Mažas pajamas gaunantiems išmokos bus dvigubai didesnės ir sieks 100 eurų. Valdančiųjų atstovai ir ekspertai tokį užmojį vadina tiesiog populizmu.
Vilniaus rajono Nemenčinės gyventojai skundžiasi išaugusiomis šilumos kainomis, ypač senjorams sunku, kai tenka vis daugiau mokėti už dujas, šildymą, elektrą ir maistą. Štai moteris šildosi malkomis: „Vieni pensininkai, labai sunku. Namas didelis, reikia kūrenti.“
Seimo valdantiesiems delsiant spręsti dėl prezidento siūlymų pensininkams ir remtiniems vaikams skirti po 100 eurų išmoką infliacijos naštai pakelti, Vilniaus rajono valdžia užsimojo nelaukti kuo baigsis prezidento ir valdančiųjų ginčai ir kada Seimas panaikins PVM šildymui. Rajono savivaldybė ketina patvirtinti išmokas gyventojams, esą kad padėtų susimokėti už pabrangusią šilumą. Rajono savivaldybė jau subsidijuoja šilumininkus ir dengia apie pusę šilumos kainos visiems turintiems centrinį šildymą. O kad nesijaustų nuskriausti ir kitokiu kuru besišildantys gyventojai, jiems žadama specialias išmokas – 50 arba 100 eurų dydžio.
„Labai pakilo kainos kuro, produktų, elektros, matome, kad kainos labai padidėjo, nerimas didelis, iš vyriausybės nesulaukėm pasiūlymų. Valdžia turi pasirūpinti savo gyventojais sunkiu laikotarpiu. Tai ir darom“, – teigia Vilniaus rajono merė Marija Rekst.
Vilniaus rajono savivaldybė paremti ketina rajone registruotus gyventojus ir skirti po vieną išmoką vienam ūkiui. 100 eurų išmoką gaus tie ūkiai, kuriuose pajamos vienam nariui yra mažesnės nei 387 eurai. Kad gautų išmoką, gyventojai turės savo seniūnijai parašyti prašymą. Nemenčinės gyventojai patenkinti, tačiau norėtų didesnių išmokų:
„Dujomis išeina tokį namą koks 200 eurų, daugiau pinigų reikia mėnesiui. 50 eurų tas pats kaip nieko.“
„Aš manau, nepasiturinčiai šeimai pagelbėtų.“
„Man nėra čia didelė suma.“
Pasak rajono merės, vienkartinėms išmokoms savivaldybės biudžete reikės apie 2 milijonų eurų. Lenkų atstovė Seime parlamentarė Rita Tamašunienė rajono iniciatyvą pristato kaip sektiną visai Lietuvai.
„Jei centrinė valdžia nesugebės priimti sprendimų, tai gal kitoms savivaldybėms būtų priemonė patraukli ir galėtų priimti tokius siūlymus savo gyventojams“, – kalba Seimo narė Rita Tamašunienė.
Tačiau Vilniaus miesto valdžia tokiu užmoju sekti neketina. Sako, tokios pinigų dalybos būtų didelė našta savivaldybės biudžetui, o ir paremti visus gyventojus, net ir besimaudančius piniguose, nemato reikalo.
„Dalinti po keliasdešimt eurų visiems gyventojams nėra jokios prasmės ir naudos. Vilnius labai didelis, reikėtų didelių poreikių. Išdalinus pinigus reikėtų nuspręsti, ko nedaryti – nestatyti darželių, mokyklų, netvarkyti gatvių ir pan.“ – sako Vilniaus mero pavaduotojas Valdas Benkunskas.
Seimo valdantieji tokius lenkų politikų siūlymus vadina tiesiog populizmu.
„Su pasiūlymu išleisti turėtų būti pasiūlymas kaip surinkti trūkstamą lėšų sumą. Tai nepasiūlyta, tai ydinga praktika“, – teigia Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė.
„Tai neapdairus populistiškas noras parodyti žmonėms, mes jumis rūpinamės, o kiti žvėrys nesirūpina. Tai parodymas, kaip jus mylime ir pamėgdžiojame didžiąją Lenkiją, o lietuviai nesugeba padaryti. Galime padaryti, bet ar tai būtų atsakingas biudžeto lėšų naudojimas?“ – teigia Liberalų frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.
Štai ir kai kurie ekonomistai tokias pinigų dalybas gyventojams kritikuoja ir nesupranta, kam pinigus dalinti tiems, kurie ir taip turtingai gyvena.
„Tai nebūtų fontanai, didelės sumos. To tikrai dar šiai minutei nereikia“, – komentuoja ekonomistas Tadas Povilauskas.
Į tokius priekaištus Vilniaus rajono vadovė atkerta, kad turtingi gyventojai galės išmokų neprašyti, o kam jos tikrai reikalingos, neabejoja, kad parašyti prašymą nepasikuklins.