Dalis vilniečių net nežinojo, kad jų požeminiai garažai civilinės saugos specialistų buvo pažymėti kaip priedangos.
Apie slėptuvę sužinojo iš žurnalistų
Vienas tokių – vilnietis Remigijus. Į po daugiabučio namu esantį požeminį garažą atvykęs TV3 žinių žurnalistas įsitikino, jog dar nėra jokių skiriamųjų ženklų, kad ten galėtų slėptis žmonės karo metu. Apie priedangą nieko nežino ir ten ne vienerius metus gyvenantys žmonės.
„Pagal viską išėjimas turėtų būti, bet užrakinta. O yra išėjimas į namą <...>. Mes tada kaip gyventojai žiūrėtume, ar kokias atsargas kauptume, tam reikia rimtai ruoštis“, – požeminio garažo teritoriją aprodė vilnietis, kuris patikino, jog nei kaimynai, nei namo pirmininkas apie tai nieko neužsiminė.
Ženklų apie priedangą nebuvo ir prie kitų šalia esančių pastatų, kurie taip pat žemėlapyje pažymėti kaip priedangos. Remigijus įsitikinęs, kad valdžia blogiausiam scenarijui nesiruošia.
„Išvis komunikacija su gyventojais civilinės saugos klausimais yra labai prasta. Praktiškai jos nėra“, – piktinosi jis.
„Teoriškai, teisiškai tokių atvejų negali būti, bet praktiškai tokie atvejai atsitinka“, – sakė Civilinės saugos valdybos viršininkas Edgaras Geda.
Aplinkos ministras S. Gentvilas nusprendė nelaukti dar vieno pavasario ir pagaliau pristatė priedangų įrengimo taisykles naujuose pastatuose. Nors įstatymas įsigaliojo jau pernai, taisyklės nebuvo parengtos daugiau nei metus. Projektuojant ir statant naujus didesnius pastatus, aukštesnius daugiabučius, juose turės būti įrengtos priedangos, skirtos pasislėpti nuo oro pavojaus.
„Saugi valstybė yra ta, kuri yra pasiruošusi. Ir Lietuvai iškilus aiškiems pavojams reikia iš naujo pažiūrėti į gyventojų ir įstaigų apsaugą pavojaus atveju“, – tikino S. Gentvilas.
Ministras Gentvilas tikina, kad dėl projektuojamų priedangų būstai stipriai nepabrangs. O vystytojai atkerta, kad projektų kaina išsipūs.
„Jeigu mes kalbame apie toliau nuo miesto centro esančius rajonus, toliau nuo Vilniaus, tai įtaka nekilnojamojo turto rinkai bus gan didelė. Tikrai išbrangs projektai“, – sakė „Eikos“ generalinis direktorius Domas Dargis.
S. Gentvilas nori, kad priedangos atsirastų ir senuose daugiabučiuose
Tiesa, S. Gentvilas siekia, kad priedangos atsirastų ir senuose daugiabučiuose. Vienas iš variantų juos renovuojant. Dalis priedangų esą galėtų būti įrengiamos su lengvatinėmis paskolomis ar valstybės subsidija.
„Valstybė tą rems savo lėšomis, gyventojams tereikia apsispręsti dėl jų įrengimo“, – patikino S. Genvilas.
Tuo metu sostinėje gyvenantis Remigijus sako, kad kur kas geriau būtų, jei gyventojai galėtų slėptis tikrose slėptuvėse, o ne tokiuose garažuose, kur kiauros angos.
„Tai slėptuvėms reikia pinigų, o pinigai dabar visi nueis stadionui. Ir dabar už tai ilgai mokėsime nuobodžiai“, – piktinosi vilnietis.
Šiuo metu priedangose galėtų pasislėpti maždaug trečdalis šalies gyventojų.
Visą TV3 žinių reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.