Protesto metu į sceną užlipo girtas pusamžis vyriškis. A. G. Astrauskaitė kreipėsi į policiją pagalbos. Pareigūnai sulaikė vieną prie scenos prisiartinusį neblaivų asmenį.
Į protestą atėjo apie pusšimtis žmonių
Lietingą šeštadienį Vilniaus rotušės aikštėje stovėjo scena, kurioje, kaip skelbė renginio organizatorė, kalba teisės, medicinos atstovai, o po jų galės kalbėti visi norintys. Keli žmonės atėjo su plakatais rankose: „Šalin uzurpatorę teisininkų draugiją“, „Stop crime against humanity“ (Sustabdykime nusikaltimą prieš žmoniją – aut. past.).
Susirinkę protesto dalyviai tikisi būti išgirsti ir kalba apie tęstinius protestus. Organizatorė teigia, kad šiandien vyksta protestai ir 40-yje pasaulio valstybių. Teigė, kad turėjo vykti debatai, bet juos nukėlė kitam kartui.
Be to, A. Astrauskaitė buvo paprašiusi leidimo protestuoti nuo 14 val. iki 20 val., bet savivaldybės prašymu renginys vyks iki 17 val., tačiau žmonės išsiskirstė šiek tiek po 16 val.
„Matau, kad žmonės slepiasi nuo lietaus. Kas turite skėčius, prieikite arčiau ir prabils tautos tribūna. Mes turime konstitucinę teisę išsakyti savo nuomonę, žodžio laisvę pasipriešinti valdžios tironijai. Kada valdžia elgiasi kaip tironai, priiminėja represinius įstatymus – tai pasipriešinimas yra kaip pareiga“, – nuo scenos kalbėjo A. G. Astrauskatė.
Anot A. G. Astrauskaitės, Lietuvoje COVID-19 pandemijos valdymo priemonės yra per griežtos ir jų reikia atsakyti. Kliuvo kritikos strėlių ir Vilniaus miesto merui Remigijui Šimašiui: „Kaip jis drįsta pasiųsti skiepobusus? <…> Vaikai tampa bandomaisiais triušiais“, – teigė pedagogė.
Skelbė dezinformaciją, kad pirmadienį Šiauliuose nuo COVID-19 infekcijos mirusi mokytoja iš tiesų mirė dėl skiepo. A. G. Astrauskaitei kilo klausimų, kodėl vakcinos nuo koronaviruso yra nemokamos: „Nemokamas būna tik sūris pelėkautuose“, – aiškino ji.
A. G. Astrauskaitė taip pat teisinosi dėl rugpjūčio 10 dienos mitingo prie Seimo, kuris peraugusio į riaušes. Moters teigimu, savivaldybė neteisingai apkaltino ją, o policija išrašė tūkstantinę baudą dėl protestuotojų paliktų šiukšlių renginio vietoje.
Šimonytė: tavo laisvė baigaisi ten, kur prasideda kito laisvė
Liberalų sąjūdžio suvažiavime dalyvavusi premjerė Ingrida Šimonytė savo sprendimus teisina.
„Gyvename laikais, kuriais vyksta žodžių devalvacija. Apribojimą, nepatogumą vadina genocidu, holokaustu, realia tragedija su nukentėjusiais daugybe žmonių. Tavo laisvė baigiasi ten, kur prasideda kito laisvė.
Kai tokia atmosfera, ginti žmogaus orumą, teises, mokslą, reikia tvirtybės ir ramybės. Reikia neišsigąsti, nepasitraukti nuo kelio“, – šeštadienį teigė I. Šimonytė.
Taip pat Liberalų sąjūdžio suvažiavime dalyvavusi ekomonikos ir inovacijų ministrė irgi pasisakė šia tema.
„Galimybių pasas leidžia ekonomiką laikyti atidarytą. Žmonės keli gali būti pikti, bet jie neturėtų diktuoti sląygų valstybei ir žmonėms“, – sakė A. Armonaitė.
Policija įspėjo kelis asmenis
Policijos pareigūnai porą kartų įspėjo kelių jaunuolių grupelę, kurie iškeltose rankose laikė nedidelius plakatus su užrašais „sriuba yra arbata“, „markeris neveikia“, „ne šokoladiniam Miau (taip vadinasi pieno gėrimas – BNS)“, „pasimėgaukime kitomis 45 minutėmis“.
BNS jie teigė taip pat norintys išsakyti savo nuomonę: „Jie bando kažką pasakyti, mes irgi norime pasakyti savo idėją. Palaikome ne jų idėjas, o norą išsakyti savo idėjas“.
Keli mitingo dalyviai policininkus ragino šiuos jaunuolius išvesti, nes jie esą trukdo ir provokuoja.
Iš palapinės sklindančios kalbos pritraukė ir praeivių vilniečių dėmesį – kai kurie kelioms minutėms stabteldavo pasiklausyti. Užsieniečiai nepraleido progos nusifotografuoti mitingo fone ar su policininkais.
Policija pranešė mitinge sulaikiusi du asmenis.
„Vienas nuvežtas išsiblaivyti į nakvynės namus, nes buvo labai neblaivus, o kitam surašytas protokolas už viešosios tvarkos trikdymą ir jis paleistas“, – vėliau BNS sakė Policijos departamento atstovas spaudai Ramūnas Matonis.
Nuo scenos liejosi kritika valdžiai, skiepams, galimybių pasui
Kalbėti ant scenos pedagogė pakviėte 5 kalbėtojus. „Gal ne visų pasisakymai bus pagal specialybę, bet pasisakysime, ką jaučiame“, – teigė A. G. Astrauskaitė.
Nuo scenos liejosi kritika valdantiesiems, skiepams nuo koronaviruso, galimybių pasui. Nesėkmingai su Drąsos keliu į Seimo rinkimus kandidatavęs medikas Eduardas Vaitkus rėžė kritiką valdantiesiems: „Jie visi galvoja, kad mes durniai“.
Buvęs Seimo narys Kęstutis Skrebys taip pat kritikavo valdančiuosius, kurie, jo teigimu, riboja žmonių teises, neva norėdami patys dirbti nuotoliniu būdu ir „ilsėtis bei nieko neveikti“.
Pedagogė skelbė dezinformaciją, kad esą po skiepo, praėjus dviem savaitėms, žmonės lengviau užsikrečia, perneša ligas. E. Vaitkus reikalavo neskiepyti vaikų, nes tai, anot jo, daro didelę žalą jaunam organizmui.
Lietuvos turgaviečių ir prekyviečių asociacijos vadovas Vytenis Butkevičius ištaigingai kreipėsi į susirinkųsiųjų grupę ir sakė, kad Vyriausybė pasitelkė perteklinius sprendimo būdus: „Kvailiai mus paskandins arba mes patys juos nuversime. Trečio kelio nėra“.
Kaip naujienų portalui pranešė Vilniaus miesto savivaldybė, protestą organizuojanti A. G. Astrauskaitė įvyksiantį mitingą pavadino „Protesto debatų akcija dėl vyriausybės Žmogaus teisių varžymo Lietuvoje“.
Savivaldybės atstovai taip pat pranešė, kad mokytojai leista surengti protestą iki 700 žmonių.
Lietuvių kalbos mokytoja dar prieš keletą dienų socialiniuose tinkluose dalinosi, kad norėtų, jog renginys renginys truktų nuo 14 val. iki 20 val., tačiau, kad nebūtų trikdomas įprastas vilniečių gyvenimas, laikas sutrumpintas iki 17 val.
Į Vilniaus rotušės aikštę atėjo ir jaunimas su protestą pašiepiančiais plakatais.
Pagrindiniai reikalavimai
A.G. Astrauskaitė socialiniuose tinkluose pasidalino ir pagrindiniai protesto reikalavimai, nukreiptai į Vyriausybę:
1. Nedelsiant atšaukti Ekstremalią situaciją dėl koroninių virusų susirgimų.
2. Nedelsiant atšaukti:
a) Nedelsiant atšaukti priverstinius sveikos visuomenės medicininius testavimus dirbantiesiems, studentams ir moksleiviams;
b) Nedelsiant atšaukti priverstinį vertimą skiepytis dirbantiems suaugusiems, skubiai atšaukti be tėvų žinios nepilnamečių vaikų iki 18 m. skiepijimą be tėvų sutikimo;
c) Nedelsiant atšaukti segregacinį Galimybių pasą ir kitus apribojimus nepaskiepytiems ir/ar nepersirgusiems COVID-19 žmonėms, sudarant vienodas sąlygas visiems dirbti ir užsidirbti šeimų išlaikymui, naudotis privačiomis, viešosiomis paslaugomis.
3. Reikalaujame, kad LR Prezidentas pareikštų nepasitikėjimą I.Šimonytės vyriausybei už LR Konstitucijos daugybinius pažeidimus ir pasiūlytų atsistatydinti.
4. Reikalaujame LR Prezidento siūlyti dabartiniam Seimui pasileisti ir paskelbti pirmalaikius Seimo rinkimus.
Kvietimas paplito socialiniuose tinkluose
Pakvietime, kuris išplatintas socialiniuose tinkluose, nurodoma, kad rugsėjo 18 dieną 14 val. minia žmonių, nepatenkintų valdančiųjų sprendimams ir nepritariančių galimybių pasui, rinksis Vilniaus rotušės aikštėje.
„Nuo Antikos laikų miestelėnai ir provincijų žmonės protestuodavo, diskutuodavo, svarbiausius VALSTYBINIUS klausimus aptardavo, veikimo strategijas, SPRENDIMUS priimdavo miestų Rotušių aikštėse!“, – rašoma paskelbtame pranešime. Remiantis kvietime pateikta informacija, tądien ne tik Lietuvoje, bet ir 40-yje valstybių vyks „tradiciniai pasipriešinimo globalistiniam, gestapiniam fašizmui mitingai, eitynės“.
„Lietuvos žmonės, jungiamės prie tradicinių, šeštadieninių pasaulio valstybių pasipriešinimų įvedamam skaitmeniniam konclageriui! Visi, visi rugsėjo 18 d. 14:00 val. renkamės į Vilniaus Rotušės aikštę ginti savo teisių ir laisvių gyventi be pažeminimų, patyčių, žmonių rūšiavimo į TINKAMUS IR NETINKAMUS“, – raginama pakvietime.
„Mes – ne daiktai, ne gyvuliai, kad žymėtų mus kodais, skanuotų kaip „Maximų“ prekes, žymėtų kaip gyvulius! Mes LAISVĘ mylintys Lietuvos sūnūs ir dukros! Kovosime iki Pergalės!“, – entuziastingai užbaigiamas kvietimas.
Socialiniuose tinkluose ji užsiminė ir apie tęstinius protestus: „Yra žmonių, kurie dalyvaus tęstiniuose protestuose kas šeštadienį“, – savo socialinėje paskyroje rašė ji.
Rugpjūčio 10 dieną pedagogės suorganizuotas protestas prieš Vyriausybės paskelbtus ribojimus nesiskiepijantiems ir neturintiems galimybių paso.
Protesto atributika tapo – kartuvės „Lietuvos išdavikams“, holokausto simboliai, šakės, politikų, ne kartą dėl nusikalstamų veikų teistų žmonių skambūs pasisakymai, plakatai, raginantys Seimą atsistatydinti.
Pasibaigus Vilniaus miesto savivaldybės išduotam leidimui, šis protestas peraugo į riaušes.
Ikiteisminiame tyrime dėl riaušių prie Seimo įtarimai pareikšti 50 žmonių.