Šių metų rugsėjo 21 – 23 dienomis Vilniuje vyks projektas „Menas netikėtose erdvėse“. Jo metu miestą ketinama paversti neįprastomis kūrybos dirbtuvėmis. MTV ir „Kultūros cechas” šia proga žada vienai nakčiai atgaivinti legendinį „Geležinį kablį“ – Vilniaus geležinkelininkų rūmus.
1956 m. pastatyti daugiau nei 3200 kvadratinių metrų ploto rūmai, sovietinės epochos simbolis, po juose įvykusių kelių gaisrų uždaryti jau keletą metų.
Rugsėjo 21 dieną įspūdingi rūmai sostinės centre atgims vienai nakčiai. Ir ne dažasvydžiui pažaisti. Visą naktį čia bus dalinami gramai kultūros ir elektroninės muzikos – “1 Gram of 2009”.
Pirmasis “1 Gram” prieš pusmetį vienai nakčiai buvo prikėlęs senąją Vilniaus elektrinę, dalinosi meilės ir galingomis electro srovėmis. Dabar gramas grįžta kur kas sunkesnis: net su 12 didžėjų ir gyvų electro, rock, techno pasirodymų, dalyviais iš Prancūzijos, Šveicarijos, Vokietijos, Latvijos, Rusijos ir Lietuvos.
Trijose poilsio erdvėse ką norės, tą darys garsūs Lietuvos menininkai. Stasys Banifacius Ieva vienoje iš jų ruošia labai stiprų (tiesiogine prasme) projektą "15000 LUX'ų". Antrąją erdvę okopuoja įsislaptinusi video menininkė E.R. Ji žada su kamera lakstyti po visą reivą, filmuoti, retransliuoti ir stebėti reiverius su beveik slapta kamera...
Taip pat su vaizdo instaliacijomis krapštysis gerai pažįstami Vodka Jugend, RÜT RÜT ir Oro pagalvės.
Pagrindinį nakties žvaigždyną sudaro vyriausias britų reiveris Adam Sky, improvizatorius iš Šveicarijos Headman, subtilieji prancūzai Scratch Massive ir rusiškais Chemical Brothers tituluojami Punk TV.
Dalyviai
Reivo veteranas britas Adam Sky muzikinę karjerą pradėjo būdamas vienuolikos kaip kinderpunko grupės „The Stupid Babies“ narys. 1986-aisiais Adamas įkūrė „Diskord Datkord“ projektą, kurio pirmas ir paskutinis singlas, X Ray Spex „Identity“ koveris, laikomas galbūt pirmuoju istorijoje Electroclash įrašu.
1988-aisiais NSO entuziasto George Adamski garbei Adamas pasivadino Adamskiu ir ilgainiui nuo grojimo nedideliuose „after-hours“ vakarėliuose persikėlė į žinomiausius Didžiosios Britanijos klubus: Shoom, Heaven, Solaris, Hacienda, Sub Club, Underground... O netrukus ir į legendinį Ibizos klubą Amnesia, kurį rezidavo kartu su kultiniu Dj Alfredo. Tuo pat metu jis reiškėsi ir kaip labai aktyvus pirmųjų nelegalių Didžiosios Britanijos reivų dalyvis.
1990-aisiais pasirodė absoliutus Adam Sky hitas - kūrinys „Killer“, kuriame skambėjo Seal vokalas. Šio kūrinio koverius vėliau atliko George Michael, ATB, Sugababes, o visai neseniai ir Global Djs.
Dabar Adamas gyvena keliaudamas tarp Barselonos ir Berlyno, didžėjauja, prodiusuoja ir remiksuoja įvairiuose projektuose visame pasaulyje. Į naujausių jo remiksų sąrašą patenka tokių autorių kaip Miss Kittin & The Hacker, Robert Owens, Crazygirl, Namosh kūriniai.
Šveicaras Robi Insinna, muzikiniame pasaulyje žinomas kaip Headman, dėl puikių improvizacinių sugebėjimų bei mokėjimo akimirksniu paversti kūrinį šokių aikštelę valdančiu hitu, per pastaruosius kelerius metus tapo vienu įtakingiausių new dance ir disco scenos prodiuserių. Headman remiksavo Franz Ferdinand, Mylo, Scissor Sisters, The Rapture, Röyksopp, Placebo, Roxy Music kūrinius. 2006 metais jį buvo galima išvysti didžiausiuose pasaulio klubuose bei festivaliuose Europoje, JAV, Kanadoje, Australijoje, Japonijoje. 2 many DJs akreditavo Headman oficialiu Soulwax Nite Versions turo didžėjumi.
Prancūzai Sebastien Chenut ir Maud Geffray - duetas Scratch Massive - susitiko 1993 metais La Baule klubuose ant Atlanto vandenyno pakrantės ir kurį laiką visa galva buvo pasinėrę į Prancūzijos rave ir klubinę kultūrą. Ši draugystė jau vėliau – 1998 metais – lėmė Scratch Massive vardo gimimą bei gausius kūrybinius rezultatus: albumas „Enemy & Lovers“ (2003), keletas singlų, John Lord Fonda, Telepopmusic, Demon remiksai, garso takelis filmui „Broken English“ (rež. Zoe Cassavetes)... Dueto kūryba greitai pateko į tokių žvaigždžių kaip Ivan Smagge, 2 Many Dj‘s, Colin Dale kompiliacijas. Ir galiausiai – naujasis albumas „Time“, kurio kūrinius, gyvai atliekamus „Kablio“ scenoje, bus galima išgirsti „1 Gram of 2009“ metu.
Punk TV 2004 metais sukūrė trys jauni muzikantai iš Sibiro. Jų muzika - tai gitarų rifų ir kietų ritmų mišinys su atmosferiniais garsais ir skraidinančiais vokalais, pasak pačių grupės narių – „indie-tronica“. Švelni, tačiau energinga, varijuojanti nuo elektroninio romantizmo iki deformuotų electro roko motyvų. Per tris grupės egzistavimo metus Rusijos spauda lygino juos su Sonic Youth, Joy Division, Chemical Brothers. Grupės įkvėpėjas Alex Kelman „1 Gram of 2009” ruošia ir savo atskirą dj set‘ą. Vaikinas didžėjauja nuo 1996-ųjų. Jo set‘ai sudaryti iš spacedisco, elektronica, techhouse, indiepop ritmų. Kad išvengtų monotonijos, jis apdairiai miksuoja skirtingos stilistikos kūrinius ir pats save priskiria freestyle didžėjų kategorijai.
Sėkmingiausias Latvijos šokių muzikos projektas „Oriola“ vadinamas „elektroniškiausiais Rygos romantikais“, o patys vaikinai juokais save vadina pop grupe. Jų tautiečiai „Alexandroid“ atvirkščiai - savo pasirodymuose siekia parodyti kaip skamba anti-lengva muzika: noise, techno, industrial, minimal ir psychedelics.
Renginio metu gros gerai žinomi lietuvių atlikėjai: „Nesakyk mamai!“, „Monkey Brothers“, Mantas T. (Partyzanai, Everlast), Benua (Happyendless Dj Team) , Pupa (Bacdoors, Everlast) ir Darius T. (2Spin).
„Kablys“ jau kuopiamas ir švarinamas, montuojama kokybiška garso sistema, apšvietimo technika, įrenginėjami du barai ir poilsio erdvės.
Prauskitės, ruoškitės, derinkite kostiumą, gerai išsimiegokite - praleisti nereikėtų, kviečia renginio organizatoriai.
Daugiau informacijos, dalyvių biografijas, vaizdus iš „Kablio“ ir naudingas nuorodas galite rasti www.myspace.com/1gramprojects .