„Maisto banko“ parduotuvė atrodytų įprastai – yra lentynos, prekės, darbuotojai, tačiau yra vienintelis skirtumas – nėra kasos aparatų. Tai pirmoji šalyje maisto atiduotuvė.
Ukrainietė Nina gauna vos 180 eurų išmoką, todėl, kad sudurtų galą su galu, reguliariai produktus ima „Maisto banke“, kurio patalpos – kaip sandėlys. O čia – kaip tikroje parduotuvėje.
„Žinote, nuotaika pagerėjo. Gražu visų pirma viskas, kita aplinka“, – pasakoja Nina.
„Užeina, pastebime, kad jų šypsena sulig ausų, labai erdvu, gražu čia ir pasirinkimas yra“, – teigia maisto atiduotuvės savanorė Janina.
„Žmonės sako, kad čia aš galiu pažiūrėti į vaisių ir daržovių skyrių, vaisių ir daržovių kainos yra pakankamai aukštos. Dažnai mažiausias pajamas gaunantys žmonės parduotuvėse šį skyrių apeina“, – teigia „Maisto banko“ vadovas Simonas Gurevičius.
Nina dėl aukštų kainų apeina ir sūrių, ir saldainių skyrius.
„Neperkame, tik čia, nelabai patys išgalime, o čia labai džiaugiamės, kad mums duoda“, – pasakoja Nina.
Ką atėjusieji išsineša iš parduotuvės, priklauso nuo to, kokių paskutinės dienos galiojimo produktų tądien „Maisto banko“ savanoriai gauna iš parduotuvių ar ūkininkų.
Kad ir kokių produktų tądien bus, nė vienas neišeis su mažesniu nei 5 kilogramai maisto krepšeliu.
„Apie kilogramą gaus duonos, apie du su puse kilogramo vaisių ir daržovių, mes jau leisim pasirinkti, kurių vaisių ir daržovių, pieno ir mėsos apie pusantro kilogramo, dar bakalėjos produktai, pusė ar kilogramą“, – sako S. Gurevičius.
Tiesa, bet kas iš gatvės čia ateiti negali – reikia kreiptis į seniūnijos socialinį darbuotoją, kuris patikrins, ar žmogus gauna tikrai mažai pajamų, kad galėtų pretenduoti į nemokamą maistą. Tada reiks sulaukti žinios iš „Maisto banko“, kada galima apsilankyti. Kol kas atiduotuvėje gali lankytis tik Vilniaus ir Vilniaus rajono gyventojai.
„Mes negalime dabar labai tiksliais skaičiais apibrėžti, kiek žmonių gali reikėti tokios pagalbos, dėl to, kad ne visi, kurie jaučia maisto trūkumą kreipiasi pagalbos ir yra kompensacijų, pašalpų ar paramos gavėjai“, – teigia Vilniaus vicemerė Simona Bieliūnė.
Iki naujų metų „Maisto bankas“ planuoja visoje Lietuvoje atidaryti apie 20 maisto atiduotuvių, kuriose per metus savanoriai išdalys pusę tonos maisto. Socialinės apsaugos ir darbo ministrė žada, kad netrukus skurdžiai gyvenantieji galės gauti ne davinį, o specialią kortelę ir eiti su ja į įprastą parduotuvę.
„Žmogus galėtų atsiskaityti už maistą, būtiniausius produktus, žinoma ne alkoholį, ne tabako gaminius, ne kažkokius kitus ten loterijos bilietus, bet už būtiniausius produktus“, – sako ministrė Monika Navickienė.
Dabar „Maisto bankas“ paramą teikia daugiau nei 230 tūkstančių žmonių visoje Lietuvoje. 16 tūkstančių iš jų – ukrainiečiai.
Daugiau sužinokite vaizdo įraše straipsnio pradžioje.