Gedulo ir vilties dienos išvakarėse Vilniaus arkikatedroje aukotose sekmadienio šv. Mišiose “Už Tautą ir Tėvynę" meldėsi politinių kalinių ir tremtinių organizacijų, Lietuvos Sąjūdžio, Europos Parlamento, Lietuvos Seimo ir Vyriausybės nariai, okupacijos aukų artimieji.
Jaunieji savanoriškosios tarnybos kariai Arkikatedroje laikė sovietų ir nacių okupantų kankintų ir nužudytų Lietuvos visuomenės veikėjų, dvasininkų, karininkų, politikų portretus.
“Prieš septyniasdešimt metų mūsų tauta buvo okupuota, ji tapo viena iš “laisvų" Sovietų Sąjungos respublikų. Mes patyrėme, ką reiškia diktatūra, totalitari valdžia. Ir štai dėl to mes gedime, gedime dėl tūkstančių praradimų. Kai mes žiūrėjome Katynės tragedijos paminėjimą, filmą apie Katynę, ta mintis ir atėjo į galvą - panašus likimas tūkstančių, milijonų žmonių, kai klastinga stipri jėga su visai kitokiais garbės supratimais užvaldo ir naudoja galią. Taigi mes meldžiamės gedėdami.
Kviečiu visus melstis už tai, kad mes išsivaduotume iš gedulo, kad galėtume nusivilkti gedulo drabužį, kad galėtume atleisti, nors jie mūsų neatsiprašė, kad mes būtume stipresni, kad Dievas, tiek daug kartų mums atleidęs, padėtų mums tapti naujais žmonėmis", - šv. Mišių invokacijoje kvietė jas aukojęs kunigas Gintaras Vitkus SJ.
Po šv. Mišių sostinėje rengiama eisena nuo Katedros iki Lukiškių aikštės, kur vyks Sąjūdžio mitingas, skirtas sovietinės okupacijos ir Lietuvos piliečių genocido pradžios 70-mečiui paminėti.
Prieš 70 metų, 1940 m. birželio 15 d., sulaužydama tarptautines sutartis ir pasiųsdama per 150 tūkstančių raudonarmiečių Sovietų Sąjunga okupavo nepriklausomą Lietuvos Respubliką. Po metų, karštą 1941 m. birželio 14-ąją, gyvuliniuose vagonuose iš Lietuvos į tremtį buvo išvežta per 30 tūkstančių žmonių.
Per 50 metų trukusią sovietinę okupaciją Lietuva neteko apie 800 tūkst. savo gyventojų. Apie 300 tūkstančių žmonių patyrė komunistinio režimo baisumus - kalėjimus, lagerius, tremtį Sibire ir Tolimojoje Šiaurėje. Kas trečias suimtasis mirė nuo kankinimų, bado ar nepakėlė atšiauraus klimato. Daugiau kaip 30 tūkst. žmonių okupantai nužudė Lietuvoje. Bėgdami nuo komunistų teroro iš Lietuvos pasitraukė daugiau kaip 440 tūkstančių šalies gyventojų.
Jau pirmaisiais okupacijos metais gimė ir pasipriešinimo okupantams sąjūdis, visą okupacijos laikotarpį nenutrūko užsienyje rezidavusių nepriklausomos Lietuvos diplomatų veikla, Lietuvos nepriklausomybė buvo ginama 1944-1953 m. partizaniniame kare, vėlesniais laikais kilo disidentų judėjimas, Katalikų bažnyčia kovojo už tikinčiųjų laisves, kūrėsi kiti visuomeniniai judėjimai prieš okupaciją.
Balsas.lt foto