Šiaurės Europos Jeruzale vadinamame Vilniuje tradiciškai rengiami vasariniai jidiš kalbos kursai bei pristatomas kadaise šiame mieste klestėjusios jidiš kultūros paveldas.
Kaip pranešė Vilniaus Jidiš institutas, nuo šios savaitės prasidėjusią šeštąjį kartą Vilniuje rengiamą Jidiš kalbos ir kultūros vasaros programą, kuri truks iki rugpjūčio 26 dienos, tradiciškai sudaro akademinė ir kultūrinė dalys.
Šiais metais akademinėje programoje dalyvauja 60 studentų iš 12 Šiaurės ir Pietų Amerikos, Izraelio, Japonijos, Rytų ir Vakarų Europos šalių. Intensyvius jidiš kalbos kursus pradedantiesiems ir pažengusiems studentams rengs garsiausi dėstytojai iš JAV, Argentinos ir Estijos.
Jau tradiciniu tapusio sostinės "Skalvijos" kino centre rengiamo Jidiš filmų festivalio programą sudaro dokumentiniai ir vaidybiniai filmai, kuriuose skamba jidiš kalba.
Jidiš filmų festivalis truks nuo rugpjūčio 11 iki 19 dienos.
1939 metais sukurtus filmus apie žydų gyvenimą Vilniuje, Krokuvoje, Balstogėje, Lodzėje ir Varšuvoje bei klasikinius filmus - komediją "Mamytė" (1938 metai) ir muzikinę dramą "Purimo juokdarys" (1937 metai) pristatys Frankfurto prie Maino Vokiečių kino muziejaus mokslinis bendradarbis, kino istorikas Ronny Loewy (Ronis Louvis).
Taip pat bus parodytas jo 1982 metais sukurtas dokumentinis filmas apie jidiš kiną. Režisierė Roswitha Dash (Rosvita Daš) pristatys savo kartu su Sabine Friedrichs (Sabina Frydrichs) sukurtą filmą "Nesakyk, kad niekad negrįši" (2002). Taip pat bus parodytas Rodo Friedmano (Frydmano) dokumentinis filmas "Dėdė Chackelis" (1999), skirtas kalbininkui Chackeliui Lemchenui.
Vasaros programos metu taip pat vyks paskaitos apie jidiš literatūrą ir kultūrą, koncertai, kuriuose pasirodys atlikėjai iš Lietuvos, Izraelio ir Vokietijos, bus rodomi jidiš filmai, pristatomos parodos, vyks teatro vaidinimai.
Vilnius prieš Antrąjį pasaulinį karą garsėjo kaip vienas reikšmingiausių Europoje jidiš kultūros centrų. Žydų bendruomenė Vilniaus Senamiestyje per šimtmečius suformavo kelis kvartalus, kur klestėjo amatai, religiniai centrai.
Antrojo pasaulinio karo metais naciai ir jų parankiniai nužudė 90 procentų iš 220 tūkstančių Lietuvoje gyvenusių žydų. Šimtmečiais sukauptos materialinės ir kultūros vertybės buvo išgrobstytos, dalis pastatų - sugriauti.
Žydų istorinio geto statiniai buvo naikinami ir sovietmečiu.
BNS