Šiandien Paryžiuje prasideda 43 Europos, Artimųjų Rytų ir Šiaurės Afrikos valstybių lyderių susitikimas, kuriame turėtų būti įkurta Prancūzijos prezidento N. Sarkozy siūloma Viduržemio sąjunga.
Susitikimo metu valstybių vadovai aptars visą eilę aktualių klausimų, susijusių su politiniu stabilumu, imigracijos ir aplinkos taršos problemomis. Prancūzija teigia, kad naujoji Viduržemio sąjunga galėtų tapti „gaivinančiu vėju“ šiame pasaulio regione, praneša BBC.
Susitikimo išvakarėse pasiekta kai kurių diplomatinių laimėjimų. Prancūzijos vadovas pranešė, kad Sirija ir Libanas susitarė įsteigti ambasadas abiejų šalių sostinėse.
Abi šalys nuo pat savo nepriklausomybės atgavimo 5-ąjį praėjusio amžiaus dešimtmetį nebuvo apsikeitusios ambasadoriais. Po 2005 m. įvykdyto pasikėsinimo prieš buvusį Libano premjerą Rafiką Harirį, prie kurio Libano teigimu buvo prisidėjusi Sirija, abiejų šalių diplomatiniai santykiai faktiškai buvo įšaldyti.
Po N. Sarkozy derybų su Libano prezidentu M. Suleimanu ir Sirijos lyderiu B. Assadu Prancūzijos prezidentas pranešė apie „istorinį žingsnį“ abiejų šalių santykiuose. N. Sarkozy taip pat sakė prašęs B. Assado pasinaudoti savo ryšiais su Iranu, kad padėtų įtikinti Teheraną tarptautinei bendrijai priimtinu būdu spręsti jo branduolinės programos problemą.
Nors N. Sarkozy, garsėjantis kaip didelis ES ir Viduržemio jūros regiono valstybių sąjungos entuziastas, tvirtina, kad Viduržemio sąjunga galėtų atnešti į jį taiką ir gerovę, šios idėjos kritikai teigia, kad valstybės pernelyg skirtingai vertina Artimuosiuose Rytuose vykstančius procesus, kad galėtų imtis bendrų veiksmų.
Kai kurių į Paryžių atvykusių valstybių atstovų santykius temdo sena priešprieša. Tai taikytina Izraeliui ir Sirijai, Sirijai ir Libanui, Izraeliui ir Palestinos Autonomijai.
Manoma, kad Viduržemio sąjungoje gali būti pasigesta Turkijos bendradarbiavimo, nes Ankara baiminasi, kad tai gali tapti alternatyva jos siekiams įstoti į ES. Prancūzijos prezidentas N. Sarkozy priešinasi Turkijos narystei Europos Sąjungoje. Tačiau susitikimo išvakarėse Turkijos užsienio reikalų ministras pareiškė, kad šalies vyriausybė aktyviai dalyvaus naujos sąjungos veikloje.
Vienintelė Viduržemio jūros regiono valstybė, nutarusi boikotuoti šį susitikimą, yra Libija. Jos vadovas Muammaras Gaddafis pareiškė, kad naujoji sąjunga – viso labo nauja kolonializmo forma.