Nuolatinio komiteto posėdžiu pirmadienį Vilniuje, Seimo rūmuose, prasidėjo Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Parlamentinės Asamblėjos (PA) metinė sesija.
Atvykstančius svečius netoli Seimo rūmų su plakatais pasitiko keli Lietuvos sąjūdžio Vilniaus skyriaus aktyvistai. Jie reikalavo sustabdyti karo veiksmus, išvesti kariuomenę iš Čečėnijos Respublikos Ičkerijos, atlyginti padarytą žalą ir atkurti nepriklausomybę šiai šaliai.
Kaip pažymima Lietuvos Sąjūdžio Vilniaus skyriaus tarybos kreipimesi į ESBO PA vadovybę, kurį pasirašė tarybos pirmininkas Leonas Kerosierius, Vilniaus sąjūdininkai ir Čečėnijos nepriklausomybės rėmėjai ESBO PA sesijos metu budės Seimo prieigose ir aiškins Asamblėjos nariams ir svečiams "apie čečėnų tautos tragediją, Rusijos despotizmą Čečėnijoje ir prašys gelbėti Čečėniją".
Po pietų numatytas iškilmingas plenarinės sesijos atidarymas. Jo metu įžanginį žodį tars ESBO PA prezidentas Žuau Suarešas (Joao Soares). Darbotvarkėje numatyti ir Lietuvos atstovų pasisakymai, stebėtojų statusą turinčių Asamblėjų prezidentų kalbos. Pirmadienį planuojama ESBO PA Specialiojo atstovo lyčių klausimais ataskaita. Pavakare numatytas Bendrojo demokratijos, žmogaus teisų ir humanitarinių klausimų komiteto posėdis.
Vakare Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre svečiams bus surengtas koncertas, vėliau - priėmimas Seimo Pirmininko Arūno Valinsko kvietimu.
Iki liepos 3 dienos truksiančios sesijos pagrindinė tema - "ESBO: kaip įveikti naujus saugumui kylančius iššūkius". Vilniuje vyksiančios sesijos metu Lietuvos delegacija teiks rezoliucijos projektą dėl energetinio saugumo.
Lietuvos delegacijos vadovės ESBO PA Vilijos Aleknaitės-Abramikienės teigimu, sesijos metu bus svarstoma rezoliucija dėl suskaidytos Europos suvienijimo, prie kurios kompromisinės redakcijos parengimo prisidėjo ir Lietuvos delegacija. Šiame dokumente kalbama apie Berlyno sienos žlugimą, Ribentropo-Molotovo paktą.
Dalyvauti sesijoje registravosi 500 atstovų iš 56 šalių, tarp jų 385 parlamentarai ir 51 lydintis asmuo.
Sesijos atidarymą tiesiogiai transliuos Lietuvos radijo ir televizijos pirmasis kanalas.
Taip pat Lietuvos piliečiai per internetą galės stebėti visus debatus, kurie bus verčiami ir į lietuvių kalbą.
Lietuva ESBO PA narė yra nuo 1991 metų rugsėjo. Šioje organizacijoje Lietuva turi 3 balsus ir 5 delegacijos narius.