• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vilniuje ketvirtadienį apie pustrečio tūkstančio žmonių susirinko prie Seimo, taip išreikšdami nepasitenkinimą dėl parlamento svarstomų nekilnojamojo turto (NT) mokesčio pataisų. Žmonės nešėsi plakatus su užrašais „Ateityje NT mokestis = benamis“ arba „Grįžta reketas NT mokesčių pavidalu“.

40

Vilniuje ketvirtadienį apie pustrečio tūkstančio žmonių susirinko prie Seimo, taip išreikšdami nepasitenkinimą dėl parlamento svarstomų nekilnojamojo turto (NT) mokesčio pataisų. Žmonės nešėsi plakatus su užrašais „Ateityje NT mokestis = benamis“ arba „Grįžta reketas NT mokesčių pavidalu“.

REKLAMA

Mitingo organizatoriai teigia, kad planai apmokestinti visą, įskaitant vienintelį gyvenamąjį būstą, yra „faktinis nuosavybės nusavinimas“.

„Žmonės, galiausiai negalintys išsimokėti visų tų skolų, bus priversti parduoti savo būstus, ko pasekoje tikrai atsiras (...) tūkstančiai žmonių, parduosiantys savo būstus, ko pasekoje kris rinkos kainos ir žmonės turės būstus parduoti už centus“, – tvirtino mitingo organizatorius Raimondas Šimaitis.

Atėjo žinomi politikai

Mitingo dalyviai atėjo neši Lietuvos trispalvėmis, vėliavomis su Vyčiu. Kai kurie laikė plakatus su užrašais: „Ateityje NT mokestis=benamis“, „Ši vyriausybė tautos pamotė“, „Grįžta reketas NT mokesčių pavidalu“.

REKLAMA
REKLAMA

„Protestavau tuomet prieš Tarybų Sąjungą (...) ir tikėjausi, kad gražiau gyvensiu ir gražiau gyvens mano vaikai. O ką dabar turime? Paskutinį nuluošinimą“, – BNS sakė mitinge dalyvaujanti 65-ių pensininkė iš Ukmergės Janina Valeikienė.

REKLAMA

Ji teigė nesuprantanti, kodėl turi mokėti mokestį už būstą, kurį pasistatė savo rankomis ir iš savo santaupų.

„Jeigu reikės, atsigulsiu čia, o jeigu matysiu, kad iš manęs atima namus, aš juos sudeginsiu“, – pareiškė moteris.

26-ių animatorius Simonas Margis teigė, kad NT mokestis prieštarauja žmogaus teisėms ir Konstitucijai. „Jis tiesiog žlugdo visuomenę, paverčiant juos skolininkais“, – BNS sakė vyras.

REKLAMA
REKLAMA

Mitingo dalyvė Janina teigė, kad yra nusivylusi svarstomomis NT mokesčio pataisomis.

„O ką mes dabar turime? 400 eurų pensiją, ane? Kai atidirbta 43 metai, tai kas dabar? Ir tuos turime nusususius namelius, kuriuos žada vėl atimti. Tai kur tai matyta? Tai pasaulio pabaiga. Tai Lietuvos žlugimas“, – piktinosi senjorė.

„Jie greit trobas atims, viską atims. Čia nebejuokinga, jaunimui tuo labiau“, – tvirtino kitas dalyvis telšiškis Antanas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į mitingą atėjo politikų: Mindaugas Puidokas, Petras Gražulis, Artūras Zuokas.

Leidimas mitinguoti buvo išduotas iki tūkstančio žmonių.

P. Gražulis į mitingą atėjo ne tuščiomis

Mitingo nepraleido ir Seimo narys Petras Gražulis. Beje, renginyje jis pasirodė ne tuščiomis.

„Atėjo žmogus, sako, suradau Čmilytės senelio uniformą. Čia yra (rodo į uniformą – aut. past.) tankistas, nkvdistas ar koks… Ir sako, grąžink tu jai. Tai turiu tautos valią vykdyti“, – kalbėjo P. Gražulis.

REKLAMA

Tiesa, iš kur anonimas gavo uniformą, tiksliai neaišku.

„Aš nepaklausiau. Atnešė ir įteikė“, – sakė parlamentaras.

Vis dėlto mitinge P. Gražulis pasirodė ne veltui. Seimo narys tikina nepritariantis NT mokesčiui dėl kelių priežasčių.

„Aš vertinu neigiamai dėl dviejų (trijų – aut. past.) aspektų. Pirma, kad jis yra labai didelė žirklės sudarytos nuo 0,05 iki 4 proc.

Antras dalykas, jie [parlamentarai] bando šį mokestį priimti tik sekančiai Vyriausybei ir Seimui, nes šito Seimo kadencija baigiasi 2024 metais, o įstatymas įsigalios 2025. Tai kam reikia priiminėti tokius įstatymus, jeigu šiuo metu mes jų netaikysim?

REKLAMA

Trečias dalykas, šiuo metu įvesti naujus mokesčius, kai bakų palūkanos siekia beveik 7 proc. – tai yra absurdas. Jeigu dar būtų  nustatyta, kad už pirmą būstą nereikėtų mokėti ir panašiai, kad jis [mokestis] būtų liberalesnis... Sutinku, kad galima, būtų mokėti už antrą, trečią būstą, kai jau gauni pajamas – logiška. Nu dabar…“, – komentavo P. Gražulis.

Šimaitis: kol vidutinis atlyginimas nesieks 3 tūkst. eurų, tol tie mokesčiai per dideli

Mitingo organizatoriumi nurodomas Raimondas Šimaitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kodėl Zarasų gyventojas, kuris turi 3 kambarių butą, turi mokėti daugiau negu Vilniaus gyventojas? Tai užtenka vienintelio kreipimosi į teismą ir šitas dalykas bus panaikintas. Mokėsite nuo pirmo euro ir mokėsite ne tiek, kiek žada. Jeigu žada pusę procento, tai kodėl įvedam keturis procentus?“ – prieš mitingą sakė R. Šimaitis.

Jis pridėjo, kad kol pensininkas Lietuvoje negauna bent pusantro–dviejų tūkstančių, kol vidutinis atlyginimas nesiekia bent trijų tūkst. eurų, tol tie mokesčiai – per dideli.

REKLAMA

„Našta. Juolab, kad Europa neliepia įvesti šito mokesčio. Jie tik sakė išplėsti mokestinę bazę, bet jie lygiai taip pat liepė mažinti socialinę atskirtį, didinti gimstamumą. Ką padarė mūsų šitie gi protingieji? Panaikino lengvantas turintiems paskolas <..>, nėra GPM lengvatų turintiems vaikų – tavo problemos.

Jeigu dar įves šitą papildomą mokestį, tai pasakykit man, kaip jauna šeima, turinti paskolą 20-čiai metų, kaip pagerės jų gyvenimas? Ir ar jie tikrai norės turėti daugiau vaikų ir planuos ateitį?“ – pasisakė R. Šimaitis.

REKLAMA

Nors mokesčio įvedimas buvo nukeltas, mitingo organizatorius vis tiek mato problemą, todėl mitingas vis tiek buvo suorganzuotas.

„Bet yra praktikos, kad Seimas, jie elgiasi kaip elementarūs sukčiai, dirbantys prie turgaus ir jais visiškai negalima pasitikėti. Jeigu jie sugeba po kelis kartus atsistatydinti ir niekur nedingti iš eterio, pasako: „Aš esu žodžio žmogus“. Bet tas žodis kažkur dingsta“ – pridūrė R. Šimaitis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Siekdama padidinti NT mokesčio bazę, Vyriausybė siūlo apmokestinti visą, įskaitant ir vienintelį turimą gyvenamąjį, nekilnojamąjį turtą.

Spalio 26-ąją Seimas turėjo galutinai balsuoti dėl įstatymo pataisų, tačiau spalio 19 dieną šį klausimą nukėlė į lapkritį.

Vyriausybė siūlo, kad nauji NT mokesčio tarifai įsigaliotų nuo 2025 metų, o pirmasis mokėjimas būtų 2026 metais.

Prezidento patarėja abejoja, ar Seimas priims naujo NT mokesčio modelį

Vyriausybės siūlomo nekilnojamojo turto mokesčio konceptas nėra aiškiai suformuluotas, todėl gali būti nepriimtas Seime, sako prezidento patarėja. Irenos Segalovičienės teigimu, mokestį pasiūliusi valdančioji dauguma nepateikė tokio jo varianto, dėl kurio Seimas galėtų susitelkti.  

REKLAMA

„Kur yra tas konceptas atidirbtas ir už kurį galima kovoti ir sakyti, kur mes tas lėšas panaudosime, žmonės, konsoliduokimės. Tikrai akivaizdu, kad Seime dar bus daug diskusijų, labai daug klausimų neatsakyta“, – antradienį Žinių radijui sakė prezidento vyriausioji patarėja ekonominiais ir socialinės politikos klausimais. 

Svarbiausia, anot jos, išspręsti teisingumo elementą: „Mokestis pirmiausiai turi būti teisingas, visi kiti klausimai – jau po to“.

REKLAMA

Teisingumo kriterijus, anot jos, reiškia, kad dabartiniams mokėtojams NT mokestis nemažėtų, o būsimieji mokėtojai turėtų gauti iš jo naudą.

„Neturi atsitikti situacijų, kad tie, kurie dabar moka mokestį už prabangų būstą, staiga pradės mokėti už jį mažiau, o žmogus, kuris turi įprastą vidurinės klasės būstą, jis staiga pradės mokėti mokesčius nieko mainais papildomo socialinio kontrasto prasme, naujovės prasme negaudamas“, – teigė prezidento patarėja. 

REKLAMA
REKLAMA

Valdančiajai koalicijai nesutariant dėl naujo NT mokesčio modelio, balsavimas dėl NT įstatymo pataisų nukeltas į lapkritį. Finansų ministrė Gintarė Skaistė pirmadienį sakė, kad politikams ir visuomenei nuogąstavimus dėl galimo savivaldybių piktnaudžiavimo NT mokesčiu, rengiamas naujas jo modelio pasiūlymas. 

I. Segalovičienė abejoja, ar dėl projekto trūkumų Seimas apskirtai jam pritars. 

„Pats surinkimas ir surinkimo modelis, ir pati idėja, teisingumas šito mokesčio yra tikrai labai kvestionuotinas ir jisai turi tokių labai esminių ydingų momentų, kurių neišsprendus iš tikrųjų abejotina, ar Seime bendrai bus pasiektas sprendimas“, – sakė I. Segalovičienė.

Vyriausybės siūlomomis pataisomis norima nustatyti 0,05-4 proc. (dabar – 0,5-3 proc.) komercinio ir gyvenamojo NT mokesčio „žirkles“, o konkrečius tarifus palikti tvirtinti savivaldybėms. Būtų neapmokestinama pagrindinio būsto vertės dalis, neviršijanti 1,5 konkrečios savivaldybės NT verčių medianos (vidutinės būsto vertės).

Nauji NT mokesčio tarifai įsigaliotų nuo 2025 metų, o pirmasis mokėjimas būtų 2026 metais.  

palaikom protesta.....
palaikom protesta.....
visi zmones palaiko protesta, nemokesim sito mokescio, tegu valdzia atima is zmoniu butus ir ismeta zmones i gatves, lai pasaulis pamatys... visur yra tik prabangaus turto mokestis, o musu valdzia uzdes visiems zmonems, argi tai teisinga kai ubagas mokes daugiau nei milijonierius...
Jauciu labai nori miegoti prie konteinerio . Taip kaip JAV . Toliau nuo centro pilnos gatvės palapinių. Juk mes lygiuojames į JAV
pirmyn i laisva LIETUVA kilkime i paskutini musi.....
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų