Vilniaus šilumos tinklų vadovas Mantas Burokas BNS pirmadienį pranešė, jog po praėjusią savaitę be rezultatų pasibaigusio susitikimo su „Vilniaus energijos“ atstovais buvo nuspręsta vienašališkai skelbti techninės būklės ekspertų pirkimo konkursą.
„Mes negalime likti be jokio eksperto. Mes tas paslaugas pirkime esame nusimatę lanksčiai, kad pirktume pagal poreikį. Jeigu įvyks tokia situacija, kad mes nuperkame techninį ekspertą kartu su „Vilniaus energija“, tai bet kokiu atveju reikės papildomo vertinimo. Šio mūsų pirkimo kampas platesnis“, - kalbėjo M.Burokas.
Anot jo, Vilniaus šilumos tinklai pirmadienį paskelbė techninės būklės ekspertų paslaugų konkurso technines specifikacijas. Tarptautinis konkursas bus sudarytas iš dviejų dalių: turto techninė ekspertizė, o antra dalis - bendro techninio eksperto darbo vertinimas. Visos konkurso procedūros gali užtrukti 3-4 mėnesius.
M.Burokas tvirtino, jog kol kas nėra aišku, kokia bus „Vilniaus energijos“ reakciją į šį sprendimą.
„Vilniaus energijos“ atstovas spaudai Nerijus Mikalajūnas BNS teigė, jog toks sprendimas pažeidžia Vilniaus šilumos ūkio nuomos sutartį ir bendrovė šiuo metu svarsto, kaip elgtis po tokio Vilniaus šilumos tinklų sprendimo.
Kovo 8 dieną „Vilniaus energijos“ atstovai atmetė antrąjį Vilniaus šilumos tinklų pasiūlymą, kuriame buvo numatyta, jog Vilniaus šilumos tinklai turėtų būti perkančioji organizacija techninės būklės ekspertų konkurse. Atmestas pasiūlymas buvo jau antrasis, kurį pateikė Vilniaus šilumos tinklai. Pirmojo pasiūlymo „Vilniaus energija“ apskritai nesvarstė. Pastarosios įmonės pasiūlymą, jog perkančiąja organizacija techninės būklės ekspertų konkurse turėtų būti „Vilniaus energija“, Vilniaus šilumos tinklai taip pat yra atmetę.
Vilniaus savivaldybės vicemeras Valdas Benkunskas BNS sakė, jog šiam sprendimui „Vilniaus energija“ veikiausiai nepritars, o jos šilumos ūkio perdavimo procesą vilkinantis elgesys yra susijęs su noru pagrįsti savo ieškinį tarptautiniame investicinių ginčų arbitraže (ICSID) Vašingtone.
„Matome iš „Vilniaus energijos“ pusės dirbtinį konfliktų kėlimą, klampinimą procedūrose ir absoliutų geros valios nedemonstravimą savivaldybės ir Vilniaus šilumos tinklų atžvilgiu. Dėl to eksperto nupirkimo šalių susitarimu sprendimo pasiekti nepavyko, tai Vilniaus šilumos tinklai vienašališkai paskelbs konkursą, ekspertą pasamdys, o tada turbūt vėliau laukia Vilniaus arbitražas, kuriame bus bandoma įrodyti, kad atlikta ekspertize reikia vadovautis tolimesnėse procedūrose“, - teigė V.Benkunskas.
Jo teigimu, toks žingsnis nebus tiesioginis nuomos sutarties pažeidimas.
„Kai bus atlikta šilumos tinklų ekspertizė, mes ją teiksime susipažinti „Vilniaus energijai“ ir „Veolia“. Jie nesutiks ir turbūt keliausime į Vilniaus arbitražą ir šiuo atveju jis pripažins, kad ekspertizė buvo atlikta tinkamai“, - tvirtino vicemeras.
VŠT kartu su „Vilniaus energija“ jau nuo pernai lapkritį derino eksperto pirkimo techninę užduotį, tačiau konkrečių susitarimų nepasiekta. „Vilniaus energija“, gavusi atsakymą, jog pirkimą turėtų atlikti savivaldybė, nutraukė derinimą ir raštu inicijavo ginčo sprendimo procedūrą. Nuomos sutartyje numatyta, kad ekspertą techniniam šilumos ūkio įrenginių įvertinimui būtina parinkti likus metams iki sutarties pabaigos - tai yra iki šių metų balandžio 1 dienos.
Tam iki vasario 1 dienos buvo būtina suformuoti pirkimo komisiją, kuri suderintų bei paskelbtų pirkimo sąlygas ir pagal visus viešųjų pirkimų reikalavimus išrinktų konkurso laimėtoją. Konsultantų paieška suskirstyta į keturias dalis: projekto valdymo, finansinių, teisinių ir techninės būklės klausimų.
Kai kurie ekspertai teigia, kad jo vertė gali būti mažesnė nei 2002 metais, kai ūkis buvo išnuomotas, o tai reiškia, kad „Vilniaus energija“ turėtų sumokėti kompensaciją miestui. VŠT tikina, kad 2002 metais išnuomoto 108 mln. eurų vertės turto likutinė vertė šiuo metu siekia apie 14 mln. eurų, be to, 160 mln. eurų vertės „Vilniaus energijos“ investicijų likutinė vertė kitąmet turėtų siekti apie 80 mln. eurų.
„Veolia“ sausio pabaigoje ICSID pateikė ieškinį prieš Lietuvą, kuriame reikalaujama atlyginti apie 100 mln. eurų žalos dėl neva nesąžiningo valstybės elgesio ir bendrovės investicijų Lietuvoje nusavinimo.
Šilumos ūkį iš Prancūzijos koncerno „Veolia“ (buvusi „Dalkia“) valdomos „Vilniaus energijos“ VŠT perims iki 2017 metų balandžio.