Pagal sutartį „Lietuvos energija“ iki spalio mėnesio iš VŠT už 9,935 mln. eurų perims Vilniaus trečiąją termofikacijos jėgainę (TEC-3), o VŠT galės įsigyti iki 5 proc. „Lietuvos energijos“ vystomos Vilniaus kogeneracinės jėgainės akcijų, su sąlyga, jei tam pritars Europos Komisija (EK), Europos investicijų bankas ir Konkurencijos taryba.
„Dialogas su „Lietuvos energija“, sprendžiant energetikos klausimus, leido pasiekti bendrų susitarimų, kurie yra itin svarbūs Vilniaus miestui. Šiuo susitarimu pirmiausia yra siekiama mažesnės šilumos kainos vilniečiams. Tai puikus įrodymas, kad efektyvus savivaldybės ir valstybės valdomos įmonės bendradarbiavimas gali kurti didelę naudą gyventojams“, – pranešime spaudai sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Pasak sostinės vicemero ir VŠT stebėtojų tarybos pirmininko Valdo Benkunsko, įgyvendinus projektą, iš biokuro ir išrūšiuotų buitinių atliekų gaminama šiluma bus pigesnė, o miestas, tapęs projekto dalininku, kontroliuos, kad jėgainės veikla būtų skaidri ir efektyvi.
„Susitarimas užtikrins, kad Vilniaus kogeneracinės jėgainės statybos toliau vyktų pagal planą, o pigesnės šilumos ir atliekų tvarkymo naudą vilniečiai galėtų pajausti jau 2019 metų šildymo sezono metu“, – teigė „Lietuvos energijos“ vadovas Dalius Misiūnas.
Vilniaus taryba bendradarbiavimo sutarčiai pritarė balandžio pabaigoje. Kartu buvo pritarta ir Vilniaus kogeneracinės jėgainės aukštingumui, kurio reikėjo pradėti įgyvendinti 328 mln. eurų vertės projektą.
Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Arvydas Darulis anksčiau sakė, jog jei TEC-3 liktų VŠT rankose, jos veiklos atnaujinimas užtruktų vienerius metus ir kainuotų 1,5 mln. eurų, o per pirmuosius veiklos metus ji patirtų maždaug 1 mln. eurų nuostolių. Anot jo, TEC-3 reikėtų sumontuoti naujus išmetamųjų dalelių filtrus, kurie kainuotų 3-4 mln. eurų.
Būsima Vilniaus kogeneracinė jėgainė užtikrins Europos Komisijos keliamą Žiedinės ekonomikos tikslą – sąvartynuose šalinti tik iki 5 proc. atliekų. Šiuo metu Lietuva sąvartynuose laidoja apie 54 proc. komunalinių atliekų.
Skaičiuojama, kad atliekų deginimas Vilniaus regionui kasmet leis sutaupyti apie 10 mln. eurų. Be to, dėl pigesnės šilumos gamybos vilniečiai kasmet sutaupys apie 13 mln. eurų.