Jau dvyliktąjį kartą sostinėje vyksiantis Vilniaus festivalis šiais metais klausytojams žada pristatyti plačią renginių įvairovę, kurioje – ne tik stambaus formato klasikiniai kūriniai, bet ir egzotiška senoji muzika bei džiazas.
Anot festivalio meno vadovo Gintauto Kėvišo, šis muzikinis renginys jau tapo neatsiejama birželio mėnesio sostinėje dalimi, o taip pat ryškiai įsirašė į Europos festivalių žemėlapį.
Pasak festivalio vykdomosios direktorės Rūtos Prusevičienės, šių metų renginys, nors ir išlaikantis tradicinę savo struktūrą, turės vieną naują aspektą – jis bus skirtas Europos kultūrų dialogo metams paminėti.
„Nuo pat pradžių Vilniaus festivalio užduotis buvo užsienio ir lietuvių atlikėjų bendradarbiavimas, kaip įmanoma platesnės interpretacinių mokyklų ištakos pristatymas, todėl iš šiemet išgirsime įdomiausių segmentų ir skerspjūvių, tokių kaip meksikiečių senosios muzikos mokykla ar kinų pianizmo tradicijos“, – spaudos konferencijoje trečiadienį kalbėjo R. Prusevičienė.
Birželio 4 – liepos 2 dienomis vyksiančio festivalio metu klausytojams žadama pasiūlyti aštuonis koncertus.
Festivalį birželio 4-ąją pradės britų Karališkasis filharmonijos orkestras, kuriam vadovaus žymus italų dirigentas Daniele Gatti. Anot G. Kėvišo, koncertą dar labiau papuoš pasaulyje jau spėjęs išgarsėti pianistas iš Kinijos Yundi Li.
Įdomų projektą Vilniaus publikai parengė trečią kartą festivalyje viešinti pianistė Mūza Rubackytė. Birželio 11 dieną vyksiančiame trijų dalių koncerte ji pirmą kartą Lietuvoje atliks sutrumpintą Ferenco Liszto fortepijoninį ciklą „Klajonių metai“, pasakojantį žmogiškos meilės, filosofinių pažiūrų formavimosi, kūrybos ir dvasingumo istoriją.
„Šis projektas ypatingas tuo, kad jį pianistui atlikti yra tas pats, kas dirigentui – R. Wagnerio operą. Tai trys koncertai viename. Tai ne tik laiko maratonas, tai pirmiausia nepaprastas emocinis ir intelektualinis maratonas, o man svarbiausias uždavinys – neprarasti tos emocinės ugnies, nes ten per muziką yra tiek daug ką pasakyti“, – kalbėjo M. Rubackytė.
Birželio 14 dieną festivalis atgaivins tradiciją Gedulo ir vilties dieną paminėti iškiliu lietuvių kompozitoriaus kūriniu. Šį kartą Nacionalinėje filharmonijoje nuskambės kompozitorės Onutės Narbutaitės kūrinys „Trys Dievo Motinos simfonijos“, kurį atliks Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, Kauno valstybinis choras bei kamerinis choras „Aidija“.
Nors tai nebus kūrinio premjera, jis klausytojus, pasak kompozitorės, turėtų sužavėti brandesniu atlikimu. „Kūrinys parašytas dideliam simfoniniam orkestrui ir dviem chorams. Tokiam kūriniui vienas atlikimas yra kaip niekas, tai tik apgraibymas, žvalgytuvės. Todėl tikiuosi, kad antrą kartą jis nuskambės brandžiau“, – sakė O. Narbutaitė.
Senosios muzikos tradiciją festivalyje birželio 18 dieną tęs egzotiškas ansamblis iš Meksikos. Klausytojų dėmesio sulaukti turėtų ir birželio 21 dienos koncertas, paantrašte „Tie patys ir kitokie „Metų laikai“, kuriame grieš Lietuvos kamerinis orkestras ir smuikininkas Julianas Rachlinas iš Austrijos. Koncerto programoje skambės Antonio Vivaldi ir Astoro Piazzollos kūriniai.
Birželio 26-osios džiazo koncertas supažindins su pasaulyje dominuojančios Amsterdamo koncertų salės „Concertgebouw“ džiazo orkestru, sutelkusiu olandų džiazo muzikantų jėgą. Birželio 27 dienos koncertas bus skirtas kompozitoriaus ir dirigento Leonardo Bernsteino gimimo 90-mečiui. Ta proga Vilniuje svečiuosis aukščiausio lygio jaunųjų muzikantų kolektyvas – Šlėzvigo-Holšteino festivalio orkestras.
Vilniaus festivalį užbaigs į koncertinę sceną sugrįžtanti legendinės džiazroko grupės koncertas. Po daugiau nei 25-erių metų susitikę klavišininkas Chickas Corea, bosistas Stanley Clarke'as, gitaristas Al Di Meola bei mušamaisiais grojantis Lenny White'as rengiasi į koncertinį turą po Europą, o jį liepos 2-ąją pradės Vilniuje.