Būsimųjų dizainerių, tapytojų, skulptorių ir meno vadybininkų kalvė Vilniaus dailės akademija (VDA) tapo pirmąja visuomeninės paskirties įstaiga Lietuvoje, kuriai buvo pasiūlytos modernios kelrodžių sistemos idėjos.
Kelrodžių koncepcijos buvo sukurtos rugsėjo 14-30 d. Europos kultūros sostinėje Vilniuje vykstančio tarptautinio dizaino projekto „KELRODŽIAI/WAYSHOWING“ metu. Viešas kūrybinių dirbtuvių rezultatų pristatymas įvyks rugsėjo 29 d., antradienį, VDA Dizaino katedroje, 203 auditorijoje 18.00 val.
„KELRODŽIAI/WAYSHOWING“ – viena iš daugialypio projekto „Dizainas miestui“ dalių, kurioje dalyvauja 9 dizaino studentai iš Lietuvos ir 9 iš užsienio šalių (Didžiosios Britanijos, Italijos, Latvijos, Olandijos, Suomijos). Jaunųjų menininkų kūrybinėms dirbtuvėms ir visam „KELRODŽIAI/WAYSHOWING“ projektui vadovauja žymus dizaino specialistas Per Mollerup, dizaino technologijas ir pritaikymą dėstantis Danijos, Norvegijos, Australijos ir kitų šalių universitetuose.
Anot P. Mollerup, Vilniuje labai daug kryptis rodančių kelrodžių, tačiau ne visi jie yra aiškūs ir suprantami.
„Kelrodžių dizaineriams reikalinga ne tik vaizduotė, bet ir sugebėjimai rasti optimalius sprendimus ir išspręsti aktualias problemas. Ar daug svečiui iš kitos šalies pasako nuoroda lietuvių kalba „vaizdingas maršrutas“? Tačiau jau geriau daugiau įvairios informacijos nei tuščios gatvės. Todėl svarbu, kad yra idėjų, žmonės dirba, kuria, ieško. O optimalus sprendimas yra meistriškumo klausimas. Jeigu pavyksta atsakyti, tada yra ir rezultatas – konkreti ir naudinga informacija, suprantama bet kuria kalba, bet kuriam žmogui. To ir linkiu tiek Vilniui, tiek kitiems Lietuvos miestams bei miesteliams“, – sakė P. Mollerup.
Projekto „KELRODŽIAI/WAYSHOWING“ dalyviai buvo suskirstyti į penkias grupes – Alfa, Beta, Delta, Epsilon ir Omega. Jaunieji kūrėjai išklausė įžangines paskaitas, rinko ir analizavo medžiagą apie dabar egzistuojančių Dailės akademijos kelrodžių būklę. Įvertinus esamą situaciją buvo sukurti penki inovatyvūs orientacijos sistemų projektai šiai institucijai. Radus finansavimą, vienas iš projektų būtų įgyvendintas naujajame VDA mokomajame korpuse.
Tarptautinė studentų grupė domėjosi ne tik VDA kelrodžiais ir triūsė kūrybinėse dirbtuvėse, bet ir susipažino su šiemetine Europos kultūros sostine – Vilniumi.
„Šis projektas - didžiulis iššūkis man, kaip būsimam dizaineriui. Jūsų miestas labai patiko, todėl norisi ir projektą padaryti kuo geresnį“, - sakė Joostas Dekker, studentas iš Hagos Karališkosios dailės akademijos.
„Dar niekada neturėjau tokios puikios patirties – svetima, tačiau svetinga šalis, sudėtingas projektas, komunikacija anglų kalba. Visa tai sukelia didžiulį kūrybinį entuziazmą“, - teigė Gunta Krista Vitolina iš Latvijos dailės akademijos.
Projekto „KELRODŽIAI/WAYSHOWING“ vadovas profesorius P. Mollerup jau ne pirmą kartą analizuoja Lietuvos dizaino panaudojimo praktikoje galimybes. 2008 m. Vilniaus dailės akademijos įgaliojimu Mollerup vadovaujama Dizaino laboratorija www.mollerup-designlab.com išanalizavo Lietuvos profesionaliojo dizaino naudojimą kaip konkurencinį faktorių ir pasiūlė praktines Lietuvos dizaino vartojimo skatinimo priemones. 2008 m. kovą pristatytas tyrimas sulaukė didžiulio valdžios institucijų, dizaino profesionalų ir plačiosios visuomenės susidomėjimo.
P. Mollerup yra Mollerup Dizaino laboratorijos Kopenhagoje generalinis direktorius, žinomas tarptautinių dizaino studijų ir publikacijų autorius, žurnalų „Mobilia Design Magazine“ ir „Tools Design Journal“ leidėjas bei redaktorius. Būtent jis pirmasis pasaulyje parašė knygą apie nuorodų sistemas „Wayshowing“.
„KELRODŽIAI/WAYSHOWING“ yra viena iš dizaino praktinę naudą miesto gyvenimui atspindinčio projekto „Dizainas miestui“ dalių. Iki š.m. lapkričio pabaigos vyksiantį daugialypį projektą taip pat sudaro: „Uniformos miestui“, kur bus bandoma sukurti uniformų projektus Vilnių prižiūrinčių įstaigų darbuotojams; „Raidės iš miesto – žodžiai į miestą“, padėsiančios spręsti kultūros paveldo problemas; „Tarptautinės dailininko knygos kūrybinės dirbtuvės Vilnius 2009“ ir „Judantis peizažas“, pristatysiantys naujus dizaino, žmogaus ir erdvės sąveikos būdus; „TM Miestas“, perteiksiantis modernias šilkografijos naudojimo metodikas; filmų festivalis „Dizaino dokumentika“ ir tarptautinis socialinių plakatų konkursas „Vilnews of the World“.
„Dizainas miestui“ yra vienas iš trylikos edukacinės meno programos „Europos menų mokykla“ projektų. Šiuo projektu Lietuvos visuomenei, Vilniaus gyventojams bei užsienio svečiams siekiama pristatyti įvairias dizaino panaudojimo formas ir galimybes gerinant miesto aplinkos kokybę, drauge su užsienio šalių menininkais sukurti ir pasiūlyti naujus dizaino objektus Vilniaus mieste.