Vilniuje, Birutės gatvėje, Žvėryno mikrorajone, esantis žemės sklypas ir prabangus 9 kambarių privatus namas dar visai neseniai priklausė Lydai Lubienei, vienai turtingiausių Lietuvos moterų, pagrindinei „Achemos grupės“ akcininkei.
Tačiau, portalo „Delfi.lt“ duomenimis, savininkas jau naujas. Prabangi rezidencija Žvėryne gruodį parduota milijardieriui Tomui Okmanui.
Okmanas vienas iš verslo akseleratoriaus „Tesonet“ bei „Nord Security“ bendrasteigėjų. Žurnalo TOP skaičiavimais, Okmanas valdo daugiau nei vieno milijardo eurų vertės turtą.
„Brangių nekilnojamo turto sandorių būna, bet jie tikrai nėra tokie dažni kaip įprasto turto. Visų pirma jo yra mažiau, yra pakankamai didelis rėžis tose kainose. Vieni prabangūs būstai gali būti mažesnio, kiti didesnio ploto. Didesnis plotas lemia didesnę suminę kainą“, – sako „INREAL“ grupės investicijų ir analizės vadovas Tomas Sovijus Kvainickas.
„Šis sandoris, kuris sudaromas metų pabaigoje, tikriausiai įeis į didžiausių sandorių privačiam sektoriuje šiais metais“, – tvirtina ekonomistas Marius Dubnikovas.
„Delfi.lt“ nurodo, kad sandorio vertė galėjo siekti kelis milijonus eurų, tačiau sumokėta pinigų suma didesnė.
Brangiausių būstų dešimtuke – net devyni sandoriai Vilniuje
TV3 žinioms, Registrų centras atsiuntė brangiausių gyvenamųjų būstų sandorių 2023-iaisiais dešimtuką. Įdomu tai, kad pirmoje vietoje puikuojasi sandoris toje pačioje sostinės Birutės gatvėje už puspenkto milijono eurų. Pusantro milijono už namą ir 3 milijonai eurų už 2 sklypus. Sandoryje minimo žemės ir namo plotas sutampa su Okmanui parduoto buvusio Lubienės turto duomenimis.
Iš brangiausių būstų sandorių dešimtuko, net 9-as vietas šiemet užima turtas Vilniaus mieste. Po rezidencijos Birutės gatvėje, rikiuojasi namas Laurų gatvėje už beveik 3 milijonus eurų, ir 2 namai Moniuškos bei Čiurlionio gatvėse už pustrečio milijono eurų.
Penktoje vietoje, brangiausias Lietuvoje šiemet parduotas butas, tiesa, ne Vilniuje o Palangoje, kurio vertė kartu su žeme viršija 2 milijonus eurų.
Dešimtuke sandorių vertės svyruoja nuo maždaug milijono aštuonių šimtų tūkstančių iki puspenkto milijono eurų.
„Kelios dešimtys tai čia jau būtų labai aktyvūs metai, galbūt netgi iki dešimties. Anksčiau tokių brangesnių turtų, kurie šiandien būtų labai brangūs, jų buvo parduodama daugiau. Laisvos žemės buvo daugiau“, – teigia „INREAL“ grupės investicijų ir analizės vadovas Tomas Sovijus Kvainickas.
Tokie sandoriai – reti
Vietų, kur įrengiamas prabangus, milijonus eurų kainuojantis būstas, nėra labai daug.
„Senamiestis, Žvėrynas, Užupis – kartas nuo karto tokie projektai išlenda. Kažkas yra rekonstruojama, gali būti naujai parduota, bet ateityje nebus, kad jų daugės, išliks panašus skaičius. Pakankamai reti sandoriai“, – pasakoja „INREAL“ grupės investicijų ir analizės vadovas Tomas Sovijus Kvainickas.
„Rinka yra ganėtinai įdomi tuo, kad paklausa yra. Pasiūla šiokia tokia yra. Kai kas nors nori parduoti tokio lygio objektą kartais susiduriama su problema, kad tuo metu nėra to pirkėjo ir atvirkščiai, kai kas nors nori įsigyti panašaus lygio objektą, nėra ką nupirkti. Ji daug seklesnė ir sudėtingesnė“, – sako ekonomistas Marius Dubnikovas.
6–7 tūkstančiai eurų už kvadratą, tokią kainą esą jau galima vadinti prabangia.
„Priklausomai nuo jo lokacijos, nuo pastato, nuo vidaus įrengimo, kas tame būste matoma pro langus“, – teigia „INREAL“ grupės investicijų ir analizės vadovas Tomas Sovijus Kvainickas.
Pasak ekspertų, tendencijos keičiasi
Nors prabangių butų, namų sandoriai šiuo metu nėra labai dažni, pasak ekspertų, tendencijos keičiasi.
„Per paskutinius keletą metų turėjome spartų kainų augimą, turtas, kuris įsigytas už kelis milijonus eurų, prieš metus galėjo kainuoti milijonu eurų pigiau. Kainoms didėjant atrodytų, kad ta rinka yra vis prabangesnė, brangesnė, tačiau ir įprastas būstas per tą patį laiką pabrango“, – tvirtina „INREAL“ grupės investicijų ir analizės vadovas Tomas Sovijus Kvainickas.
„Turtėjant Lietuvai, daugėjant netgi milijardierių Lietuvoje, tokių sandorių, tikėtina, kad po truputį augs. Matome, kas yra pirkėjai. Tai yra technologinių įmonių, kurios paskutiniu metu randasi, įkūrėjai ir savininkai, toks išorinis poveikis, kad Lietuva juda link technologinių kompanijų, sukuria naujus pirkėjus. Greičiausiai matysime vis didesnius sandorius ir kartas nuo karto jų atsiras rinkoje“, – teigia ekonomistas Marius Dubnikovas.
Nors Vilniuje netrūksta prabangių namų, pati prabangiausia savivaldybė Lietuvoje šiuo metu yra laikoma Neringos.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.