Sostinės centre sutemus vos vienas kitas praeivis. Lietuvos sostinės širdis nei kiek neprimena gyvybe alsuojančio didmiesčio Vakaruose. Vėlyvą valandą dar veikiančiose kavinėse vos vienas kitas lankytojas. Daugiausia tai studentai arba iš užsienio atvykę turistai.
Vilniaus savivaldybė nutarė įpūsti naktinei sostinei gyvybės. Atgaivinus naktinį gyvenimą miestas tikisi ir gerai uždirbti.
„Šiaip iš tiesų įvairiai yra skaičiuojama naktinio gyvenimo mastas ar nauda. Akivaizdu, kad būtent tuo laiku nuo šešių vakaro iki šešių ryto yra kuriama ir daug pridėtinės vertės ir leidžiama pinigų. Skaičiuojama, kad apie 20 procentų“, - sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Paskatinus miestiečius ne sėdėti namie, o išeiti į kol kas apmirusias gatves pasak Vilniaus mero gali padėti ir privilioti turistų.
„Tarkim Berlynas yra labai aiškiai susiskaičiavęs, kad trečdalis turistų, kurie lieka nakvoti papildomą naktį jie lieka dėl būtent naktinio gyvenimo. Tai galime įsivaizduoti, kad naktinio gyvenimo kokybės pagerinimas gali net iki trečdalio ar kiek mažiau turistų kiekį“, - skaičiuoja meras.
Įpūsti naujos gyvybės naktiniam gyvenimui miesto valdžia iš šiųmetinio biudžeto nusprendė skirti 100 000 eurų. Tiesa, už šiuos pinigus pramogų ir naujų linksmybių niekas organizuoti neketina. Už apvalią sumą bus atliekamas specialus tyrimas. Jo iniciatorius, miesto tarybos narys Markas Adamas Haroldas sako, prieš Vilnių mėginant paversti naktiniu miestu reikia išsiaiškinti, ko miestiečiai nori.
„Vilnius yra potencialiai gera vieta, bet mums reikia labai atsargiai judėti. Ekonomika neišvengiamai augs ir mums reikia, kad būtų planavimas, kad nebūtų konfliktų ir mes galime nuspręsti triukšmo problemas ir kad būtų dialogas tarp skirtingų žmonių ir kad tarp jų nebūtų kovos“, - aiškina tarybos narys Markas Adamas Haroldas.
Atsakyti į klausimą, koks naktinis gyvenimas vilniečiams ne tik netrukdytų, bet ir padėtų, nusamdyti ekspertai iš Jungtinės Karalystės kompanijos „Sound Diplomacy“. Jie jau patarinėja Londono mero kabinetui, planuoja naktinį gyvenimą Berlyne, Katovicuose ir kituose Europos bei Jungtinių Valstijų miestuose.
„Iš pradžių surenkame informaciją, kuri padėtų išsiaiškinti, koks yra miesto kultūrinis gyvenimas: kas jį kuria ir ką jis siūlo. Tuomet šiuos duomenis nagrinėjame ir siūlome, kaip miestas turėtų auginti savo naktinį gyvenimą. Tai natūralu - miesto ekonomikai tai labai svarbu“, - sako „Sound Diplomacy“ atstovas Dannys Keiras.
Už šiuos patarimus ir konsultacijas miestiečiai paklos apvalią sumelę. Gaivinti naktinį Vilnių sugalvoję sostinės politikai tikina, kad taip sotinė būtų ne tik gyvybingesnė, bet ir saugesnė.
Vilniuje naktinio gyvenimo tyrimas turėtų trukti apie 3 – 4 mėnesius.
Plačiau apie tai – TV3 reportaže.