NAFO, decentralizuota aktyvistų socialiniuose tinkluose bendruomenė, į melagingą ar klaidinančią Rusijos informaciją atsako sarkazmu, pašaipomis ir šmaikščiais vaizdeliais – memais.
Po Rusijos invazijos Ukrainoje susivienijusių bendraminčių grupė tokiu būdu taip pat skatina aukoti Ukrainą remiančioms iniciatyvoms.
NAFO (North Atlantic Fella Organization, angl.) sąvąjį „viršūnių susitikimą“ surengė likus kelioms dienoms iki tikrojo NATO viršūnių susitikimo Vilniuje.
Jame dalyvavo apie 200 žmonių.
„Kai sužinojome, kad čia vyks NATO viršūnių susitikimas, pagalvojome, jog tai galėtų būti proga surinkti daugiau lėšų Ukrainai. NAFO viršūnių susitikimas buvo akivaizdi idėja, nes tai – juokinga idėja“, – BNS sakė susitikimo organizatorius, aktyvistas Markas Adamas Haroldas.
Šiuo metu bendruomenę vien „Twitter“ paskyroje seka beveik 108 tūkst. žmonių.
Kovos su dezinformacija aktyvistų grupės pavadinimas NAFO (North Atlantic Fella Organization, angl.) – tai žaidimas NATO (North Atlantic Treaty Organization, angl.) pavadinimu.
Iš Aljanso „pasiskolintas“ ir NAFO logotipas, nors šios dvi organizacijos nėra tarpusavyje susijusios.
Į absurdą atsako absurdu
NAFO nariai daugiausiai aukoja Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio paramos Ukrainai iniciatyvai „United24“.
Už aukas grupės nariai žmonėms nupiešia asmeninius avatarus – personalizuotus paveikslėlius su šiba inu veislės šuneliais, tapusiais ikoniniais memais prieš gerą dešimtmetį.
Paskui žmonės šiuos avatarus naudoja iliustruodami savo socialinių tinklų profilius ir taip tampa NAFO bendruomenės, kurie vieni kitus vadina „draugeliais“, dalimi.
„Viską, ką turite padaryti, tai parodyti jūsų paramos pavedimo kopiją, o mes sukursime jums avatarą“, – žurnalistams sakė vienas NAFO įkūrėjų Paulas Petersonas.
„Esame sukūrę apie 30 tūkst. jų“, – pridūrė jis.
M. Adamas Haroldas sako, kad vien memų naudojimas kovai su dezinformacija padeda atkreipti dėmesį.
„Ką bepadarai su šiuo šablonu, tai jau juokinga“, – teigė aktyvistas.
Pasak jo, humoras yra vienas nedaugelio dalykų, kuris veikia prieš Rusijos propagandą.
„Niekas neveikia taip gerai kaip humoras ir ginklai. (...) Propaganda, kurią jie skleidžia, yra tokia beprotiška, kad racionalioms diskusijoms su ja nėra galo“, – kalbėjo M. Adamas Haroldas.
„Taigi, jei jie daro šią absurdišką nesąmonę, vienintelis būdas į tai atsakyti yra būti absurdišku“, – pridūrė jis.
P. Petersonas teigė, kad, jo skaičiavimais, NAFO dėka Ukrainai yra surinkta mažiausiai 15–20 mln. eurų paramos.
Pinigus Vilniuje NAFO organizatoriai rinko prekiaudami Ukrainą remiančiais marškinėliais ir kita atributika.
Lietuvoje veikiančios „Blue / Yellow“ įkūrėjas Jonas Ohmanas aukas jo organizacijai ragino dėti į nedidelį medinį karstą, skirtą, anot jo, Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui.
Kreipdamasis į „viršūnių susitikimo“ dalyvius Rusiją jis pavadino „totaliniu beribiu priešu“ ir perspėjo, kad kova greitai nesibaigs.
„Jūsų veikla – ne juokai“
Socialiniuose tinkluose išplitusia iniciatyva susidomėjo ir politikai.
„Twitter“ paskyrą su šuneliu pernai iliustravo ir Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas, Estijos ministrė pirmininkė Kaja Kallas, britų gynybos sekretorius Benas Wallace'as.
Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, pats palaikantis ryšį su bendruomene tviteryje, irgi atvyko į NAFO „viršūnių susitikimą“.
„Jūs – juokingi, bet jūsų veikla – ne juokai“, – kreipdamasis į susirinkusiuosius sakė ministras.
„Jūsų bendruomenė yra pavyzdys, kaip kūrybingi ir išradingi žmonės gali laisvai bendrauti ir išreikšti save demokratinėje valstybėje, ir tai yra mūsų sistemos stiprybė“, – pridūrė jis.
Pasak ministro, Ukrainai laimėti karą reikalingi ginklai, o jų tiekimą valstybės užtikrins turėdamos visuomenių paramą.
„O visuomenės parama yra būtent tai, ką jūs, draugeliai, telkiate taip efektyviai“, – kalbėjo G. Landsbergis.
Į aktyvistų bendruomenę nuotoliniu būdu kreipėsi ir K. Kallas.
„Už kiekvieno draugelio slypi tikras žmogus, skiriantis laiką ir energiją, nes tiki Ukrainos pergale“, – sakė Estijos premjerė ir dėkojo NAFO už paramą Ukrainai.
Renginio metu vyko diskusijos su Lietuvos ir užsienio ekspertais apie karo propagandą, informacines atakas.
Po susitikimo planuojamas vakarėlis, kuris bus „generalinė repeticija Kryme vyksiančiam vakarėliui, Ukrainai laimėjus karą ir atsikovojus šį pusiasalį“, skelbia organizatoriai.