Dėl situacijos išskirtinumo, policija kreipėsi pagalbos į „ARO“ pareigūnus. Atvykę į nurodytą vietą pareigūnai pastebėjo 12 kamufliažine apranga vilkinčių ir galimai ginkluotų vyrų.
Netrukus visas 12-tukas buvo suguldytas ant žemės. Paaiškėjo, kad jie su savimi turėjo „Airsoft“ ginklus, kurie realaus pavojaus nekėlė. Kol Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai aiškinosi įvykio aplinkybes, „ARO“ pareigūnai įtarimą sukėlusius vyrus laikė suguldytus. Tas trūko apie 3-3,5 valandos.
Nors viską išsiaiškinus, vyrai buvo paleisti, tačiau ši istorija pasisuko kiek netikėta linkme. Miške karą žaidę vyrai antradienį išplatino laišką, kuriame aprašė, kaip grubiai su jais elgėsi „ARO“ pareigūnai – anot jų, ne tik tyčiojosi, tačiau ir panaudojo fizinį smurtą.
Pasijautė, kaip šiukšlės
Apie šį incidentą tv3.lt redakcijai pranešęs Paulius Gaivenis pasakojo, kad „ARO“ pareigūnų jie buvo sumušti, pažeminti, kankinti fiziškai bei psichologiškai.
„Į tą vietą, kurioje esant palankiam orui vyksta „Airsoft“ ar kiti, tokie kaip dažasvydis, žaidimai, vykome to paties – pažaisti žaisliniais šautuvais, kurie yra visiškai legalūs ir nepriskiriami jokiai draudžiamų ginklų kategorijai Lietuvoje.
Suprantame, kad žaislinis ginklas ar ne, nežinantis asmuo ar nematydamas jo iš toli žmogus nelabai pajėgus atskirti tikras ginklas tai ar netikras. Todėl suprantame gyventojų nepasitenkinimą, kai kažkas iškvietė pareigūnus viso to patikrinimui ir visiškai su tuo sutinkame.
Tačiau manome, kad operacijos metu buvo visiškai viršytos pareigūnų teisės, tuo pačiu ir pažeistos mūsų kaip piliečių teisės“, - laišką pradėjo vienas iš nukentėjusiųjų prisistatęs Paulius.
Vyras pridūrė, kad jie buvo pralaikyti gulintys veidais į žemę, surakintomis rankomis už nugaros apie tris su puse valandos.
„Bet tai dar ne viskas. Pareigūnai atvirai tyčiojosi iš mūsų. Kaltino draudžiamų medžiagų vartojimu. Kai kuriems užrišo akis ir liepė gulėti toliau. Į prašymus atlaisvinti suveržtas rankas reagavo pašaipiai. Nuolat keikėsi.
Nugirdome tarp mūsų vaikštančių pareigūnų pokalbį, kad „žiurėk, neblogi ratai ant šitos mašinos, nusiimam ir paliekam ant plytų“. Gulėdamas girdėjau, kaip vienas iš gulinčių buvo keliamas nuo žemės (nes buvo automobilio savininkas, kuriame tuo metu darė kratą).
Surakintas žmogus pasakė, kad negali atsistoti nes visiškai nutirpusios kojos, tada išgirdau smūgius ir aimanas. Po visko ant jo veido mačiau purvą ir nubrozdinimus. Pasijautėme, kaip kokios šiukšlės“, - pasakojo P. Gaivenis.
Anot jo, atlikdami kratą pareigūnai automobiliuose rado, kaip jie patys įvardino petardų, tačiau vis tiek iškvietė išminuotojų būrį bei techniką, kurie nustatė, kad tai petardos. „Kiek tai kainuoja Lietuvai?“, - dar vienu akcentu pokalbį užbaigė tv3.lt pašnekovas.
Dalis žmonių, anot P. Gaivenio, dėl tokių "ARO" veiksmų žada kreiptis į policiją.
„Aro“ vadas: pareigūnai elgėsi tinkamai
Lietuvos policijos antiteroristinių operacijų rinktinės „ARAS“ vadas Viktoras Grabauskas patvirtino žinantis apie įvykius gegužės 21-ąją, tačiau su jo pareigūnams mestais sunkiais kaltinimais nesutiko.
„Situacija tokia, kad mūsų pareigūnus iškvietė Vilniaus policijos atstovai. Įvykio vietoje buvo pastebėti ginkluoti asmenys. Supraskite, tie jų turėti ginklai yra labai panašūs (praktiškai identiški) į tikrus, todėl reaguota pagal nustatytą tvarką.
Visi įtarimą sukėlę asmenys buvo suguldyti. Kol įvykio aplinkybes aiškinosi sostinės pareigūnai, mūsų vyrai privalėjo juos saugoti. Bet tikrai jokio smurto ar kitų įvardytų galimai netinkamų pareigūnų veiksmų negalėjo būti. Galiu atsakyti už savo vyrų veiksmus. Jie elgėsi tinkamai“, - trumpą komentarą pateikė V. Grabauskas.
Panaši situacija Latvijoje
Latvijos žiniasklaidoje praėjusių metų rugpjūčio pabaigoje kilo faktiškai identiškas skandalas, kuomet buvo paskelbta, kad netoli Rygos įvyko konfliktas tarp atvykusios „Airsoft“ žaidėjų grupės ir iškviestų antiteroristinio padalinio pareigūnų. Anot nukentėjusiaisiais prisistačiusių vyrų, „prieš juos buvo surengta provokacija“.
„Kam jie tai darė – aš nenoriu spėlioti ir spekuliuoti šia tema. Pavyzdžiui, iš nacionalinių pagrindų. Jie elgėsi nekorektiškai, panaudojo elektrošoką, iš esmės – kankino. Tai, aišku, jau per daug, todėl mes ir keliame triukšmą. Viena yra – atvažiuoti ir patikrinti dokumentus, o kita – traukti po vieną, mušti ir kankinti elektrošoku,“ – pasakojo vienas iš „airsoftininkų“ Sergejus.
Latvijos pareigūnų teigimu, ugpjūčio 28-ąją Saugumo policija (SP), reaguodama į gautą informaciją apie galimą užsienio karinės grupuotės pasirodymą Ozolniekų krašte, įvykdė patikrą vietoje ir apklausė 26 asmenis. „Patikrinimo metu buvo nustatyta, kad žmonės, kurie ten yra, yra taip vadinamojo "Airsoft" judėjimo aktyvistai.
Daugelis jų buvo apsirengę formomis, kurias nešioja Rusijos Federacijos ginkluotųjų pajėgų kariai. Taip pat daugelis iš jų su savimi turėjo "Airsoft" ginklus, kurie iš išorės atrodo identiškai tikriems šaunamiesiems ginklams. Apklausos metu paaiškėjo, kad tarp sueigos narių buvo žmonių, kurie jau anksčiau buvo pakliuvę į Saugumo policijos akiratį dėl Rusijos agresyvios užsienio politikos palaikymo. Atlikus patikrinimą ir apklausą, niekas suimtas nebuvo,“ – teigiama Latvijos saugumo policijos atsakyme.