• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vieniša mama Julija (pavardė redakcijai žinoma – red.) visą gyvenimą praleido Vilniuje, tik prieš kelis metus buvo išvykus mokytis į Vokietiją. Ten jai gimė vaikelis ir neilgai trukus jauna moteris grįžo į Vilnių. Ji norėtų savo pusantrų metukų dukrelę leisti į valstybinį darželį – vienišos mamos turi pirmenybę eilėje, tačiau Julija sužinojo, kad dėl dviejų mokslų metų užsienyje ji metama į eilės galą. Vienišai mamai tai atrodo visiškai nesuvokiama.

Vieniša mama Julija (pavardė redakcijai žinoma – red.) visą gyvenimą praleido Vilniuje, tik prieš kelis metus buvo išvykus mokytis į Vokietiją. Ten jai gimė vaikelis ir neilgai trukus jauna moteris grįžo į Vilnių. Ji norėtų savo pusantrų metukų dukrelę leisti į valstybinį darželį – vienišos mamos turi pirmenybę eilėje, tačiau Julija sužinojo, kad dėl dviejų mokslų metų užsienyje ji metama į eilės galą. Vienišai mamai tai atrodo visiškai nesuvokiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ne paslaptis, kad Vilniuje darželiai yra opi problema – juose nėra vietų. Ten yra prioritetai, pagal kuriuos gauni pirmumo teisę leisti vaiką į darželį – vienas jų yra toks, kada vaiką augina tik vienas iš tėvų. Tai yra mano atvejis. Aš auginu Elzę viena, jos tėvas manęs niekaip neremia ir net gimimo liudijime jis nėra įrašytas, tad pagal vienišos mamos statusą mane turėtų išmesti į sąrašo priekį, tačiau, kadangi buvau išvažiavusi mokytis ir buvau porai metų išsiregistravusi iš Lietuvos, mane jau meta į sąrašo galą, nes pagal naujausią registraciją gyvenu Vilniuje mažiau nei dvejus metus, nors aš čia visą gyvenimą gyvenau, išskyrus tuos kelerius metus“, – pasakoja Julija.

REKLAMA

Pagalbos negavo

Artimiausiame darželyje, esančiame kitoje gatvės pusėje nuo Julijos namų, jos dukrelė yra maždaug 120-ta. Tuomet moteriai pasiūlė vesti mergaitę į privatų darželį, tačiau Julijos nuomone, lengviau į tokį darželį vesti vaiką šeimai, kur yra abu tėvai.

julijaInfographic

REKLAMA
REKLAMA

„Dabar Elzę kelias dienas per savaitę vedu į privatų dienos centrą Kaune, nes dirbu tame mieste, ir moku tuomet dalį sumos – 150 eurų per mėnesį. Kiek ieškojau darželių Vilniuje, pastebėjau, kad vaikų darželių kainos prasideda nuo 300 eurų, ir čia jau su savivaldybės taikoma 100 eurų nuolaida“, – sako Julija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vieniša mama tuomet nuėjo į savivaldybę pasiaiškinti, kodėl yra tokia situacija, tačiau aptarnaujanti moteris jai atsakė, kad yra tokia eilė, ir jai pasiūlė kreiptis į vadovybę.

„Šnekėjau su Mokslo, švietimo ir kultūros departamento savivaldybėje atstove. Parašiau prašymą, prašiau, kad atsižvelgtų, kad aš visą gyvenimą gyvenau Vilniuje ir tik keliems metams buvau išvažiavusi mokytis, neturiu ir tėvų (mano mama mirusi, o tėtis gyvena užsienyje), kurie galėtų pasirūpinti vaiku, tai man lieka tik mokėti už privatų darželį, tad manau, kad jie galėtų atsižvelgti į šią situaciją. Aš ten palikau registruotą prašymą į savivaldybę, bet kol kas negavau jokio atsakymo, tačiau kreipsiuosi dar, nes manau, kad, jeigu pirmumo teisė yra, tai ir man turėtų ji priklausyti“, – kalbėjo Julija.

REKLAMA

Moteris, kelis metus praleidusi Vokietijoje, sako, kad ten yra užtikrinama, kad kiekvienas vaikas turėtų teisę į darželį, o žmonės, kurių atžalos nepatenka į valstybinius darželius, gautų valstybės dotaciją, kad galėtų vaiką nuvesti į privačius dienos centrus, tad tėvai finansiškai nenukenčia. Darželio kaina Vokietijoje, pažymi moteris, priklauso nuo tėvų pajamų – kuo daugiau uždirbi, tuo daugiau už darželį moki.

REKLAMA

Taisyklės, taisyklės, taisyklės...

Vilniaus savivaldybės mero pavaduotas Valdas Benkunskas nurodo, kad yra objektyvi tvarka, numatanti patekimo į darželius prioritetus, tačiau kiekvienas socialiai itin jautrus atvejis taip pat dar gali būti įvertintas individualiai.

„Prioritetas skiriamas tiems, kur tikrai vaiką augina vienas tėvas, tačiau yra ir toks punktas, sakantis, kad konkrečioje teritorijoje prioritetas suteikiamas tiems tėvams, kurie deklaravę gyvenamąją vietą ne trumpiau kaip dvejus metus. Moteris gali būti ir vilnietė be perstojo gyvenanti sostinėje, bet jei ji prieš pusmetį pakeitė gyvenamąją vietą, to prioriteto ir negauna.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tvarka numato bendrus prioritetus – mes negalime įvertinti kiekvieno atvejo, o būna įvairių situacijų. Visgi prašymo pakeitimo metu galima pateikti subjektyvias aplinkybes, yra speciali komisija, kuri nagrinėja socialiai jautrius klausimus. Jų nėra daug, yra vienetai, bet dėl tam tikrų socialiai jautrių klausimų suteikiama vieta be eilės“,– tv3.lt sakė mero pavaduotojas.

REKLAMA

Jis nurodo, kad savivaldybė nuolat gauna skundus dėl nepatekimo į darželius, tačiau išimtys suteikiamos mažai kam:

„Jeigu yra prašymai suteikti vietą be eilės karininkų, diplomatų vaikams – tuos prašymus pažiūrime, bet žiūrime ir tuos išimtinius atvejus, kai yra socialiai jautrūs dalykai. Ta galimybė kreiptis yra, tačiau aš negaliu garantuoti, kad jūsų minimai moteriai ta vieta be eilės bus suteikta.

REKLAMA

Administracijos direktorės pavaduotoja žiūri visus tuos atvejus, bet mes stengiamės išimčių nedaryti, nes tada iškraipomas bendras vaizdas ir tada pažeidžiamas tų tėvų, kurie laukia, interesas, nes prieš juos atsiranda žmogus, kuris gauna vietą be eilės“, – nurodė vicemeras.

V. Benkunsko teigimu, visi 5 tūkst. eilėje laukiantys vilniečiai tėvai mano, kad jų situacija yra sunki ir ypatinga – nesvarbu, ar šeima pilna, ar ne ir esą visi lygiai taip pat susiduria su sunkumais, nepatekdami į valstybinius darželius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes suprantame situaciją, bet ir kriterijai buvo nurodyti objektyvūs, kaip tą eilę paskirstyti. Jeigu tikrai yra objektyvios aplinkybės, pavyzdžiui, našlys augina kelis vaikus – tokius dalykus tikrai matome ir įvertiname“,– sakė jis.

Iki metų galo, V. Benkunsko teigimu, savivaldybė planuoja įrengti iki 800 naujų vietų darželiuose, o sostinės valdžios kadencijos tikslas yra padaryti taip, kad ikimokykliniame ugdyme eilių išvis nebeliktų (įskaitant ir valstybinius, ir privačius darželius)“, – nurodė V. Benkunskas.

REKLAMA

Žmones laiko sukčiais

Aktyvių mamų sambūrio narė Rasa Žemaitė tv3.lt nurodė, kad tokia situacija yra puikus valdžios požiūrio į vienišas mamas atspindys.

„Mūsų visuomenėje yra gajus mitas, neva vienišos mamos ar vieniši tėvai yra kažkuo išskirtiniai ir neva jiems yra labai patogu ir paranku, bet faktai yra tokie, kad valstybė neprisideda pagelbstint vienišiems tėvams ir dažniausiai jie apskritai nebeturi kažkokių lengvatų, nors jų reikėtų labiau nei bet kam kitam.

REKLAMA

Su darželiais, matyt, yra ta pati istorija. Apskritai mūsų sistema yra labai nelanksti, paslaugos šeimoms yra labai statiškos. Jeigu politikai sukuria priemonę ir ją sudėlioja į taisykles, tai gink Dieve nepatekti kur nors į tarpinę grandį tarp tų taisyklių. Jei keliais eurais padidėja pajamos, iš karto netenki ir nemokamo maitinimo, ir socialinės paramos. Jeigu atsiduri tokioje pačioje situacijoje kaip ši vieniša mama, tai atitinkamai lyg ir gyveni Vilniuje, bet negyveni Vilniuje – ta sistema nelinkusi nė truputėlio pajudėti, o valdininkai viską linkę vertinti labai statiškai ir griežtai ir jokiu būdu nebando prisiderinti prie tos situacijos, kuri būna visokia“, – sako R. Žemaitė.

Pasak jos, valdininkai taip elgiasi dėl to, kad mano, jog žmonės sukčiauja, tačiau dėl kelių nesąžiningų veikėjų, pažymi R. Žemaitė, kenčia visi.

„Mūsų visa sistema yra labai stipriai kriminalizuojanti vaikus auginančius tėvus. Pasigimdei vaiką ir tampi potencialiu nusikaltėliu“, – teigė pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų