Per penkis šių metų mėnesius Vilniuje įvykusios eismo nelaimės nusinešė 33 žmonių gyvybes - tai net dukart daugiau nei 2002 metais.
Vilniaus miesto Vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Eismo priežiūros tarnybos duomenimis, šiemet sostinėje užregistruota 8 tūkst. 512 eismo įvykių, kurių metu 33 žmonės žuvo, 446 eismo dalyviai patyrė įvairias traumas.
Iš 337 avarijų, kuriose nukentėjo žmonės, 272 avarijos įvyko dėl vairuotojų kaltės. 97 eismo įvykių kaltininkai - pėstieji, 9 avarijas sukėlė neleistinoje vietoje į kelią išvažiavę dviratininkai.
Per tą patį 2002 metų laikotarpį Vilniuje įvykusių eismo nelaimių metu žuvo 16 žmonių, 461 buvo sužalotas. 2001 metais per penkis mėnesius sostinėje žuvo 19 eismo dalyvių, įvairias traumas patyrė 461 žmogus.
Eismo priežiūros tarnybos pareigūnų teigimu, dauguma avarijų įvyksta dėl viršyto greičio.
Drausminti vairuotojus Vilniaus kelių policininkai mėgino įvairiomis priemonėmis. Metų pradžioje tuometinio mero Artūro Zuoko paskatintas, sostinės policijos vadovasErikas Kaliačius mieste įvedė naują eismo priežiūros tvarką.
Vasario - kovo mėnesiais kelių policininkai transporto priemonių greitį matavo tik per specialias akcijas, apie kurias gyventojams buvo pranešama iš anksto. Tuomet E. Kaliačius teigė, kad senoji tvarka, kai policija greitį matuodavo pasislėpusi už krūmų ir medžių, nebuvo susijusi prevencija ir neskatino vairuotojų greičio neviršyti.
Be to, sostinės policijos vadovas tikėjosi, kad naujoji tvarka sumažins korupciją - dažnai pasitaiko, kad greitį viršijęs vairuotojas pareigūnui duoda kelių dešimčių litų kyšį ir taip išvengia didesnės piniginės baudos už kelių eismo taisyklių pažeidimą.
Prabėgus mėnesiui nuo akcijos pradžios, paaiškėjo, kad Vilniuje avarijų sumažėjo, tačiau išaugo žuvusiųjų jose skaičius. Lietuvos policijos generalinio komisaro Vytauto Grigaravičiaus nurodymu prevencinė akcija buvo nutraukta ir greičio matuokliais "ginkluoti" policininkai netrukus sugrįžo į gatves.
Kaip BNS sakė Vilniaus miesto VPK Eismo priežiūros tarnybos vadovas Gintautas Vasylis, tyrimas, ar tokia akcija turėjo įtakos avaringumui, nebuvo atliktas.
Komisaro teigimu, vairuotojus turėtų sudrausminti stacionarūs greičio matuokliai, kuriuos šių metų vasarą ketinama įrengti trijose avaringiausiose Vilniaus vietose.Anot pareigūno, transporto priemonių greitis bus matuojamas ištisą parą, o matuokliai kartkartėmis bus perkeliami vis į kitą vietą, kurių iš viso numatyta 26.
Vilniaus miesto savivaldybės konkursą matuokliams pirkti laimėjo bendrovė "Vildoma". Jos vadovas Dainius Diska BNS teigė, kad bendrovė jau nupirko tris vokiškus greičio radarus "Traffipax", kurie artimiausiu metu bus atgabenti į Lietuvą.Vienas toks įrenginys, anot D.Diskos, kainuoja maždaug 30 tūkst. eurų (apie 103 tūkst. 500 litų). Bendrovė įsipareigojo šiuos matuoklius įrengti iki liepos 15 dienos ir jų priežiūrą vykdyti penkerius metus.
"Kadangi nauja technika fiksuos automobilių numerius, tikimės, ji padės vykdyti ir automobilių vagysčių prevenciją", - sakė D.Diska.
BNS