Vilniuje laikinasis testavimo punktas įkurtas priešais atvykimo terminalą, P2 stovėjimo aikštelėje. Naujoje laboratorijoje bus vykdomi 4 skirtingi Covid-19 testai: PGR per 24-36 arba per 1,5-3 val., antigenų per 20 min arba 2 val. Testą atlikusiems žmonėms bus išduodami sertifikatai, su kuriais bus galima keliauti.
Įmonės, kuri vykdys testavimą, „Rezus.lt“ vadovė Daiva Kazlauskienė tikina, kad testavimo kainos svyruos nuo 33 eurų už antigenų testą per 2 valandas iki 140 eurų už greitąjį PGR testą per 1,5-3 val.
Testavimas bus galimas ne tik išvykstant, bet ir grįžtantiems. Jau ištestuota 50 keliautojų, visų jų testai – neigiami. Užsiregistravusių testui – 200. Testai nebus vykdomi tik nuo pirmos iki 3 valandos ryto. Per valandą laboratorija gali aptarnauti 50-60 žmonių. Registracija ir sertifikatų išdavimas bus vykdomi elektroniniu būdu.
„Registracija yra išankstinė, žmonės registruojasi per mūsų svetainę arba skambina. Stengiamės surinkti elektroninius paštus. Sertifikato išdavimas atlikus testą – automatinis. Keliaujančiam žmogui elektroniniu paštu iškeliauja sertifikatas su testo atsakymu“, – apie sertifikato gavimą komentuoja D. Kazlauskienė.
Testai registruojami E.sveikatoje
Gavus teigiamą testą – kelionė baigiama. Duomenys apie visus atliktus testus bus vedami į e.sveikatos sistemą, gavus teigiamą testą būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Ir D. Kazlauskienė, ir Lietuvos oro uostų Operacijų ir infrastruktūros departamento vadovas Dainius Čiuplys tikisi, kad neigiamą testą gavę žmonės atsakingai keliaus į saviizoliacijos vietą. Oro uostas ir laboratorija tikina, nekontroliuosiantys, kaip žmonės izoliuosis gavę teigiamą testo atsakymą.
„Apeliuojama į žmogaus savimonę, kad gavęs teigiamą rezultatą jis ar savo automobiliu, ar išsikvietęs giminaitį, ar pan., vyks į saviizoliacijos vietą ir kreipsis į šeimos gydytoją“, – komentuoja D. Čiuplys.
Testų reikalauja ne tik Lietuva
Testavimas oro uosto laikinuosiuose pastatuose bus mokamas. „Rezus.lt“ direktorės D.Kazlauskienės teigimu, ši laboratorija galėtų dirbti kaip mobilusis punktas ir daryti testus nemokamai, jeigu tik būtų skirtas finansavimas iš Vilniaus savivaldybės. Dabar grįžusieji iš užsienio testą pasidaryti gali nemokamai miesto mobiliajame punkte, todėl abejojama ar keleiviai kreipsis į šalia uosto esančią laboratoriją.
Lietuvos oro uostai tikina, kad testavimo paslaugų tiekimo laikas bus derinamas prie skrydžių grafiko, todėl keliautojai raginami atvykti bent 2,5 valandos anksčiau nei numatytas jų išvykimo laikas.Daugelis Europos Sąjungos šalių, o taip pat ir dalis trečiųjų šalių reikalauja atvykti su neigiamu Covid-19 testu.
Testas dažnu atveju turi būti atliktas ne anksčiau kaip prieš 72 ar 48 valandas. To paties iš atvykstančiųjų reikalauja ir Lietuva. Vilniaus oro uoste bus įrengtas skambučių centras teikiantis informaciją, į kokią šalį keliaujant, kokių testų reikės: ar reikės PGR ar vis dėlto užteks antigenų testo.
Tikisi pakeisti nuomonę apie oro uostus
D. Čiuplys tikina, kad idėja testuoti taip arti oro uosto – ne nauja. Jo manymu šis testavimo punktas padės keisti požiūrį į keliones lėktuvais.
„Aviacija kurį laiką buvo demonizuojama dėl įvairių atvejų. Tai yra vienas iš būdų nuimti besitęsiantį šleifą“, – komentuoja D. Čiuplys ir prideda, kad nežino kiek laiko vyks toks testavimas – kol bus poreikis.
Jis tikina, kad šiuo metu Vilniaus oro uosto krūvis drastiškai sumažėjęs – liko vos dešimtadalis keliautojų, lyginant su praėjusių metų pradžia.