Naujos sudėties Vilniaus miesto taryba antradienį po vidurdienio susirinko į pirmąjį posėdį. Sugiedoję himną, 51 tarybos narys iškilmingai davė priesaiką. Jie taip pat slaptu balsavimu išrinko ir sostinės merą – juo tapo Artūras Zuokas.
Į Vilniaus merus pretendavo Artūras Zuokas, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų kandidatas Raimundas Alekna ir Valdemaro Tomaševskio vadovaujamo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos bei Lietuvos rusų aljanso deleguotas Jaroslavas Kaminskis.
17:28 val. Vilniaus vicemerai bus socdemas R. Adomavičius ir darbietis J. Pinskus.
Vilniaus miesto tarybos nariai palaikė Darbo partijos atstovo Jono Pinskaus ir socialdemokrato Romo Adomavičiaus kandidatūras eiti vicemerų pareigas.
Tiek J. Pinskaus, tiek R. Adomavičiaus kandidatūrą per slaptą balsavimą palaikė 27 savivaldybės tarybos nariai.
Vicemerų kandidatūras iškėlė meras Artūras Zuokas. Jis teigė ateityje dar turėsiąs ir trečiąjį savo pavaduotoją, tačiau jo neįvardino.
„Kol kas negaliu atsakyti, bet turėsime tartis tarp koalicijos partnerių“, – sakė jis.
16:14 val. Savivaldybės administracijos direktoriaus pareigoms užimti A. Zuokas pateikė finansininko ir ekonomisto Valdo Klimantavičiaus kandidatūrą. Jis anksčiau yra dirbęs miesto taryboje.
V. Klimantavičius yra buvęs Vilniaus miesto savivaldybės Viešųjų pirkimų tarnybos vedėjas, nuo 2003 m. – Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius, nuo 2007-ųjų – Ekonomikos departamento direktorius.
2005–2008 metais V. Klimantavičius ėjo AB „Vilniaus kapitalinė statyba“ valdybos pirmininko pareigas, yra buvęs banko „Snoras“ Verslo klientų departamento direktorius.
Kol balsų skaičiavimo komisija ruošė biuletenius administracijos direktoriaus rinkimams, A. Zuokas pasveikino šiandien gimtadienius švenčiančius tarybos narius Olgą Gorškovą ir Petrą Nausėdą, taip pat ir rytoj gimtadienį švęsiantį Gediminą Švilpą
15:47 val. Sostinės meru išrinktas A. Zuokas
Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nariai slaptu balsavimu išreiškė savo valią dėl naujojo sostinės mero. Suskaičiuota 51 biuletenis, negaliojančių nėra. J. Kaminskis gavo 9, R. Alekna – 16, A. Zuokas –26. Tiek balsų užtenka, kad A. Zuokas taptų naujuoju sostinės vadovu. Paskelbus balsavimo rezultatus, posėdžių salėje nuaidėjo plojimai.
„Norėčiau, kad būtų esminių pasikeitimų mieste tąsa“, – sakė A. Zuokas. Jis įteikė raudonų rožių puokštę postą paliekančiam R. Aleknai.
Į Vilniaus miesto mero pavaduotojus teikiamos Darbo partijos atstovo Jono Pinskaus ir socialdemokrato Romo Adomavičiaus kandidatūros.
15:11 val. Pirmasis balsavimas
Po kandidatų pasisakymų, prasideda balsavimo procedūra. Kiekvienas tarybos narys šauktas pavarde ir ėjo į atskirą balsavimo kambarį.
Vienas kandidatų J. Kaminskis portalui balsas.lt atmetė prielaidas, kad iškeldami savo kandidatą, V. Tomaševskio bloko nariai, neva, vilkina mero rinkimų procesą. „Tikslas – mero postas. Balsuos tie, kas mane pažįsta iš gerosios pusės. Gausime ne mažiau 26 balsų!“ – optimizmu tryško J. Kaminskis.
Tuo tarpu Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskich, specialiai atvykęs į Vilniaus savivaldybę pažiūrėti, kaip renkamas meras, buvo mįslingai lakoniškas. „Pažiūrėsim“, –į klausimą, kaip klostytis rinkimų eiga atsakė V. Uspaskich. „Auksinius balsus“ turinti Darbo partija nutarė paremti A. Zuoko kandidatūrą.
14:34 val. Išrinkta komisija
Į balsų skaičiavimo komisiją kiekviena partija pasiūlė po savo atstovą. Komisija pirmininku išsirinko Valdemaro Tomaševskio vadovaujamo Lietuvos lenkų rinkimų akcijos ir Lietuvos rusų aljanso bloko atstovą Artur Liudkovski.
Jo pavaduotoju tapo socialdemokratas Vytautas Milėnas, o komisijos sekretore – Darbo partijos atstovė Nijolė Jagelavičienė.
Balsų skaičiavimo komisijoje Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų deleguotas Vidas Urbonavičius bei „Tvarkos ir Teisingumo“ atstovas Jonas Juodka. Kęstutis Nėnius atstovauja Artūro Zuoko koalicijai.
14:18 val. Vykstant savivaldybių tarybų rinkimų kampanijai partijos ir politikai prižadėjo įvairių gėrybių gyventojams. Daug kalbėta ir apie vieną pagrindinių problemų – šilumos ūkį ir šildymo kainas. Buvo žadėta peržiūrėti šilumos ūkio nuomos sutartį su „Dalkia“ bei sumažinti kainas už šildymą. Socialdemokratų sąjunga, siekdama priminti partijoms ir politikams jų pažadus, prie Vilniaus miesto savivaldybės surengė piketą.
13:26 val. Kauno mero rinkimų scenarijaus detalės mėginamos pakartoti ir Vilniuje. Lietuvos lenkų rinkimų akcija (LLRA) Vilniaus miesto savivaldybės mero rinkimuose kelia savo kandidatą – Tarybos narį Jaroslavą Kaminskį.
LLRA teigia, kad jai nepriimtinas atskirų verslo struktūrų susiliejimas su partijomis ar rinkimų sąrašais.
„Deja, būtent Vilniaus mieste tai neretas reiškinys. To pasekmė – Vilniaus miesto biudžeto lėšų neracionalus naudojimas, neskaidriai priimami sprendimai, o savivaldybės įsiskolinimas siekia apie 800 mln. litų. Todėl mums nepriimtinas koalicijos sudarymas su Artūro Zuoko koalicija ir Vilniaus miesto socialdemokratais, kurių atskiri politikai dažnai proteguoja vienos iš stipriausių verslo struktūrų „Rubicon Group“ interesus. Nuo tokio verslo struktūrų susiliejimo su politika kenčia vilniečiai, mokant, pavyzdžiui išpūstus komunalinius mokesčius.
Konservatoriai ir jų lyderis Raimundas Alekna pasiūlė mums bendradarbiauti. Vertiname tai. Mūsų manymu, jis yra sąžiningas politikas, bet negalime sudaryti koalicijos su partija, kuri ignoruoja tautinių mažumų teises“, – sakoma LLRA pareiškime
–––––––
Populiarusis Artūras Zuokas varžosi su konservatoriumi Raimundu Alekna ir dairosi paramos į Darbo partiją. Pastaroji turi vadinamąją „auksinę akciją“ Vilniaus miesto taryboje – nuo jų turimų 8 mandatų apsisprendimo priklausys, kuri dauguma nusvers valdžios svarstykles.
Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai su dešimčia mandatų, siekdami išlaikyti Vilnių savo rankose, susidėjo su partijos „Tvarka ir teisingumas“ (5 vietos taryboje) bei Valdemaro Tomaševskio vadovaujama Lietuvos lenkų rinkimų akcija ir Lietuvos rusų aljansu (11 mandatų), kurio vienas narių, galimai, tebedirba Rusijos žvalgybai.
A. Zuoko bendražygiai – Socialdemokratai, rinkimuose pelnę 5 vietas ir vienas perbėgėlis iš Lietuvos rusų aljanso, todėl darbiečių įsiliejimas ženkliai sustiprintų buvusio mero pozicijas, siekiant susigrąžinti sostinę.
Kol kas spėlionių daugiau nei konkretumo – Darbo partija iš vienos pusės giria A. Zuoką, kaip pademonstravusį sugebėjimą kurti, o ne griauti, bet iš kitos pusės mano, kad naujoji miesto valdžia turi turėti vyriausybės paramą bei žada šlietis prie tos koalicijos, kuri pasirodys stabilesnė.
Pirmojo posėdžio pradžioje paskelbta, kad salėje negalima šūkauti, rėkauti ir replikuoti be pirmininkaujančiojo leidimo.