Penktadienį prieš pietus Vilniuje surengtas iškilmingas Europos namų atidarymas, kuriame dalyvavo Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė, Europos Parlamento pirmininkas Martinas Schulzas ir Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Viviane Reding.
Europos namuose po vienu stogu įsikūrė Europos Komisijos atstovybė, Europos Parlamento Informacijos biuras ir Europos lyčių lygybės institutas. Juose siekiama kurti demokratišką ir visuomenei atvirą erdvę, kurioje vyktų aktyvus dialogas apie Europos Sąjungą su piliečiais, institucijomis ir organizacijomis. Geresnis ES institucijų regimumas ir pasiekiamumas ypač svarbus artėjant Lietuvos pirmininkavimui ES Tarybai ir kitų metų Europos Parlamento rinkimams.
Renginyje taip pat buvo kviečiami dalyvauti Lietuvos Respublikos ministras pirmininkas, Seimo pirmininkas ir kiti vadovai, vyriausybės nariai, Europos Parlamento pirmininkų sueigos atstovai, Lietuvoje reziduojantys ES valstybių narių ir šalių kandidačių ambasadoriai ir kiti garbūs svečiai.
M. Schulzas spaudos konferencijoje pabrėžė, kad lietuviai nuo įstojimo į Europos Sąjungą padarė itin didelį progresą: „Mes turime kovoti ir išsaugoti pačią Europos bendruomenės idėją. Kokia yra ES idėja? Sujungus jėgas pasiekti daugiau, nei šalys galėtų pasiekti veikdamos atskirai.“
V. Reding pridūrė, kad Lietuvai pirmininkavimas ES bus didelis iššūkis: „Ne tik todėl, kad teks vesti 28 šalis vienu keliu, bet ir priimti žmones iš skirtingų kultūrų. Suprantama, kad laukia nelengvi uždaviniai.
Lietuva, kaip ir kitos šalys, susidūrė su krizės padariniais. Tačiau jūs nusprendėte išspręsti problemas patys. Būsime rankose šalies, kuri įrodė, kad visko įmanoma pasiekti, kai yra veikiama išvien.“
Anot jos, juk dirbame dėl 500 milijonų ES gyventojų: „Žmonės turi gauti visą informaciją, jie turi būti įtraukti į valstybės kūrimą, visuomenės nuomonės formavimą. Turime drąsiai ir garsiai pasakyti, kad norime dalintis, norime būti atsakingi ir ištiesti pagalbos ranką tada, kai jos reikės.“
M. Schulzas sakė, kad yra vienas dalykas, kuris jam kelia nerimą: „Yra rizikų, kurios mus lydėjo ir 20 amžiuje. Lėtas ekonomikos augimas, aukštas nedarbo lygis ir kitos problemos, kurios gali pasikartoti.
ES aukštiems pareigūnams norėta perduoti ir tam tikrų žinių – prie Europos namų susirinko 8 piketuotojai. Jie kėlė lietuvių, anglų, lenkų kalbomis parašytus plakatus, kuriais buvo prašoma apginti jų teises, sakoma „NE“ finansinėms represijoms ir kt.