• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rodyti galimybių pasą prie įėjimo į parduotuvę jau tapo įprasta. Vis dėlto ne visi gyventojai linkę sąžiningai naudotis šiuo dokumentu, tad policija nuo pat rugsėjo stebi parduotuvėje apsilankančius pirkėjus. Neretai pareigūnai tikrina asmens dokumentus vilkėdami civiliais rūbais. Policijos atstovas paaiškino, kam reikalinga tokia taktika ir kaip iš tiesų turi vykti patikra.

Rodyti galimybių pasą prie įėjimo į parduotuvę jau tapo įprasta. Vis dėlto ne visi gyventojai linkę sąžiningai naudotis šiuo dokumentu, tad policija nuo pat rugsėjo stebi parduotuvėje apsilankančius pirkėjus. Neretai pareigūnai tikrina asmens dokumentus vilkėdami civiliais rūbais. Policijos atstovas paaiškino, kam reikalinga tokia taktika ir kaip iš tiesų turi vykti patikra.

REKLAMA

Atliekantys patikrą pareigūnai su civiliais rūbais gali ir sutrikdyti pirkėją. Taip nutiko vilniečiui, kuris į parduotuvę vyko su galimybių pasu, bet su savimi neturėjo asmens tapatybės dokumento. Vyrui kilo nemažai klausimų, kai nepažįstamas žmogus jo paprašė rodyti asmens dokumentą.

Iš pradžių nesuprato, kas vyksta

Su portalu tv3.lt susisiekė skaitytojas Andrius, kurį gana nustebino galimybių paso (GP) patikra, kai joje dalyvauja ir policijos pareigūnai.

REKLAMA
REKLAMA

Vilnietis pasakojo, kaip ketino apsipirkti statybų, remonto ir buities prekių parduotuvėje „Senukai“. Iš pradžių viskas vyko kaip įprasta – prie įėjimo Andriaus GP patikrino už tai atsakinga darbuotoja.

REKLAMA

Tačiau vėliau prie Andriaus priėjo civiliais rūbais apsirengęs vyras, kuris neprisistatęs paprašė parodyti asmens dokumentą. Vilnietį kiek sutrikdė vyro prašymas. Andrius nesuprato, kodėl paprastas gyventojas nori pamatyti jo asmens dokumentą.

„Neprisistatė. Iš pradžių nelabai susigaudžiau, kas vyksta, nes civiliais drabužiais du jauni vyrai stovėjo viduje prie „Senukų“ įėjimo. Buvo mandagus, viskas tvarkoje. Neturėjau asmens dokumento, tai paprašė asmens kodo.

REKLAMA
REKLAMA

Susivedė į telefoną ir ten kažkokioje duombazėje mano nuotrauką surado. Paprašė kaukę trumpam nusiimti. Tada paklausiau kokiu pagrindu vyksta patikrinimas, tai išsitraukė policijos pažymėjimą ir paaiškino, kad tikrina tapatybes, ar neklastojami duomenys galimybių paso“, – tv3.lt pasakojo Andrius.

Vilniečiui kilo klausimų

Po atliktos procedūros vilniečiui kilo klausimas, kodėl pareigūnai tikrino vien tik jo asmens tapatybės dokumentą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Gal aš kažko nepastebėjau ir nežinau, bet susidarė įspūdis, kad pareigūnai patikrina tapatybę, moterytė patikrina GP, bet ar tarpusavyje dokumentai susiję, tai niekas netikrino“, – svarstė jis.

Lapkritį tikrina dažniau

Užklausėme policijos, kodėl pareigūnai apsivilkę civiliais drabužiais, neprisistatę prašo asmens tapatybės dokumentų, ar tai yra tinkama, ir kaip turi vykti GP patikra?

REKLAMA

Apie pareigūnų vykdomas patikros akcijas prekybos vietose portalui tv3.lt plačiau papasakojo Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis.

Pasirodo, panašios akcijos vyksta nuo pat rugsėjo. Tikrinama, ar gyventojai sąžiningai naudojasi GP, norėdami patekti į prekybos centrus. O lapkričio mėnesį patikrinimai visoje Lietuvoje vykdomi dar intensyviau.

Praeitą savaitę pareigūnai patikrino beveik 4,1 tūkst. asmenų. Pradėti 2 ikiteisminiai tyrimai ir 3 administracinės teisenos.

REKLAMA

Teisėsauga šių veiksmų ėmėsi dėl to, kad gyventojai pažeidė taisykles ir bandė į prekybos centrą prasmukti su svetimu galimybių pasu, patvirtino R. Matonis.

Paaiškino patikros eigą

Policijos atstovas atskleidė, kaip vyksta patikros procesas.

„Ateina pareigūnai į prekybos centrą arba kitą vietą, kur reikalingas galimybių pasas. Kai žmogus praeina patikrą ir pateikia savo galimybių pasą, prie jo prieina pareigūnas ir patikrina, ar galimybių pasas priklauso tam konkrečiam asmeniui. Viskas labai paprasta“, – apibūdino jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau paties galimybių paso pareigūnai netikrina, nes šią funkciją atlieka parduotuvės pasamdytas galimybių paso tikrintojas, dirbantis prie įėjimo.

Vėlesni pareigūnų veiksmai, asmens tapatybės nustatymas – kaip „antras patikrinimas“, sakė R. Matonis. „Tiesiog patikrina, ar tas dokumentas priklauso būtent tam asmeniui, kuris jį pateikė“, – paaiškino jis.

Nors pareigūnai neprašo parodyti GP, jie vis vien pasižiūri, kad tikrintojui pateiktas dokumentas būtų susijęs su asmens tapatybe, nurodė pašnekovas.

REKLAMA

Atskleidė, kodėl renkasi civilius rūbus

Akcijoje dalyvaujančių pareigūnų išvaizda būna įvairi. Pasak R. Matonio, vieni būna uniformuoti, kiti – apsirengę civiliais rūbais.

„Priklauso nuo komisariato, kaip pasirenka taktiką, kokią nori. Čia nėra kažkokio privalomo reikalavimo“, – nurodė policijos atstovas.

Civiliai rūbai pasitelkiami tam, kad gyventojai eidami į parduotuvę iš anksto nepastebėtų, kad policija ketina tikrinti ir jų asmens dokumentus.

REKLAMA

„Kad žmogus nematytų eidamas, kad stovi toliau pareigūnas. Pamatęs, kad ten stovi policijos pareigūnas, jis tiesiog gali neiti į tą prekybos vietą. Ir viskas – apsisuktų ir išeitų. Taigi civiliai rūbai tam, kad neatkreiptų dėmesio žmonių, kurie galimai naudojasi ne savo galimybių pasu“, – teigė pašnekovas.

Gali tekti išvardyti savo duomenis

Portalas tv3.lt teiravosi, kaip pareigūnai tikrina asmens tapatybę, jei jis su savimi neturi asmens dokumento – paso arba tapatybės kortelės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Patikrina per mūsų įvairias duomenų bazes. Pareigūnai turi galimybę ir be asmens dokumento patikrinti. Asmuo turi visus savo duomenis išvardinti. <...> Gali asmens kodo, tėvų vardų pasiklausti, gimimo datų, mėnesių“, – nurodė R. Matonis.

Pašnekovas tikino, kad atliekamos patikros duoda vaisių – fiksuojamų pažeidimų mažėja.

„Labai daug pažeidimų nėra per savaitę. Iš viso nuo rugsėjo, kai mes pradėjome tikrinti, yra daugiau nei 100 ikiteisminių tyrimų pradėta. Gal pradžioje tie skaičiai ir buvo didesni. Spalio pabaigoje prieš savaitgalį buvo kelios dešimtys ikiteisminių tyrimų, dabar per savaitę tik 2“, – teigė R. Matonis.

REKLAMA

Stambaus masto patikra vyko spalį

Portalas tv3.lt anksčiau rašė, kad spalio pabaigoje vyko didelio masto policijos akcija, kai buvo tikrinama, kurie asmenys į parduotuves mėgina patekti su ne savo arba suklastotu galimybių pasu.

Spalio 22 d. (penktadienį) visoje Lietuvoje dirbo apie 200 pareigūnų. Iš daugiau nei 12 tūkst. patikrintų pirkėjų fiksuoti 38 pažeidėjai, dėl jų veiklos pradėti tyrimai.

Už naudojimąsi ne savo galimybių pasu baudžiamojo kodekso 302 straipsnis numato baudą, areštą arba laisvės atėmimą iki 6 metų.

REKLAMA

„Jau yra susiformavusi tam tikra teisminė praktika. Yra bylų, patekusių teismą. Nuosprendžiai yra įvairūs. Kartais skiriamas, pavyzdžiui, 20 parų areštas, tokiam asmeniui. Yra skirtos ir piniginės baudos, kurios kai kuriais atvejais siekia 5 tūkst. eurų“, – apie gresiančią atsakomybę komentavo A. Paulauskas.

Akcija vyko visoje Lietuvoje – visose 10 apskričių, tačiau orientuotasi į apskričių centrus, kur prekybos centrai didesni ir gausiau lankomi. Tuo metu daugiausiai pažeidimų buvo nustatyta Kaune ir Klaipėdoje, o trečioje vietoje pagal pažeidimų skaičių atsidūrė Vilnius.

Civiliais drabužiais kad zmogus nepastebėtų jog stovi policija, cia kaip greity saudo iš krūmų, jiem svarbu tik kad nubausti ir pasipiniguot todėl ir slepiasi.
Ar aš ka praleidau,bet nematau kad policininkai turetu patys pateikti savo pazymejimus pries reikalaujant kažkokiu duomenu iš žmoniu,šiais laikais kai klesti internetiniai ir telefoniniai sukčiai,belekoks civilis susirinkes duomenu apie zmogu kaip asmens koda, adresa ir t.t isivaizduji ko gali priveikti.
Vadinasi policija neturi darbo jei jau tuo užsiima. Atrado nusikaltėlius.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų