Šimtamilijoniniai be konkurso įvykdyti „Vilniaus vandenų“ pirkimai gali įklampinti dabartinius ir buvusius valstybės tarnautojus bei politikus.
Ūkio ministerijos nurodymu Viešųjų pirkimų tarnyba prašo generalinės prokuratūros pradėti ikiteisminį tyrimą dėl buvusio Viešųjų pirkimų tarnybos vadovo Rimgaudo Vaičiulio, dabartinio pavaduotojo Vaidoto Jakšto ir septynių buvusių Vilniaus savivaldybės viešųjų pirki
mų komisijos narių galimo piktnaudžiavimo, kuris esą galėjo atnešti žalos valstybei ir piliečiams, praneša LTV naujienų tarnyba.
Šimtus milijonų kainavę bendrovės „Vilniaus vandenys“ vykdomi dumblo apdorojimo įrenginių statymo darbai gali gerokai atsirūgti projekto pirkimus vykdžiusiems valdininkams ir tarnautojams, kurie gali atsidurti teisiamųjų suole. Dokumentus dėl galimo pareigūnų piktnaudžiavimo į Generalinę prokuratūrą pristatęs laikinasis Viešųjų pirkimų tarnybos vadovas įtaria, kad vykdant milijoninės vertės konkursą tiesiog galėjo būti švaistomi pinigai.
„Aš galėčiau įvardyti, kad tai yra pinigų plovimas, tai yra vos dar ne vieni Valdovų rūmai“, – sakė laikinasis Viešųjų pirkimų tarnybos direktorius Žydrūnas Plytnikas.
Prieš trejetą metų, kai „Vilniaus vandenys“ ir Vilniaus savivaldybės administracija nusprendė Vilniaus nuotekų valykloje įrengti dumblo valymo įrenginius, tam buvo numatyti 125 mln. litų. Tačiau paskelbus konkursą atsirado tik vienas dalyvis – bendrovių „Wassertechnik“ ir CAMBI konsorciumas, kuris pasiūlė gerokai aukštesnę – beveik 186 mln. litų – kainą.
Savivaldybės komisijai tokia suma pasirodė nepriimtina ir ji kreipėsi į pirkimus prižiūrinčią Viešųjų pirkimų tarnybą stabdyti konkursą. Tarnyba sutiko, kad „Vilniaus vandenys“ pasiūlymą atmestų ir pateikė dvyliką pastabų dėl netinkamo konkurso organizavimo.
Tačiau Savivaldybės pirkimų komisija vis tiek nusprendė su vieninteliu konkurso dalyviu pradėti neskelbiamas derybas ir netrukus „Wassertechnik“ ir CAMBI pripažino laimėtoju. Škart įtiko ir 184 mln. litų kaina. Tokia stambi suma išleidžiama neskelbiamų derybų būdu sukėlė įtarimų Europos pinigus skirstančiai Aplinkos projektų agentūrai ir ji kreipėsi vėl į tą pačią Viešųjų pirkimų tarnybą dėl galimų pažeidimų. Tačiau dabar Viešųjų pirkimų tarnyba nutarė, kad pirkimas galimas. Tad sutartis buvo pasirašyta.
„Aišku, tai yra atvejis, kai bent vieną tokį pažeidimą radus yra nutraukiamas įpareigojimas. Už tokius pažeidimus konkursas turėjo būti nutrauktas ir skelbiamas iš naujo“, – teigė Ž. Plytnikas.
Negana to, pasirašant sutartį už dumblo įrenginius įvardinta suma išaugo jau iki 202 mln. litų, mat pridėtas 10 proc. užsakovo rezervas.
Laikinasis Viešųjų pirkimų tarnybos vadovas prašo Generalinės prokuratūros pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimo buvusio Viešųjų pirkimų tarnybos vadovo R. Vaičiulio, dabartinio direktoriaus pavaduotojo V. Jakšto piktnaudžiavimo. Anot Ž. Plytniko, pirkimų dokumentus parašais tvirtino tarnybos Prevencijos ir kontrolės skyriaus vedėja Jolita Puškorienė bei dar du tarnyboje jau nedirbantys darbuotojai.
Buvęs tarnybos vadovas R. Vaičiulis padėties komentuoti negalėjo, o dabartinis direktoriaus pavaduotojas V. Jakštas aiškino šimtamilijoninio pirkimo negalintis prisiminti.
„Nelabai atsimenu šio atvejo ir nelabai galiu pakomentuoti, kadangi mėnesį atostogauju. Tiesiog reikėtų man kažkaip po atostogų pasidomėti“, – LTV naujienų tarnybai sakė jis.
Generalinės prokuratūros Viešųjų pirkimų tarnyba prašo pradėti tyrimą ir dėl septynių tuomečių Vilniaus savivaldybės Viešųjų pirkimų komisijos narių. Tuo metu komisijai vadovavo bandymu papirkti įtariamas partijos „Tvarka ir teisingumas“ narys Evaldas Lementauskas. Komisijos sudėtyje buvo ir jo partijos kolega Seimo narys Remigijus Žemaitaitis. Šis leidžia suprasti, kad dėl didelės apimties į viešuosius pirkimus įsigilinti būdavo sunku, tad komisijos narių pozicija priklausydavo nuo „Vilniaus vandenų“ ir savivaldybės Teisės departamento parengtų dokumentų.
„Ką paskelbdavo Vilniaus savivaldybė, tai taip, mes nuo A iki Z žiūrėdavom ir vertindavom. O šitą, pamenu kaip dabar, moteriškė gal tris ar keturis segtuvus atnešė apie tą konkursą. Man atrodo, ten taip ten ir buvo, pasirašėm nesigilinę“, – kalbėjo R. Žemaitaitis.
Generalinė prokuratūra teigia, kad sprendimas, ar bus pradėtas ikiteisminis tyrimas, paaiškės artimiausiu metu. Už piktnaudžiavimą tarnyba bausmės svyruoja nuo draudimo dirbti tam tikrą darbą iki ketverių metų laisvės atėmimo.
Tuo metu Ūkio misterija, kuriai ir priklauso Viešųjų pirkimų tarnyba, teigia, kad į teisėsaugos institucijas kreipsis ir dėl kitų „Vilniaus vandenų“ pirkimų.
„Lėšų švaistymą bandoma perkelti ant vartotojų pečių, ypač krizės sąlygomis. Iš 144 pirkimų daugiau nei 130 yra pažeidimų, 17 mln. litų neaišku, kur dingę. tai, manau, kad prokuratūra turi aiškintis visus atvejus“, – teigė ūkio ministras Dainius Kreivys.
Ūkio ministerija ir Viešųjų pirkimų tarnyba jau kreipėsi į Kainų komisiją prašydamos dėl neskaidrių investicijų neleisti gyventojams pusantro karto branginti vandens. Kainų komisija kol kas siūlo Viešųjų pirkimų tarnybai tiksliau išsiaiškinti, kiek lėšų „Vilniaus vandenyse“ galėjo būti išvaistyta.
Giedrius Simonavičius