Lietuvos Lenkų Liaudies Partija (LLLP) meta kaltinimus Vilniaus rajono valdininkams. Teigiama, kad 15 metų vilkinamas žemės grąžinimas Vilniaus apskrityje yra vietos valdžią užgrobusių politikų sukurtas ir taikomas tobulas žemės savininkų nuskurdinimo mechanizmas.
„Žemės grąžinimo proceso vilkinimas Vilniaus apskrityje yra vietinių valdininkų sukurtas žemės savininkų nuskurdinimo mechanizmas“, - mano LLLP pirmininkas Ryšardas Maciejkianecas.
Anot jo, iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad vietos valdžia Vilniaus regione, o ypač Vilniaus rajone, kur žemės grąžinimo procesas yra net ne įpusėjęs, rūpinosi šia problema. „Iš vienos pusės nuolat girdime apie Lietuvos Lenkų Rinkimų Akcijos (LLRA) protestus ir akcijas, kurio metų LLRA atstovai reikalauja iš Vilniaus apskrities administracijos ir centrinės valdžios atstovų, kad būtų paspartintas žemės grąžinimo procesas Vilniaus krašte. Iš kitos pusės matome, kad tie patys valdininkai, kurie rengia ir dažniausiai patys dalyvauja protesto akcijose, beveik 15 metų yra taip pat atsakingi už žemės grąžinimo procesą – ne mažiau negu apskrities ar Vyriausybės valdininkai,“ – sakė R. Maciejkianecas.
Jo teigimu, per 15 metų Vilniaus rajono valdininkai neatmetė nei vieno Vilniaus apskrities žemėtvarkos paruošto projekto ir tuo pačiu neužprotestavo žemės perkėlimo iš kitų rajonų ydingo proceso. Dėl tokios praktikos buvo nuskriausti vietos žemės savininkai, kuriems žemės grąžinimo procesui artėjant prie pabaigos gali tiesiog pritrūkti žemės.
LLLP atstovai taip pat pabrėžė, kad vilkindama patvirtinti Vilniaus rajono bendrąjį planą, vietos valdžia dar labiau apsunkina vietos žemės savininkų padėtį.
„Vos įpusėjęs žemės grąžinimo procesas bei netinkamai parinkta rajono bendrojo plano koncepcija įveda daug painiavos ir sudaro galimybę įvairioms neskaidrioms machinacijoms nekilnojamojo turto rinkoje Vilniaus regione“, - sakė nekilnojamo turto ekspertas, UAB "Centro Kubas Nekilnojamasis turtas" direktorius Zigfridas Račkovskis. „Kas gali paneigti, kad vietos valdžia nėra tuo suinteresuota ir turi naudos iš tų machinacijų?“, - klausė ekspertas.
Jo nuomone, dėl tokios neapibrėžtos situacijos, kai nėra nei bendrojo plano, nei tinkamos jo koncepcijos, žemės savininkai praranda milijonus litų. Savininkai priversti pardavinėti savo žemę vidutiniškai 5 kartus pigiau, negu galėtu parduoti, jeigu būtų užbaigtas žemės gražinimo procesas ir patvirtintas Vilniaus rajono bendrasis planas.
„Tokia padėtis Vilniaus rajone labai apsunkina viso Vilniaus regiono plėtojimąsi ir tiesiog skurdina šį regioną,“ – sakė LLLP kandidatas į Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narius Marijanas Burinskij.