Vilniaus jidiš kultūros dienos šiais metais tradiciškai supažindins su Vilniuje klestėjusios žydų kultūros praeitimi ir dabartimi - bus rodomi filmai ir spektakliai, skambės muzika, eksponuojami dailės kūriniai.
Kaip pranešė Vilniaus jidiš institutas, Vilniaus jidiš kultūros dienos yra sudedamoji jau šeštą kartą Lietuvos sostinėje rengiamos jidiš kalbos ir kultūros vasaros programos dalis.
Jidiš kultūros dienos skirtos supažindinti vasaros programos dalyvius, užsienio svečius ir Lietuvos visuomenę su turtinga jidiš kultūra, kuri daugelį metų formavosi ir klestėjo Lietuvos Jeruzale vadintame Vilniuje.
Jų metu koncertuos žymūs jidiš muzikos atlikėjai iš Lietuvos, Vokietijos, Izraelio, bus surengti koncertai Kauno ir Žiežmarių sinagogose, pristatyti Lietuvos dailininkų sąjungos surengto tarptautinio tapybos simpoziumo "Soutine dienos 2003" darbai.
Dvi liepos pabaigos ir rugpjūčio pradžios savaites Vilniuje ir Nemunaičio kaime (Alytaus rajone) vykusio simpoziumo dalyviai iš Lietuvos, Lenkijos bei Baltarusijos tapė žymaus iš Lietuvos kilusio dailininko Chaimo Soutine'o (Sutino) kūrybos ir Vilniaus tematikos įkvėptus darbus.
Nuo antradienio simpoziumo kūrinių paroda bus eksponuojama Lietuvos dailininkų sąjungos salėje Vilniuje. Rugpjūčio 22 dieną ji bus pristatyta Vilniaus jidiš kalbos ir kultūros vasaros programos dalyviams.
Antrus metus Vilniaus jidiš institutas kartu su Lenkų institutu, Goethe institutu ir "Skalvijos" kino centru, bendradarbiaudamas su Steveno Spielbergo (Styveno Spylbergo) žydų filmų archyvu, Vokietijos filmų institutu ir nacionaliniu Lenkijos filmų archyvu, nuo pirmadienio iki rugpjūčio 19 dienos "Skalvijos" kino centre rengia Vilniaus jidiš filmų festivalį "Žydų gyvenimas ir likimai".
1939 metais sukurtus filmus apie žydų gyvenimą Vilniuje, Krokuvoje, Balstogėje, Lodzėje ir Varšuvoje bei klasikinius filmus - komediją "Mamytė" (1938 metai) ir muzikinę dramą "Purimo juokdarys" (1937 metai) pristatys Frankfurto prie Maino Vokiečių kino muziejaus mokslinis bendradarbis, kino istorikas Ronny Loewy (Ronis Louvis).
Taip pat bus parodytas jo 1982 metais sukurtas dokumentinis filmas apie jidiš kiną. Režisierė Roswitha Dash (Rosvita Daš) pristatys savo kartu su Sabine Friedrichs (Sabina Frydrichs) sukurtą filmą "Nesakyk, kad niekad negrįši" (2002-ieji). Taip pat bus parodytas Rodo Friedmano (Frydmano) dokumentinis filmas "Dėdė Chackelis" (1999-ieji), skirtas kalbininkui Chackeliui Lemchenui.
Jidiš kultūros dienų metu pirmą kartą Vilniuje rugpjūčio 24 dieną Rusų dramos teatre bus pristatytas spektaklis "Keršto dievas" pagal Sholem Asch, garsaus lenkų jidiš rašytojo, pjesę. Specialiai šiam teatro projektui iš įvairių Europos šalių buvo suburta 10 aktorių trupė, kuri vaidins vokiečių, rumunų, prancūzų ir jidiš kalbomis.
Vilnius prieš Antrąjį pasaulinį karą garsėjo kaip vienas reikšmingiausių Europoje jidiš kultūros centrų. Žydų bendruomenė Vilniaus Senamiestyje per šimtmečius suformavo kelis kvartalus, kur klestėjo amatai, religiniai centrai.
Antrojo pasaulinio karo metais naciai ir jų parankiniai nužudė 90 procentų iš 220 tūkstančių Lietuvoje gyvenusių žydų. Šimtmečiais kauptos materialinės ir kultūros vertybės buvo išgrobstytos, dalis pastatų - sugriauti.
BNS