Vilniaus valdžia su Vilniaus šilumos tinklus valdančia „Vilniaus energija“ dėl šilumo kainų tarifų kol kas tik kalbasi. Sostinės valdžia rugsėjį ketina priimti ir prieštaringai vertinamą investicijų į Vilniaus šilumos tinklus planą.
Kauniečiams ir klaipėdiečiams šildymas pastaruoju metu pigo: dėl sumažėjusių kuro kainų šilumos gamyba atpigo ir Valstybinė kainų energetikos komisija (VKEK) jau patvirtino naujus tarifus. Vilniuje šis procesas vilkinamas.
„Abonentinės“ tradicijos išliko?
Vilniaus miesto meras bei vicemeras tikina, kad su „Vilniaus energija“ dėl būsimų šilumos kainų pokalbiai jau vyksta, tačiau konkretesnių detalių neatskleidžia.
Tėvynės sąjungos – Krikščionių demokratų į mero postą deleguotas Vytas Navickas šia tema plačiau kalbėti nelinkęs.
„Kainos yra peržiūrimos, dialogas vyksta“, - tepasakė V. Navickas, ir patikino, kad nuo naujo šildymo sezono jos tikrai keisis, nors oficialiai jokie Vilniaus energijos kainų skaičiavimo projektai savivaldybės dar nepasiekė.
Tuo metu vicemeras liberalsąjūdietis Vidmantas Martikonis – atviresnis.
„Jie [„Vilniaus energija“], kaip suprantate, per daug neskuba, vadovaudamiesi tuo, kad kol mes nepatvirtiname Investicinio plano, gali naudoti seną kainą“, - sako liberalsąjūdietis.
Investicinis planas, kurį savivaldybei teikia „Vilniaus energija“ yra sudarytas iš dviejų dalių: pirmoji numato, ko savivaldybė neprivalės išpirkti po nuomos sutarties su „Vilniaus energija“ valdančia „Dalkia“. Antroji, dėl kurios ginčai tęsiasi jau bemaž metus - „Vilniaus energijos“ siūlomi priedai, pagal kuriuos „Dalkios“ investicijos po nuomos termino pasibaigimo miesto valdžia turėtų išpirkti už dešimtis milijonų.
„Tą dalį mes reikalaujame pakeisti, todėl čia tie ir stumdymaisi ir vyksta“, - paaiškino vicemeras V. Martikonis. Meras V. Navickas taip pat sako, kad investicinis planas į Vilniaus šilumos tinklus bus patvirtintas jau rugsėjį, galbūt net pirmajame Tarybos posėdyje, tačiau „su mūsų [savivaldybės] siūlomomis pataisomis“.
Tiesa, VKEK patvirtinta dabartinė šilumos kainą miestiečiams – maksimali, tad šildymo gamybos kaštams mažėjant socialiai atsakinga įmonė jaustų pareigą tą kainą sumažinti.
„Vilniaus energijos specialistai kur kas geresni nei Vilniaus savivaldybės. Jie puikiai žino visas įstatymų „plonybes“, reikalavimus. Tuo manipuliujama, kadangi įstatymuose visos procedūros nėra pakankamai apibrėžtos“, - teigė V. Martikonis.
Vilniuje – oligarchinis fenomenas
Mintį pratęsia ir buvęs Vilniaus miesto tarybos narys Kęstutis Masiulis, kuriam už teiginius apie „Rubicon Group“ teko varstyti ir teismų duris, iškęsti bendrapartiečių kritiką, paskutiniu metu gąsdinta pašalinti ir iš partijos.
Į Seimą išrinktas politikas pripažįsta: „Rubicon Group“ įtaka Vilniaus valdžiai išliko, nors koalicija ir deklaruoja esanti „antirubikoninė“.
„Jei sąlyga yra tokia, kad į koaliciją gali ateiti tik už parankės su „Rubikono“ kompanija, tai gal tokios valdžios nereikia, mes nebūsime tokioje . Deja deja, aš su liūdesiu norėčiau pasakyti, kad matau, jog dabartinėje [Vilniaus] valdžioje tokių žmonių paslaugų nėra atsisakyta“,- svarstė K. Masiulis.
Jo teigimu, sostinės savivaldoje akivaizdžiausias „oligarchinio fenomeno pavyzdys“: „Ir atėjus naujai valdžiai pagrindiniu Vilniuje veikiančių komunalines paslaugas teikiančių įmonių interesai išliko, jų įtaka ir poveikis Vilniaus valdžios sprendimams - taip pat “.