Vilniaus Radvilų rūmuose bus eksponuojama Varšuvos muziejininkų surengta paroda, skirta lenkų poetui, dramaturgui ir eseistui Zbigniewui Herbertui.
Kaip rašoma parodą į Lietuvą atvežusio Lenkų instituto pranešime spaudai, prieš keletą metų mirusiam poetui skirta ekspozicija "Audros epilogas" Radvilų rūmuose bus atidaryta penktadienį (01.17).
Kaip BNS sakė Vilniaus paveikslų galerijos direktorius Vytautas Balčiūnas, Lietuvos dailės muziejus ėmėsi dalyvauti šiame tarptautiniame projekte ne vien dėl Z. Herberto kūrybos sąsajų su dailė, bet ir dėl to, kad ši puiki Lenkijos muziejininkų sudaryta ekspozicija, pristatanti ne praėjusių amžių klasiką, o šių dienų poetą, galėtų tapti puikiu pavyzdžiu Lietuvos literatūros muziejų darbuotojams.
Pasak V. Balčiūno, kaip ir Jono Bretkūno Biblijos vertimo rankraščio atvežimas į Lietuvą tapo akstinu kitaip pažiūrėti į Lietuvos raštijos paminklų pristatymą, taip ir Z. Herbertą pristatanti paroda galėtų paskatinti Lietuvos muziejininkus rengti konceptualias, dalykiškas, išraiškingas parodas, šalies ir tarptautiniu mastu pristatančias ne vien dailę, fotografiją ar kitas vaizduojamųjų menų rūšis, bet ir literatus - tiek klasikus, tiek dabar kuriančius.
Poetas, dramaturgas, eseistas Z. Herbertas gimė 1924 metais Lvove.
1950 metais poetas debiutavo savaitraštyje "Šiandien ir rytoj" ("Dzis i jutro"), kuriame buvo išspausdinti jo eilėraščiai. Stalino laikais Z. Herbertas ėmėsi įvairiausių darbų: dirbo pardavėju, ekonomistu. Pirmą savo poezijos knygą "Šviesos styga" ("Struna swiatla") išleido po 1956 metų spalio įvykių.
Su didžiaisiais lenkų literatūros klasikais gretinamo Z. Herberto kūryba yra pelniusi daugybę literatūros apdovanojimų. 2002 metais Lietuvoje išleista Eugenijaus Ališankos sudaryta ir išversta Z. Herberto poezijos rinktinė "Dvejojanti Nikė".
Būdamas opozicijoje totalitariniam režimui, poetas tapo moraliniu Lenkijos visuomenės autoritetu. Tai turėjo ypatingos reikšmės kuriantis ir augant pogrindiniam Solidarumo ("Solidarnosc") judėjimui.
Paskutinės Z. Herberto eilėraščių knygos "Audros epilogas" vardu pavadinta paroda yra rato konstrukcijos, alegoriškai atspindinčios poeto gyvenimą, kurį, pasak parodos rengėjų, apibūdina vieno iš Z. Herberto eilėraščių strofa: "mano gyvenimas turi apsisukti ratu / užsidaryti kaip gerai sukomponuota sonata".
Pirma salė yra ir paskutinė, kadangi poeto kūrybos temos grįžta, skleidžiasi.
Penkiose chronologinėse ir teminėse parodos dalyse kartu su poeto tekstais eksponuojamos nuotraukos, daiktai, dokumentai, dailės kūriniai, privatūs laiškai bei kiti eksponatai perteikia Z. Herberto ir epochos santykį.
BNS