suinteresuota šiuo sąmokslu.
O ką tai reiškia situaciją stebint iš “paprastų” žmonių pozicijos? Tai reiškia, kad naujasis prezidentas per porą mėnesių tapo “supuvusio politinio elito” atstovu, kuris nepaiso žmonių interesų. O juk prisiminkime - R. Paksas rinkimus laimėjo būtent todėl, kad supriešino “paprastus žmones” ir “elitą”. Save jis, aišku, parodė kaip “liaudies interesų gynėją”.
Tačiau šiuo atveju viskas apsiverčia - vilniečiai rinko A. Zuoką, o politinis elitas (vedamas R. Pakso) nori jį išmesti iš žaidimo. Tad kas dabar “bijo Artūro Zuoko?”. Šioje istorijoje R. Paksas gali labai greitai būti sutapatintas su valdžia, prieš kurią žmonės balsavo per rinkimus. Tai tikrai paveiktų jo reitingus. Čia ne istorija su burtininke, kuria (nors ir sunku tą pripažinti) lietuviai tiki. Čia jau rimtesni dalykai - nepaisymas žmonių valios. Tai sunkiai atleidžiama.
Tad jei A. Zuokas neišrenkamas meru, jis gali trimituoti į visas puses, kad tapo politinių žaidimų auka. Tai bus įtikinama. Tai bus tobulas pagrindas 2004 metų rinkimų sėkmei. A. Zuokas galės taikyti R. Pakso strategiją ir surinkti didžiules rinkėjų simpatijas. Ir jas gaus iš Pakso šalininkų, kuriems reikia kovojančių su oficialia sistema.
Štai kodėl Rolandas Paksas turi visa širdimi trokšti, kad šiandien meru išrinktų Artūrą Zuoką. Tuomet jaunesnis ir nepaprastai energingas konkurentas neturės politinio sverto, kuriuo galės apversti liberaldemokratų (o kartu ir socialdemokratų) laivą per 2004 metų Seimo rinkimus.